Zalety stosowania peelingów w domowej pielęgnacji skóry.
Jak wybrać odpowiedni produkt dla danego typu skóry? W domowym zaciszu możesz bardzo prostymi sposobami zadbać o kondycję swojej skóry, przygotuj swoje domowe spa i wykonaj peeling, zabieg polecany dla wszystkich typów skór, skuteczne SOS po ciężkim dniu lub tygodniu. Mam nadzieję, że moja porada będzie dla Ciebie cenną wskazówką.
Minimum jakie powinnaś wiedzieć o swojej skórze.
Skóra zbudowana jest z 3 warstw: najbardziej zewnętrzna- naskórek, środkowa – skóra właściwa oraz tkanka podskórna. Proces odbudowy naskórka trwa 28 dni – w tym czasie komórki warstwy rozrodczej ulegają spłaszczeniu i obumierają tworząc warstwę rogową. Warstwa rogowa stanowi ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w niej zawarty jest NMF – czyli naturalny czynnik nawilżający, ale także jest silną barierą hamującą przenikalność kosmetyków. Czasami obserwujemy, że nasza skóra jest szara, ziemista czy niedotleniona. Niekiedy skóra jest szorstka, wręcz łuszcząca się. Skóra tłusta boryka się z nadmiarem łoju czy zaskórnikami. Na te wszystkie wyżej wymienione problemy jak najbardziej poleca się użyć peelingu dostosowanego do typu skóry.
Jak wybrać najlepszy peeling dla swojej skóry?
Odpowiedź znajdziecie poniżej. Oczywiście peeling traktujemy jako wstęp do dalszej pielęgnacji – do nałożenia odpowiedniego serum czy maseczki. Przy stosowaniu peelingów w warunkach domowych działamy tylko i wyłącznie powierzchownie, złuszczając warstwę rogową naskórka. Wpływa to na rozjaśnienie skóry, jej wygładzenie, oczyszczenie i promienny blask.- pierwsze efekty bezpośrednio po zabiegu.
Zalety zastosowania peelingów.
- usuwają zanieczyszczenia i nadmiar łoju,
- zwiększają przenikanie składników aktywnych, tym samym zwiększając efektywność stosowanych kosmetyków
- przyspieszają odklejanie się komórek zrogowaciałej warstwy naskórka, które zwykle są szare. Po ich usunięciu naskórek jest bardziej świeży i jaśniejszy,
- odblokowuje zamknięte ujścia gruczołów łojowych, zapobiegają powstawaniu zaskórników
- pobudzają skórę do pracy – poprawiają krążenie krwi w naczyniach włosowatych, stymulują warstwę podstawną skóry do produkowania nowych komórek. Dzięki temu skóra szybciej się regeneruje,
- przedłużają trwałość makijażu.
Jaki peeling dla jakiej skóry?
- Jeśli masz skórę łojotokową, sięgnij po peeling grubo- lub drobnoziarnisty ze sproszkowanymi łupinkami nasion, który złuszczy skórę mechanicznie. Taki zabieg robiony co 2 dzień, głęboko odblokowuje pory, daje efekt delikatnego masażu, dzięki czemu poprawia się ukrwienie i skóra sprawia wrażenie zaróżowionej i odświeżonej.
- Regularne stosowanie peelingu zmniejsza też wydzielanie łoju. Jeśli jednak skórę dręczy trądzik z ropnymi krostkami, trzeba dać sobie spokój z peelingami domowymi.
- Jeśli masz skórę mieszaną lub szarą i zmęczoną lepszy będzie peeling drobnoziarnisty, który też złuszcza skórę mechanicznie, ale działa delikatniej. W przypadku młodej skóry można stosować peeling do dwóch razy w tygodniu, starszej skórze, po 25 roku wystarcza na ogół jeden raz. Peelingi ziarniste nakłada się na wilgotną skórę ( by zminimalizować ewentualne podrażnienia ) i zmywa wodą.
