Pielęgnacja cery wrażliwej
Cera wrażliwa ma nieprawidłową strukturę górnych warstw naskórka
i zwiększoną przepuszczalność. Wrażliwość objawia się pieczeniem, mrowieniem, zaczerwienieniem, uczuciem ściągnięcia pojawiającym się po użyciu różnych kosmetyków, przy oczyszczaniu twarzy oraz pod wpływem emocji czy zmian temperatury. Często pojawia się również przesuszenie i łuszczenie. Taka skóra niestety szybciej się starzeje.
Wrażliwość skóry może wiązać się z jej suchością, często występuje w przypadku skóry alergicznej, atopowej czy płytko unaczynionej, ale i również może pojawić się, gdy posiadamy cerę normalną, mieszaną czy tłustą.
Przyczyny wrażliwości skóry:
- predyspozycje genetyczne
- nieodpowiednia pielęgnacja
- czynniki hormonalne związane z cyklem miesiączkowym
- czynniki zewnętrzne – słońce, wiatr, wysoka lub niska temperatura
- zanieczyszczenie środowiska
- czynniki naczyniowe
- stres, silne emocje
- nieodpowiednie odżywianie
- niezdrowy tryb życia
- kontakt z szorstkimi materiałami.
Odpowiednia pielęgnacja skóry wrażliwej polega na łagodzeniu stanów zapalnych, nawilżaniu i odbudowie bariery lipidowej. Należy wybierać kosmetyki zawierające takie składniki jak: pantenol, alantoine, rumianek, zielona herbata, witaminy C i E, kwasy omega.
Jeśli Twoja cera ma tendencje do zaczerwienia, demakijaż jest bardzo ważny, aby zapobiec dalszym podrażnieniom. Można do tego użyć wody mineralnej, która delikatnie oczyści cerę. Do cery wrażliwej stosujemy przede wszystkim peelingi enzymatyczne maksymalnie raz w tygodniu.
Jak nawilżać skórę wrażliwą?
Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i jednocześnie sucha, może się okazać, że potrzebne będą kremy i oleje, które wytworzą chroniące warstwy np. olej ze słodkich migdałów, masło Shea i olej jojoba. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i mieszana, skłonna do zapychania należy uważać na oleje, które mogą zatykać pory. Nie wolno doprowadzać do nadmiernego przesuszania się skóry. Jeśli dotychczasowy krem/ olej nie nawilża wystarczająco, należy poszukać innego. Np. olej jojoba dobrze radzi sobie z nawilżaniem skóry.
OLEJE I MASŁA DO CERY SUCHEJ I WRAŻLIWEJ
- masło Shea
- olej ze słodkich migdałów
- olej jajoba
- olej arganowy
- olej z pachnotki
- olej z kiełków pszenicy
- olej lniany.
DOMOWA PIELĘGNACJA DLA OSÓB Z CERĄ WRAŻLIWĄ
- MASECZKA Z SIEMIENIA LNIANEGO – ŁAGODZĄCA
– 2 łyżki siemienia zalać zimną wodą. Zagotować i zostawić pod przykryciem na 20 min. Papkę w letniej temperaturze nałożyć na twarz i zostawić na 15 min, po czym zmyć.
- MASECZKA Z FASOLI- WYGŁADZAJĄCO- ODŻYWCZA
– Filiżankę fasoli namoczyć w wodzie, po kilku godzinach moczenia zagotować. Miękką fasolę przetrzeć przez sito. Papkę zmieszać z łyżką stołową oliwy z oliwek. Ciepłą nanieść na twarz na ok. 20 min.
- MASECZKA Z PŁATKÓW OWSIANYCH – ŁAGODZĄCA
– 5 łyżek płatków owsianych zmielić lub zmiksować, a następnie wymieszać z połową szklanki słodkiej śmietanki. Gęstą papkę nałożyć na twarz i szyję na 20 min.
- MASECZKA Z DYNI – ŁAGODZĄCA
– Kawałek dojrzałej dyni obrać, a następnie utrzeć na tarce. Papkę nałożyć na podrażniony obszar skóry lub na całą twarz, pozostawić na 20 min. Do zmycia używaj wody przegotowanej. Zawarte w warzywie Wit C, E oraz z grupy B, a także i sole mineralne odżywią skórę.
