CELLULIT – poznaj swój cellulit
Dowiedz się jakie są pierwsze oznaki cellulitu i poznaj jego rodzaje.
Cellulit to zmiany w podskórnej tkance tłuszczowej, powstałe na skutek odkładania się w komórkach tłuszczowych końcowych produktów przemiany materii, które powinny być wydalone. Cellulit najczęściej umiejscowiony jest na biodrach, brzuchu, pośladkach, ramionach i udach. Widoczne gołym okiem grudki i nierówności to powiększone adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. Kiedy się powiększają,, uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne co wpływa na pogorszenie krążenia krwi i przemiany materii w komórkach. Tkanka jest niedotleniona, uboższa w składniki odżywcze co skutkuje zatrzymaniem toksyn w komórkach. Zaczyna się obrzęk, który uciska naczynia i utrudnia przepływ krwi. Komórki tłuszczowe z czasem ulegają powiększeniu, co jest widoczne w postaci charakterystycznych grudek na skórze, potocznie zwanych „skórką pomarańczową”. Powyższe zmiany powodują ucisk na zakończenia nerwowe i wówczas cellulit potrafi być bolesny.
Objawy cellulitu pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, u kobiet przed menopauzą oraz w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Inne czynniki, które mają wpływ na rozwój cellulitu to: brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, palenie tytoniu, obcisłe ubrania, buty na wysokich obcasach i nieodpowiednia dieta. Spożywanie nadmiernej ilości słodycze, przetworzona żywność, nadmiar soli, gazowane i słodzone napoje, nafaszerowane antybiotykami mięso to główne błędy żywieniowe, pogarszające stan skóry.
Mamy kilka rodzajów cellulitu:
- Cellulit tłuszczowy – pojawiają się obrzęki, spowodowane zatrzymaniem płynów oraz gromadzeniem się tłuszczu i wody w komórkach. Skóra jest jeszcze napięta i elastyczna, ale zaczyna być odczuwalne ciążenie kończyn. Po ściśnięciu skóry widoczne są delikatne grudki.
- Cellulit włóknisty – widoczny jest głównie przy napięciu mięśni – zatrzymanie płynów i niewłaściwa cyrkulacja powodują izolowanie grup komórek tłuszczowych. Skóra zazwyczaj jest napięta i elastyczna. Podtrzymująca tkanka łączna ulega włóknieniu. Często grudki są twarde i bolesne. Na skórze widać zapadnięcia i wybrzuszenia, które nadają jej wygląd struktury materaca.
- Cellulit wodny (obrzękowy) – charakteryzuje się ogólną tendencją do obrzęków, zwłaszcza na nogach. Obrzęki szczególnie dokuczliwe są pod koniec dnia, puchną kostki ,powodując dyskomfort, często pierwszym objawem jest „zmniejszenie” obuwia. Pojawia się, gdy dochodzi do zaburzenia krążenia krwi i limfy. Zwiększa się przepuszczalność małych naczyń krwionośnych i limfatycznych. Skóra jest „nalana i ciastowata” w dotyku.
Etapy rozwoju cellulitu:
- Etap I – cellulit nie jest widoczny gołym okiem, zmiany można dostrzec w badaniu mikroskopowym. W tej fazie tkanka tłuszczowa jest dobrze rozłożona, a naczynia krwionośne są ułożone blisko komórek tłuszczowych. Rozpoczyna się proces niszczenia drobnych naczyń krwionośnych. Przestają one funkcjonować prawidłowo, przez co skóra staje się gorzej dotleniona i odżywiona. Limfa zbiera się między tkankami, a komórki tłuszczowe rosną i łączą się w niewielkie grupy.
- Etap II – Cellulit jest raczej niewidoczny, można dostrzec go po ściśnięciu skóry. Ścianki kapilarne naczyń stają się coraz cieńsze, a komórki tłuszczowe oddalają się od nich. W przestrzeni międzykomórkowej znajduje się coraz więcej limfy, a długotrwały obrzęk przyczynia się do powstawania zmian w tkance łącznej wokół adipocytów. Zaburzony zostaje przepływ także krwi.
- Etap III – Grudki są widoczne gołym okiem, skóra przybiera postać: skórki pomarańczowej”, przy ucisku może pojawić się ból. Włókna kolagenowe i elastynowe stają się coraz grubsze i zaczynają otaczać naczynia krwionośne. Komórki tłuszczowe tworzą nowe skupiska, obniżeniu ulega temperatura skóry, ca przekłada się na osłabienie krążenia krwi. Tkanka łączna rozpoczyna proces włóknienia
- Etap IV – na skórze widoczne są uwypuklenia w postaci większych grudek i guzków, dając objaw „materaca”. Pojawiają się ciemne obszary niedokrwienia o obniżonej temperaturze. Skupiska adipocytów i kolagenu zmieniają się w twarde guzy, które uciskają włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne. Objawom mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe podczas siedzenia czy dotyku.