- Przy cerze naczyniowej, suchej czy wrażliwej naskórek jest często cienki. W przypadku takiej cery zaleca się stosowanie peelingu enzymatycznego. Złuszczają skórę dzięki zawartym w nim enzymom owocowym lub ziołowym, które rozpuszczają martwe komórki naskórka, ułatwiając ich złuszczenie. Enzym uaktywnia się dopiero w kontakcie ze skórą – rozpuszcza keratynę – białko, z którego jest zbudowane.
Ważne!!!
Peelingów enzymatycznych nie wciera się mechanicznie w skórę, więc nie powodują przekrwienia i podrażnienia. Nakłada się je jak maseczkę i po 10-15 min. Zmywaj wodą. Podobnie działa też maseczka złuszczająca typu peel- off, która zasycha na skórze, a podczas jej ściągania zabiera ze sobą martwe komórki naskórka.
Wskazówki:
- z peelingami domowymi nie należy przesadzać, szczególnie jeśli skóra jest cienka
i delikatna. Żaden z nich nigdy nie przyniesie takich efektów jak głębsze złuszczenie
w gabinecie kosmetycznym, - podczas nakładania peelingu nie trzyj gwałtowanie, ale masuj skórę, by jej nie uszkodzić,
- peeling ziarnisty nakładaj na wilgotną skórę, co zapobiegnie jej podrażnieniu, zmyj wodą,
- peeling enzymatyczny nakładaj na twarz cienką warstwę jak maseczkę i odczekaj 10-15 min. Po tym czasie zmyj skórę wodą, następnie przetrzyj tonikiem
- nakładając peeling zawsze omijaj okolice oczu,
- po peelingu nałóż maseczkę nawilżającą, jej składniki złagodzą zaczerwienie skóry
i łatwiej wnikną w głąb, uzupełniając niedobory wilgoci.
Przepisy na domowe peelingi
Prosty peeling cukrowy
- 1 łyżeczka organicznego cukru trzcinowego
- 2 krople wody
- 1 – 2 krople olejku pomarańczowego, cytrynowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego (opcjonalnie)
Jak to robić:
Połącz wszystkie składniki w małej misce. Za pomocą końcówek palców delikatnie wetrzyj peeling w czystą twarz. Uważaj, aby unikać oczu. Następnie zmyj chłodną wodą i osuszyć czystym ręcznikiem. W razie potrzeby dodaj warstwę oleju jako środek nawilżający.
Czekoladowy peeling do twarzy z cukrem
- 1/4 szklanki brązowego cukru
- 1/8 szklanki oliwy z oliwek
- 1 łyżka kakao w proszku
- 1/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Jak to robić:
Wymieszaj wszystkie składniki razem w małej misce. Nałóż na czystą twarz i delikatnie wcieraj skórę przez 60 sekund. Pozostaw na skórze na 10 minut, a następnie spłucz czystą ciepłą wodą.
Peeling z jagodami i miodem
- 1/2 szklanki świeżych jagód
- 2 łyżki miodu (najlepiej surowe i lokalne)
- 1 – 2 łyżki cukru
Jak to zrobić:
Połącz wszystkie składniki w małym mikserze i mieszaj do gładkości. Nałóż grubą warstwę na oczyszczoną twarzy i pozostaw przez 15 minut. Spłucz czystą ciepłą wodą.
Peeling cytrynowo cukrowy
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżka ekologicznego miodu
- sok z 1/2 cytryny
- 1/2 szklanki cukru
Jak to robić:
Wymieszaj oliwę, miód i sok z cytryny w małej misce, aż się połączą. Mieszaj cukier aż do całkowitego połączenia. Delikatnie wcieraj w skórę twarzy okrężnymi ruchami przez około minutę. Spłucz skórę ciepłą wodą.
Kosmetyczka w Klinice Beauty Mazowiecka 13 Anna Dziubałka
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o zabiega pielęgnacyjnych lub pilingach chemicznych zwanych inaczej kwasami odwieź stronę internetową gabinetu kosmetycznego Klinika Beauty Mazowiecka 13 w Szczecinie.