Karboksyterapia zabieg w terapii łysienia i wypadania włosów

Stan i wygląd skóry oraz kondycja włosów są odzwierciedleniem zdrowia całego organizmu człowieka. Nadmierne wypadanie włosów czy łysienie jest poważnym problemem. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Na przyczyny, jak i nasilenie tego procesu ma wpływ nie tylko genetyka, ale i styl życia. Wypadanie włosów oraz łysienie może pojawić się już w wieku dojrzewania, jednak najczęściej dotyczy osób w średnim i starszym wieku.

 

 

Jak zbudowany jest włos?

Włos należy do tzw. przydatków skóry. Jest zrogowaciałym wytworem naskórka zbudowanym z białka – keratyny. Włosy wyrastają ze skóry z mieszka włosowego na dnie, którego umiejscowiona jest cebulka włosa. Cebulka zawiera komórki macierzy i jest jedynym żywym fragmentem włosa. Cebulka włosa osadzona jest na brodawce, w której znajdują się liczne naczynia krwionośnych odpowiadające za dostarczenie substancji budulcowych i odżywczych.

 

karboksyterapia

 

Jaki jest cykl życia włosa?

Cykl życia włosa podzielony jest na 3 fazy: anagen, katagen, telogen.

 • Anagen jest fazą wzrostową. U zdrowego człowieka jest w niej około 80-90% włosów. Jest najdłuższa, może trwać od 2 do 7 lat. Odpowiada za wzrost włosa i tworzenie się jego łodygi.
 • Katagen jest fazą przejściową, która trwa 1-2 tygodnie. W tej fazie znajduje się około 0,5 – 1% włosów. Mieszek włosowy kurczy się i kończy swoją aktywność.
 • Telogen jest fazą spoczynku, trwającą od 5 do 6 tygodni. Obejmuje 10 – 15% włosów. Włos obumiera, wysuwa się ze skóry i samoistnie wypada. Po zakończeniu fazy telogenu mieszek włosowy wchodzi w nowy cykl – brodawka produkuje nowy włos wchodząc tym samym w fazę anagenu.

 

 

Jakie są przyczyny wypadania włosów i łysienia?

Na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tys. włosów. Średnie tempo wzrostu to 1 – 2 cm miesięcznie. W warunkach fizjologicznych dzienne wypadanie włosów nie powinno przekraczać od 70 do 100. Problem pojawia się, gdy wypada ich ponad 100 dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni. Zauważalne jest to podczas czesania czy mycia włosów. Czasami takie łysienie jest stanem przejściowym i całkowicie odwracalnym. Do najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów należą:

 • Hormony przyczyną wypadania włosów

 • Hormony – odpowiadają za 90% przypadków utraty włosów u mężczyzn i kobiet, wywołując tzw. łysienie androgenowe. W przypadku mężczyzn nadmiar testosteronu (jest on metabolizowany mieszku włosowym) doprowadza do miniaturyzacji mieszków włosowych – w konsekwencji dochodzi do jego zaniku i utraty włosów. U kobiet łysienie androgenowe występuje wtedy, gdy w wyniku zaburzeń hormonalnych wybrane mieszki włosowe cechuje nadmierna wrażliwość na androgeny. U kobiet w ciąży estrogeny pobudzają wzrost włosów. wydłużając tym samym fazę androgenową. Około 2 – 3 miesięcy po porodzie, gdy poziom estrogenów spada ,włosy przechodzą, w fazę telogenu i wypadają. W wyniku zaburzeń hormonalnych podobnie dzieje się w okresie menopauzy.
 • Stres przyczyna łysienia

 • Stres – silne przeżycia mogą wywołać łysienie, co wiąże się ze wzrostem kortyzolu. Stres jest również jedną z przyczyn łysienia plackowatego – jest to przewlekła choroba zapalna, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadanie włosów w taki sposób, że na skórze pozostają rozległe plamy, tzw. plamki.
 • Choroby endokrynologiczne powodem wypadania włosów

 • Choroby-endokrynologiczne (niedoczynność i nadczynność tarczycy), choroby zakaźne i gorączkowe (kiła, dur brzuszny, gruźlica, zapalenie płuc), choroby układowe (liszaj płaski, toczeń rumieniowaty), zespół policystycznych jajników, anemia, choroby skóry (łojotokowe zapalenie skóry, grzybica), również istotnie wpływają na wypadanie włosów.
 • Leki przyczyną łysienia

 • Leki-cytostatyczne stosowane w chemioterapii niszczą nie tylko komórki nowotworowe, ale także inne komórki i tkanki, w tym cebulki włosa. Podobnie jest przy radioterapii. Na wypadanie włosów wpływ mają także leki przeciwzapalne (kumaryna, heparyna), przeciwdrgawkowe, beta-blokery, leki obniżające stężenie lipidów czy immunosupresyjne. Podobnie działają preparaty z pochodną witaminy A, np. przy ogólnoustrojowym leczeniu trądziku pospolitego.
 • Dieta powodem wypadania włosów

 • Dieta uboga w białka – niedobory żelaza oraz cukrów, mogą skutkować niedostatecznym odżywieniem mieszka włosowego. Dlatego nadmierne wypadanie włosów dotyka osób chorujących na bulimię czy anoreksję.
 • Zatrucie organizmu metalami ciężkimi – rtęć, tal, ołów. powoduje wypadanie włosów

 • Niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do dużego przerzedzenia włosów – agresywne i częste farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie czy kręcenie.