Domowe sposoby walki z cellulitem
Olej kokosowy i szczotkowanie na sucho
Bardzo popularne połączenie domowych środków na cellulit, suche szczotkowanie skóry i nawilżanie skóry organicznym olejem kokosowym, jest często stosowanym rozwiązaniem. Używamy specjalnych szczotek do szczotkowania skóry na sucho. Zakupimy je problemu w sklepach internetowych lub sklepach kosmetycznych. Zawsze szczotkuj skórę w kierunku serca zgodnie z kierunkiem limfy, z wyjątkiem sytuacji, gdy szczotkujesz obszar pośladków. Szczotkowanie suchej skóry jest tak skuteczne, ponieważ napina naskórek i pomaga w usunięciu toksyn. Olej kokosowy doskonale nawilża skórę. W pierwszej kolejności szczotkujemy skórę najdłużej w miejscach, gdzie mamy cellulit, potem bierzemy gorący prysznic, który otwiera pory i nakładamy olej. Regularne szczotkowanie daje bardzo dobre rezultaty i redukuje cellulit. Przed i po masażu pijemy wodę najlepiej z cytryną, co dodatkowo pobudzi układ limfatyczny do usuwania toksyn.
Pij więcej wody do redukcji cellulitu
Nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia-od trawienia do zdrowego blasku i tekstury skóry. Odpowiednie nawodnienie może wygładzić powierzchnię skóry. Spróbuj spożywać produkty o wyższej zawartości wody, takie jak melony, ogórki, arbuz i liściaste warzywa. Te produkty są nie tylko bogate w wodę, ale także mają niską zawartość kalorii-pomagają schudnąć i kontrolować zapasy tłuszczu.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy wymieszać z 2 częściami wody i odrobiną miodu i wetrzeć w miejsca objęte cellulitem, a następnie spłukać ciepłą wodą. Dodatkowo spróbuj wykonać okład na ciało: wymieszaj ocet jabłkowy i wodę w równych częściach, a następnie za pomocą gazy nałóż roztwór na skórę. Następnie owiń ten obszar folią i ciepłym ręcznikiem na 1 godzinę. Potem spłucz ciepła wodą. Stosowanie takich zabiegów z pewnością zmniejszy widoczność „pomarańczowej skórki”.
Ginkgo Biloba- miłorząb japoński
Roślina ta jest używana medycznie od wieków. Bardzo dobrze działa na krew i komórki. Poprawia krążenie krwi i rozszerza naczynia krwionośne Jedną z wielu korzyści zdrowotnych tej rośliny jest poprawienie cyrkulacji krwi, co oznacza zdrowszą skórę i bardziej jednolitą jej teksturę. Poprawa krążenia pozwoli na bardziej efektywny transfer zmagazynowanego tłuszczu z komórek tłuszczowych do tkanki mięśniowej, umożliwiając jego spalenie i wykorzystanie jako energii.
Zielona herbata
Zielona herbata przyspiesza metabolizm i pomaga spalić tłuszcz. Katechiny występujące w zielonej i białej herbacie mogą również zmniejszać oporność na insulinę. Picie trzech filiżanek dziennie może zwiększyć wydatek energii i pomóc w spaleniu dodatkowych 80 kalorii w ciągu 24 godzin. Spróbuj herbaty rano zamiast kawy.
Dieta
Dieta to podstawa walki z cellulitem, ograniczenie słodyczy i wszystkich węglowodanów prostych jest koniecznie. Co to oznacza? Ogranicz lub całkowicie wyklucz z diety słodycze, białe pieczywo, pizzę, białe makarony i wszystkie potrawy mączne. Podstawową diety powinny być zielone warzywa i owoce, ale te już z pewnym ograniczeniem, ponieważ również zawierają cukier prosty. Kasze i ryż brązowy zawierają bardzo dużo błonnika i pomaga w procesach metabolicznych. Należy uważać też na alkohol, jest wysoko kaloryczny i nie sprzyja w walce z cellulitem. Jeśli chcesz szybko i bezboleśnie zmienić nawyki żywieniowe zapoznaj się z indeksem glikemicznym kliknij TUTAJ.
Oprócz tego skuteczne zabiegi na cellulit w Szczecinie to endermologia jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij TUTAJ i fala uderzeniowa jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij TUTAJ.
–