Nordic walking to trening kardio, zwany też treningiem wytrzymałościowym, to forma ćwiczeń mająca na celu poprawę wydolności serca. Polecana jest wszystkim osobom, bez względu na wiek czy poziom wydolności fizycznej. Trening kardio pomaga schudnąć, zbawiennie działa na układ krążenia, dotlenia i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Trening kardio to każdy rodzaj wysiłku, który pobudza serce do wzmożonej pracy. Regularne treningi wytrzymałościowe wzmacniają serce, dzięki czemu może ono pompować więcej krwi bogatej w tlen. Proces ten przekłada się na lepsze dotlenienie organizmu, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie, mniejsze ryzyko chorób układu krążenia i zwiększenie efektywności przemian metabolicznych w organizmie.

Największe korzyści z treningu kardio mogą uzyskać osoby odchudzające się, ponieważ w czasie długiego wysiłku organizm czerpie najwięcej energii ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Umiarkowane ćwiczenia kardio w czasie nie krótszym niż pół godziny to najskuteczniejszy sposób na szybką utratę zbędnych kalorii.

 

Trening kardio – korzyści dla zdrowia

O treningu kardio mówi się, że przedłuża życie. W tym stwierdzeniu nie ma ani odrobiny przesady – uprawianie sportów wytrzymałościowych sprawia, że mięsień sercowy lepiej pracuje, mniej się męczy, a przez to wolniej się zużywa. To z kolei przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu krążenia aż do późnej starości. Regularny trening kardio zwiększa przepustowość żył, co obniża ryzyko wystąpienia chorób takich jak zawał serca, udar mózgu, a także schorzeń przewlekłych: miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy, nadwagi i otyłości.

 


Trening kardio a odchudzanie

Trening kardio to najskuteczniejsza broń w walce z nadwagą. Sama dieta nie wystarczy, aby pozbyć się niechcianych kilogramów – żeby odchudzanie było skuteczne, trzeba za pomocą ćwiczeń spalić zalegający w ciele tłuszcz.

Do najpopularniejszych treningów cardio można zaliczyć bieganie, jazdę na rowerze, marsze i marszobiegi, pływanie. Również w warunkach domowych warto podnosić swoją kondycję ćwiczeniami na urządzeniach stacjonarnych. Dobre efekty przynosi trening na rowerku stacjonarnym, stepperze, orbitreku, bieżni, a także skakanie na skakance. Zimą można wybrać się na narty biegowe, zjazdowe lub na łyżwy. W cieplejsze pory roku dobrą opcją są rolki, nordic walking, a także zwykłe spacery.

 

Trening kardio – jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Warunkiem skutecznego odchudzania jest pozbycie się tłuszczu, ten jednak spalany jest tylko w warunkach tlenowych, czyli wtedy, gdy podczas wysiłku organizm jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na tlen. Kiedy trening robi się zbyt intensywny, konieczne staje się włączenie procesów beztlenowych, w trakcie których spalanie tkanki tłuszczowej już się nie odbywa. Dlatego błędem wielu odchudzających się osób jest trenowanie na bardzo wysokim poziomie intensywności, co, paradoksalnie, spowalnia proces odchudzania zamiast go przyspieszać.

Aby schudnąć, należy ćwiczyć od 20 (w przypadku osób początkujących) do 30-40 minut dziennie co najmniej trzy razy w tygodniu na średnim poziomie intensywności. Oznacza to, że tętno osoby trenującej przez cały czas wysiłku powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego.