Karboksyterapia to jedna z nowych technologii medycyny estetycznej, wykorzystywana w zabiegach antycellulitowych i odchudzających. Również zabiegi na twarzy z użyciem dwutlenku węgla dają doskonałe efekty odmładzające.
Karboksyterapiajest zabiegiem, podczas którego śródskórnie lub podskórnie podajemy dwutlenek węgla CO2. Dlatego też jest to terapia skuteczna, bezpieczna, mało inwazyjna, niewymagająca znieczulenia. Godnym uwagi jest fakt, że jest niezwykle krótki okres rekonwalescencji oraz znikome ryzyko powikłań po zabiegu.
Historia karboksyterapii
Początkowo korzystny wpływ dwutlenku węgla zauważono w medycynie. W latach 30 XX wieku francuscy kardiolodzy stosowali kąpiele węglowe u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Wówczas zaobserwowano pozytywny wpływ dwutlenku węgla na poprawę wyglądu skóry oraz redukcję miejscowej tkanki tłuszczowej. W związku z tym przeprowadzono kolejne badania, które przyczyniły się do wzrostu zastosowania karboksyterapii w medycynie. Wykorzystywano ją między innymi w leczeniu stawów, łuszczycy, chorób naczyniowych i serca. W latach 90 XX wieku we Włoszech badania wykazały, że iniekcja medycznego CO2 redukuje cellulit i lokalną tkankę tłuszczową. Dlatego też rozszerzono zastosowanie terapii gazem w medycynie estetycznej.
Zastosowanie zabiegów karboksyterapii w zabiegach antycellulitowych i odchudzających
- redukcja cellulitu
- redukcja tkanki tłuszczowej
- zabiegi uzupełniające po liposukcji
- likwidacja podwójnego podbródka
- ujędrnienie skóry na brzuchu, ramionach oraz wewnętrznych powierzchniach ud
- likwidacja blizn i rozstępów
- redukcja zmarszczek, cieni i obrzęków pod oczami
- zagęszczenie skóry po ciąży
- zahamowanie procesu łysienia
- odmłodzenie skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni
Dostarczany CO2 do tkanek zostaje wydalony w sposób naturalny jako produkt wymiany gazowej w płucach.
W karboksyterapii wyróżniamy dwie techniki podawania: iniekcję podskórną i śródskórną.
Karboksyterapia jako zabieg odchudzający i antycellulitowy
Iniekcja podskórna powoduje redukcję lokalnej tkanki tłuszczowej i cellulitu.
Obszary objęte podskórnym podaniem to:
- uda
- brzuch
- okolica nad kolanowa
- kark
- tylna część ramion
- okolica krętarzowa
- podbródek
Karboksyterapia jako zabieg odmładzający
Iniekcja śródskórna znalazła zastosowanie w ujędrnianiu i odmładzaniu:
- twarzy, szyi i dekoltu
- okolic oczu
- dłoni
Na czym opiera się efektywność karboksyterapii?
Odpowiedź jest prosta – działanie biochemiczne i mechaniczne dwutlenku węgla w tkankach.
Działanie biochemiczne w karboksyterapii
Ponieważ dwutlenek węgla powoduje silne rozszerzenie naczyń, zwiększenie przepływu krwi i wzrost stężenia tlenu w okolicy poddawanej zabiegowi. Dzięki czemu otrzymujemy efekt tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz udrożnienia zwężonych naczyń krwionośnych. Podawanie dwutlenku węgla do tkanek wpływa na obniżenie pH, w związku z tym występuje efekt Bohra. Jest to fizjologiczne zjawisko polegające na zmniejszeniu powinowactwa hemoglobiny do tlenu w warunkach obniżonego pH. Dlatego też powoduje ono uwolnienie tlenu, co skutkuje wzrostem jego stężenia w tkankach i mięśniach. W związku z tym następuje stymulacja produkcji kolagenu i elastyny poprzez wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego. Należy zwrócić uwagę, że już po pierwszym zabiegu kurczą się włókna kolagenowe i poprawie ulega mikrokrążenie. Dzięki czemu uzyskujemy wygładzenie i wzrost elastyczności skóry.
Działanie mechaniczne w karboksyterapii
Dwutlenek węgla po podskórnym podaniu rozbija złogi tłuszczowe. W tkance wytwarza się kwas węglowy, który uszkadza i rozpuszcza komórki tłuszczowe. Silne rozszerzenie naczyń krwionośnych zwiększa przepływ krwi i stymuluje metabolizm tłuszczu, to z kolei poprawia drenaż limfatyczny, a tym samym przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu.
Karboksyterapia przynosi najlepsze efekty po zakończeniu serii zabiegów.
Czy należy się bać zabiegu karboksyterapii?
Absolutnie nie!
Zabieg jest mało inwazyjny, ponieważ aplikacja gazu następuje za pomocą cienkiej igły. Możemy go wykonać o każdej porze roku, dlatego że zarówno ekspozycja na słońce, jak i zmienna temperatura nie są przeciwwskazaniem oraz nie wpływają na rezultaty zabiegu.
Jedynym ograniczeniem może być dyskomfort wywołany iniekcją i deponowaniem gazu – możliwe odczucia to ucisk, rozpieranie, pieczenie. Lekkie zaczerwienienie i obrzęk dość szybko ustępują, także bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności. Krwiaki czy siniaki będące następstwem iniekcji ustępują samoistnie i nie stanowią absolutnie podstaw do rezygnacji z zabiegu.
Bardzo dobre efekty zabiegów karboksyterapiii są potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi.
Przed zabiegiem zawsze należy zapytać o certyfikat medyczny gazu CO2.
autor: Aleksandra Markiel kosmetolog w Klinice Beauty