Skóra w okresie menopauzy
Okres menopauzy to czas, w którym następuje ostateczne zakończenie miesiączkowania z powodu utraty aktywności pęcherzykowej jajników. Zwykle rozpoczyna się między 45 a 50 rokiem życia. Dlatego wraz z wygasaniem czynności jajników i spadkiem poziomu estrogenów następuje gwałtowny spadek jakości skóry kobiet.
DO OBJAWÓW KLINICZNYCH I METABOLICZNYCH ZALICZAMY MIĘDZY INNYMI:
- zaburzenia nastroju
- napadowy rumień
- uczucie gorąca
- zaburzenia snu
- zmiany w tkankach estrogenozależnych (skóra i tkanka tłuszczowa)
- nadmierna potliwość
- oprócz tego stany depresyjne
W zwalczaniu tych objawów kobiety decydują się na przyjmowanie terapii hormonalnej. Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna wspomagają przywrócenie równowagi hormonalnej. Niezbędne jest także stosowanie zasad zdrowego stylu życia, ponieważ są one kluczowe dla poprawy funkcjonowania organizmu i dla utrzymania zdrowej kondycji skóry – prowadzenie długofalowej, indywidualnie dobranej terapii kosmetologicznej.
CO SIĘ DZIEJE ZE SKÓRĄ W OKRESIE MENOPAUZY?
Na proces starzenia się skóry mają wpływ czynniki endogenne (wewnątrzpochodne) i egzogenne (zewnątrzpochodne, środowiskowe). Wpływ środowiska – promieniowanie ultrafioletowe, palenie tytoniu, stres, oprócz tego niewłaściwa pielęgnacja zmieniają budowę skóry, powodując jej wiotczenie, utratę gęstości, powstawanie przebarwień i zmarszczek. Dlatego, że skóra wymaga odpowiedniej podaży tlenu, białek, węglowodanów i tłuszczów to modyfikacja nawyków żywieniowych może wpłynąć na przywrócenie zdrowego wyglądu skóry również u kobiet w okresie menopauzy.
Wraz z wygasaniem czynności jajników i spadkiem poziomu estrogenów obserwujemy szereg niekorzystnych zmian na skórze:
- zmniejszenie ilości kolagenu i „rozrzedzenie” skóry
- ścieńczenie wszystkich warstw naskórka
- atrofia i zanik tkanki podskórnej
- wysuszenie i odwodnienie skóry – zmniejszenie ilości lipidów naskórkowych
- spadek kwasu hialuronowego
- zmarszczki i fałdy skórne
- opadający owal twarzy
- utrata elastyczności
- teleangiektazje i rumień
- trądzik i nadmierny łojotok
- oprócz tego świąd skóry, ponieważ obniżona jest jakość bariery hydrolipidowej
CZEGO SZUKAĆ W DIECIE I KOSMETYKACH ?
Antyoksydanty – przeciwutleniacze żywienie ubogie w antyoksydanty zwiększa ryzyko występowania miażdżycy i chorób nowotworowych. Wolne rodniki mają niekorzystny wpływ na wszystkie komórki na ciała w tym również na skórę – niszą włókna kolagenu i elastyny a także lipidy warstwy rogowej naskórka.Do najbardziej znanych antyoksydantów należą:
- likopen z pomidorów
- izoflawony soi
- polifenole z herbaty i winogron
- flawonoidy z owoców i warzyw
- siarczki alillu występujące w cebuli, porach i czosnku
- witaminy A, C, E
Fitoestrogeny mają zdolność aktywowania i wiązania się z receptorem estrogenowym, co ma istotny wpływ na jakość, gęstość i zwartość skóry. Ponadto zmniejszają zachorowalność na niektóre nowotwory, choroby serca i osteoporozę.
Źródło występowania:
- warzywa strączkowe (soja, soczewica, ciecierzyca)
- koper włoski
- korzeń żeń-szenia
- słonecznik
- warzywa i owoce – jabłka, wiśnie, marchew, jagody, cebula – w mniejszych ilościach
- len
- lukrecja
- szpinak
Aminokwasy Białka powinny stanowić 10-12% wartości energetycznej diety. Dlatego, że wpływają na prawidłowy stan skóry i włosów. Zaleca się ich spożywanie w pierwszym i drugim śniadaniu, a w mniejszych porcjach podczas kolacji.
Źródło występowania:
- jogurt
- cielęcina
- drób
- orzechy
- produkty zbożowe
- nasiona roślin strączkowych
- wołowina
- ryby
- twaróg
- tłuszcze
W diecie powinny stanowić 20-35% dziennej racji pokarmowej i zawierać odpowiednią ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze obecne w diecie biorą udział w przemianach hormonów steroidowych , co ma znaczenie w tworzeniu się lipidowej warstwy ochronnej skóry.
Źródło występowania:
- ryby morskie
- olej kukurydziany, rzepakowy oprócz tego słonecznikowy słonecznikowy
- oliwa z oliwek
- olej arganowy
- jaja
Witaminy
Witamina C – niedobór skutkuje wolniejszym gojeniem się ran, kruchością i osłabieniem naczyń krwionośnych oraz zaburza tworzenie kolagenu.
