Czym się charakteryzuje cera tłusta?
Przyczyną powstawania cery tłustej jest nadczynność gruczołów łojowych, które prowadzi do łojotoku i powikłań trądzikowych. Łojotok to wzmożone wydzielanie łoju, najbardziej widoczne w okolicach, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Najprawdopodobniej główną rolę odgrywa tutaj zakażenie drożdżakami.
Charakteryzuje się rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, które są wypełnione masami łojowo – rogowymi oraz jest lśniąca i tłusta.
Charakterystyka cery tłustej:
- ma kolor szarożółty, ziemisty,
- jest gruba, błyszcząca, pokryta warstwą tłuszczu, o rozszerzonych porach,
- często towarzyszą jej pokwitania trądzikowe i łojotok,
- występują zaskórniki otwarte i zamknięte,
- w dotyku wyczuwalne są nierówności i ziarnistości,
- przetłuszczona najbardziej w obszarze twarzy „T”- czoło, nos, broda,
- dobrze reaguje na działanie czynników atmosferycznych — wiatr, mróz, natomiast źle znosi stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego,
- jest odporna na działanie czynników chemicznych oraz środków higienicznych,
- łój zapobiega procesowi starzenia się skóry oraz jej wysuszenia i nadmiernego nawodnienia,
- starzeje się inaczej niż skóra sucha i normalna, ponieważ tworzą się na niej bruzdy i głębokie zmarszczki wokół ust i na policzkach,
- z wiekiem przekształca się cerę mieszaną, normalną bądź suchą.
Jakie są objawy cery trądzikowej?
Cera trądzikowa rozwija się na podłożu cery tłustej. Warstwa rogowa jest zgrubiała, słabo ukrwiona, ma szarożółty kolor. Na skórze widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki (wągry), grudki, krostki, nacieki zapalne.
Trądzik występuje przede wszystkim u osób w okresie dojrzewania, zdarza się jednak także u osób po 20 roku życia. Dotyka on również coraz częściej kobiety 40-50-letnie.
Charakterystyka cery trądzikowej:
- wykwity niezapalne
- zaskórniki otwarte – drobne, ciemne, powstałe na skutek zastoju łoju w porach skóry, są ciemno zabarwione na skutek utleniania się keratyny i łoju oraz nagromadzenia się melaniny,
- zaskórniki zamknięte – drobne, białe, czasem występuje w środkowej części otworek, z którego po wyciśnięciu wydobywa się biała kaszowata treść.
- wykwity zapalne
- grudki – ograniczone wykwity ustępujące bez pozostawienia blizn,
- krostki – wykwity wypełnione treścią ropną lub jałowe,
- torbiele –– powstają w przypadku głębokiego umiejscowienie w skórze grudek i krostek.
Zabiegi oczyszczające dla cery tłustej i trądzikowej powinny:
- redukować stany zapalne,
- wzmocnić funkcję bariery skóry,
- odblokować ujścia gruczołów łojowych,
- działać ograniczająco na aktywność mikroorganizmów.
Najczęściej stosowane zabiegi oczyszczające na twarz
Kwas salicylowy – ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Kwas, który jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, przenika w warstwę sebum, następnie wnika w głąb mieszków włosowo – łojowych. Dzięki temu zaczyna się bakteriobójcze i łagodzące działanie, które usuwa nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. Kwas salicylowy w większym stężeniu ma również działanie złuszczające, dzięki temu poprawia się wygląd i struktura skóry przez usuwanie naskórka. Poprzez regularne zabiegi skóra się oczyszcza i następuje zwężenie porów. Jest on bardzo dobry w walce z trądzikiem.
Kwas pirogronowy – wnika na poziomie warstwy brodawkowej skóry właściwej, dzięki temu hamuje działanie wydzielania sebum. Ma on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzaskórnikowe, jak i również działa złuszczająco. Na poziomie naskórka spłyca zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt, nadaje blask oraz poprawia elastyczność i napięcie skóry.
Kwas migdałowy – działa w warstwie rogowej skóry, dzięki czemu następuje złuszczeniu powierzchniowej warstwy. Kwas migdałowy można stosować do każdego typu skóry. Nie wywołuje on fotouczuleń ani rumienia, więc można go stosować nawet latem. Posiada on silne działanie antybakteryjne, dlatego stosuje się go również w leczeniu trądziku. Oczyszcza on skórę z zaskórników, jak i również łagodzi stany zapalne. Można go również stosować w walce z przebarwieniami oraz poprawia napięcie skóry.
Kwasy owocowe + mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja kordunowa – to mechaniczne złuszczenie naskórka. Kryształki korundu (tlenek glinu) uderzają w powierzchnię skóry, dzięki czemu ścierają martwy naskórek i zanieczyszczenia.
Następnie aplikujemy kwas owocowy, który wnika w głębsze warstwy skóry, co daje efekt oczyszczonej i rozjaśnionej skóry.
Oczyszczalnie manualne
Jest stosowane dla cer mieszanych, łojotokowych oraz trądzikowych. Poprzez oczyszczanie manualne usuwamy zamknięte i otwarte zaskórniki. Zaskórniki powstają z nadmiernego wydzielania sebum, zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, które znajdują się pod powierzchnią naskórka.
Dermapen
Jest to mikronakłuwanie oraz wprowadzenie substancji czynnej w głąb skóry. Po tym zabiegu następuje silna regeneracja skóry oraz spłycenie blizn potrądzikowych, jak i również zwężenie rozszerzonych porów.
WIĘCEJ O ZABIEGACH OCZYSZCZAJĄCYCH NA TWARZ