- MASECZKA Z GLINKĄ – OCZYSZCZAJĄCA
– Łyżkę zielonej, białej lub czerwonej glinki połączyć z taką ilością przygotowanej wody, aby powstała gęsta emulsja. Nałożyć na twarz, zmyć ciepłą wodą po 15 min.
Pamiętaj, aby:
- zadbać o dietę- wyeliminować bądź ograniczyć kawę, mocną herbatę, alkohol
- wysypiać się dobrze, spać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu
- dbać o aktywność fizyczną, odstresować się np. poprzez długie spacery
- uzupełniać dietę w witaminę C z grupy B, minerały, najlepiej
- unikać używek, papierosy to największy wróg cery wrażliwej
- unikać dużych i gwałtownych zmian temperatury
- nie nagrzewać skóry, nie korzystać z solarium
- chronić przed zimnem odpowiednim kremem, najlepiej, aby zawierał filtry o SPF przynajmniej 25. Filtry są sprzymierzeńcem cery wrażliwej, o ile dobierzesz odpowiedni krem do swojej cery. Dla skór wrażliwych poleca się filtry mineralne albo filtry chemiczne z serii hipoalergicznych dla dzieci. W składzie należy unikać alkoholu, substancji zapachowych, szkodliwych konserwantów, olejków eterycznych
- używać wody termalnej bogatej w minerały i substancje odżywcze. Odświeża ona skórę, redukuje zaczerwienienia, koi, nawilża oraz usuwa skutki używania zbyt twardej wody. Należy spryskać twarz i po kilku minutach osuszyć chusteczką.
Polecany zabieg gabinetowy dla cer wrażliwych
Cold Marine – Thalgo
Regenerująco-odżywczy zabieg dla skóry suchej i wrażliwej
Odwodnienie skóry jest spowodowane uszkodzeniem płaszcza hydro-lipidowego. Dehydratacja jest przyczyną nadmiernego przesuszania się skóry, co powoduje dyskomfort, napięcie, pękanie, pieczenie i powstawanie drobnych mikro-urazów. Rozwiązaniem Thalgo jest rytuał na bazie kosmetyków z unikalną, udoskonaloną recepturą Cold Cream Marine dla zapewnienia długotrwałego odżywienia, nawilżenia i ukojenia delikatnej, suchej i wrażliwej skórze oraz zwiększenia jej progu tolerancji
Wskazania: skóra sucha i bardzo sucha, odwodniona, wrażliwa, skłonna do podrażnień i zaczerwienienia.
Cel: zabieg ma na celu nawilżenie, odżywienie, regeneracje skóry oraz zabezpieczenie jej przed utratą lipidów i wody.
Składniki aktywne w zabiegu:
- Cold Cream Marine – kompleks na bazie oleju z mikro-alg o wysokim stężeniu kwasów Omega-3 EPA; morskiego wosku z brązowej makro-algi Laminaria Ochroleuca (bogata w kwas alginowy, floroglucyna) połączonego z woskiem z oliwek oraz kompleksu nawilżającego Seve Bleue – odżywia, łagodzi, wzmacnia, odbudowuje skórę.
- Alantoina – łagodzi, działa przeciwzapalnie, chroni.
- Ekstrakt z organicznego białego łubinu – stymuluje syntezę lipidów naskórka, przywraca komfort skórze.
- Biomimetyczne lipopeptydy – hamują nad reaktywność neuroprzekaźników, odpowiedzialnych za stres, zwiększają próg tolerancji skóry.
- Olej z ogórecznika – utrzymuje prawidłową strukturę skóry oraz zdrową aktywność komórkową.
- Oczar wirginijski – bogaty w garbniki, aktywuje działanie witaminy P, uszczelnia naczynia włosowate, działa ściągająco. Zmniejsza kruchość kapilar i reguluje krążenie podskórne, zmniejsza zaczerwienienie skóry.
Czas zabiegu: 60 minut.
Przeciwwskazania: uczulenie na składniki zawarte w preparatach, skóra trądzikowa.
Częstotliwość wykonywania zabiegów: seria 6 zabiegów – 1 w tygodniu, 12 zabiegów – 2 w tygodniu lub zabieg jednorazowy
więcej o zabiegach na twarz możesz przeczytać na stronie Kliniki Beauty w zakładce: ZABIEGI PIELĘGNACYJNE