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym i naturalnym. Natomiast łysienie jest procesem wynikającym z przejściowego lub trwałego wypadania włosów na ograniczonej powierzchni, lub na całej skórze głowy.

 

zabieg na wypadanie włosów - karboksyterapia

 

Jakie są rodzaje wypadania włosów?

Wyróżniamy łysienie androgenowe, telogenowe, plackowate oraz bliznowaciejące.

 • Łysienie androgenowe jest najczęstszym typem łysienia uwarunkowanym genetycznie. U mężczyzn włosy wypadają głównie przy skroniach oraz na szczycie głowy. Ma ono podłoże hormonalne, czasami jest poprzedzone łojotokiem lub łupieżem tłustym.
 • W łysieniu telogenowym następuje skrócenie fazy wzrostu włosa, czyli anagen. Czas pozostałych faz pozostaje niezmieniony. Włosy przestają rosnąć, co objawia się ich wzmożoną utratą. Najczęstsze przyczyny to: stres, choroby, leki, nieprawidłowe odżywianie, zabiegi chirurgiczne. W przypadku tego łysienia dochodzi do „uśpienia” mieszków włosowych, więc utrata włosów bywa przejściowa. Zazwyczaj włosy samoistnie odrastają po kilku miesiącach, jednak czasami wymagają fachowej pomocy trychologicznej.
 • Łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy wytwarza przeciwciała atakujące mieszki włosowe. Etiologia jest nie do końca poznana jednakże często współistnieje przy innych chorobach autoimmunologicznych lub przy dużym stresie emocjonalnym. Nazwa schorzenia wiąże się z jego objawami i może mieć charakter przejściowy, trwały lub nawracający.
 • W łysieniu bliznowaciejącym następuje zniszczenie mieszków włosowych, które zastępowane są tkaną włóknistą – bliznowatą. Chorobie towarzyszą uciążliwe objawy w postaci świądu, pieczenia, łuszczenia się skóry lub innych stanów zapalnych. Ten rodzaj łysienia jest nieodwracalny.

 

 

Karboksyterapia zabieg na wypadanie włosów

Karboksyterapia polega na śródskórnym podaniu dwutlenku węgla, który w obszarze skóry głowy prowadzi do neowaskularyzacji (tworzenia się nowych naczyń krwionośnych) i rewaskularyzacji ( udrożnienia i poszerzenia naczyń). Efektem tych procesów jest zwiększone dotlenienie, odżywienie oraz regeneracja skóry. Ponadto czynnikiem wzrostu śródbłonka naczyniowego VEGF stymulują odnowę i wzrost nowych włosów oraz odpowiadają za prawidłowe namnażanie komórek skórno – naskórkowych. Czas działania CO2 w tkankach wynosi ok. 7 dni, po których zalecany jest kolejny zabieg.

Zabieg na wypadanie włosów karboksyterapią jest mało inwazyjny, można go wykonywać przez cały rok, nie wymaga rekonwalescencji. Karboksyterapia jest zabiegiem bezpiecznym, nie powoduje reakcji alergicznych, ponieważ dwutlenek węgla występuje w naszym organizmie jako efekt metabolizmu komórkowego.

W trychologii karboksyterapia ma szerokie zastosowanie – wypadanie włosów, stymulacja ich odrostu, terapia łysienia czy łuszczyca skóry głowy.

Ilość i częstotliwość zabiegów dobierana jest indywidualnie. Początkowo zaleca się wykonanie 4 – 5 zabiegów co 4 – 7 dni. Oczywiście w zależności od problemu zalecana seria może być znacznie wyższa.

Pierwsze efekty karboksyterapii można już zaobserwować po trzech zabiegach. W celu przyspieszenia wzrostu włosów,, poleca się połączyć karboksyterapię z mezoterapią igłową lub osoczem bogatopłytkowym.

 

 

 

Przeciwwskazania do Karboksyterapii:

 • ciężka niewydolność płuc
 • ciężka niewydolność serca
 • ciężka niewydolność nerek
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • stosowanie leków rozrzedzających krew
 • ciąża i karmienie piersią
 • infekcja skóry w obrębie obszaru zabiegowego

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu karboksyterapii kliknij