Źródło występowania:
- czarna porzeczka
- nać pietruszki
- brukselka
- kapusta
- owoce cytrusowe
- kalarepa
- papryka
- owoce dzikiej róży
Witamina A – w skórze kobiet w okresie menopauzy podwyższa barierę ochronną, reguluje prawidłową regenerację skóry, odpowiada za normalizację procesów rogowacenia naskórka. Witamina A nie jest syntetyzowana przez organizm, dlatego powinna być dostarczana z pożywieniem.
Źródło występowania:
- podroby
- jaja
- pomarańczowe, czerwone i żółte warzywa i owoce
- zielone liście warzyw
- wątroba
- ryby
- produkty mleczne
Witamina E – U kobiet w okresie menopauzy pełni istotną pełni rolę w regulacji rogowacenia skóry, poprawia ukrwienie i działa ochronnie na warstwę lipidową naskórka. Ma działanie przeciwutleniające i wpływa korzystnie na elastyczność skóry. Wspomaga leczenie stanów zapalnych i łojotokowego zapalenia skóry.
Źródło występowania:
- oleje roślinne: olej arganowy,
- oliwa z oliwek
- kapusta
- ziarna zbóż
- olej z kiełków pszenicy
- szpinak
- sałata
Witaminy z grupy B – działają przeciwzapalnie, chronią i nawilżają skórę, regulują funkcję gruczołów łojowych
Źródło występowania:
- grzyby
- jaja
- produkty pełnoziarniste
- zielone warzywa liściaste
- fasola
- drożdże
- soja
Witamina D – syntetyzowana jest również w skórze pod wpływem promieniowania UV – zalecane są więc częste spacery, czy przebywanie na świeżym powietrzu. Dodatkowo jest niezbędna do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforowej i twfrv.
Źródło występowania:
- ryby (węgorz, makrela)
- masło
- grzyby (kurki, borowiki, pieczarki)
- żółtko jaj
PIELĘGNACJA DOMOWA
- Podstawą każdej pielęgnacji jest dobrze wykonany demakijaż. Stosowany jest w celu usunięcia makijażu jak również zanieczyszczeń obecnych na skórze, nadmiaru łoju. Do tego celu możesz użyć śmietanki, mleczka lub żelu w zależności od preferencji lub potrzeb skóry.
- Demakijaż zakańczamy tonikiem (bezalkoholowym, nawilżającym lub łagodzącym) w celu wyrównania naturalnego pH skóry.
- Złuszczanie naskórka – stosuj raz w tygodniu peeling drobnoziarnisty lub gdy Twoja skóra jest wrażliwa, naczyniowa – enzymatyczny. Pozwoli to na lepszą absorbcję składników aktywnych zawartych w kremach
- Zafunduj swojej skórze masaż – wykonuj ruchy przeciwdziałające siłom grawitacji – od dołu do góry! Delikatne głaskanie i rozcieranie wpływa korzystnie na rozluźnienie mięśni, ujędrnia i odżywia skórę, dotlenia poprzez polepszenie pracy krążenia.
- Wybierz do pielęgnacji swojej skóry kosmetyki przeciwstarzeniowe zawierające:
- Substancje o działaniu antyoksydacyjnym- Koenzym Q10 (ubichinon) – zwiększa dotlenienie tkanek, pobudza wzrost i regenerację komórek, wraz z wit. E hamuje wytwarzanie kolagenozy
- Witamina C, E, A
- Substancje nawilżające (kwas hialuronowy, ceramidy, mocznik)
- Kwasy owocowe – złuszczanie martwych komórek naskórka, działanie nawilżające, rozjaśniające
- Kwas glikolowy
- Kwas cytrynowy
- Kwas mlekowy
- Kwas migdałowy
- Fitohormony (Fitoestrogeny) – zapewniają odpowiednie nawilżenie naskórka, pozyskiwane z roślin: niedojrzałej kukurydzy, koniczyny, soi, szyszek chmielu, baziach wierzby, kiełków pszenicy, oprócz tego w ryżu
- Substancje wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne (spowolnienie mikrokrążenia w skórze)
- Ekstrakt z miłorzębu japońskiego
- Wyciąg z kasztanowca
- Wyciąg z arniki górskiej
- Witaminy C, K
Koniecznie pamiętaj o kremie z filtrem na dzień! W zależności od pory roku – jesień zima do użytku codziennego SPF 15-20, wiosna – lato zdecyduj się na mocniejszą fotoprotekcję SPF 30-50. Unikniesz wtedy ryzyka rozwoju przebarwień oraz fotostarzenia skóry. Szczególnie polecamy stosowanie filtrów fizycznych i chemicznych, ponieważ krem ma wtedy lżejszą konsystencję, idealnie sprawdza się pod makijaż i nie daje uczucia tłustości i świecenia.
AUTOR ALEKSANDRA MARKIEL KOSMETOLOG