Co to jest trądzik różowaty i jak powstaje?
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry z okresami zaostrzeń i remisji. Dotyczy głównie dojrzałych kobiet w wieku 30-60 roku życia, rzadziej mężczyzn – jednakże u nich najczęściej obserwuje się formę przerosłą.
Choroba może mieć podłoże genetyczne, występuje u osób z jasną karnacją (I i II fototyp), nad reaktywnością naczyń krwionośnych, schorzeniami narządów wewnętrznych, a także u osób z błędami dietetycznymi. Zmiany zlokalizowane są centralnie na twarzy – zajmują policzki, nos i czoło tworząc tzw. efekt motyla”.
Jakie są przyczyny rozwoju trądziku różowatego?
- Powierzchowne unaczynienie skóry i jej nadwrażliwość oraz skłonność do powstawania rumienia pod wpływem różnych bodźców
- Łojotok lub zmniejszone wydzielanie łoju
- Schorzenia przewodu pokarmowego – zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, kamica pęcherzyka żółciowego, obecność w żołądku Helicobacter Pylori
- Zaburzenia hormonalne – nieregularne miesiączki, doustna antykoncepcja, okres okołomenopauzalny, choroby tarczycy
- Długotrwałe stosowanie miejscowo preparatów sterydowych
- Roztocze Demodex Folliculorum – nużeniec obecny w mieszkach włosowych, w okolicach łojotokowych
Jak rozpoznajemy trądzik różowaty?
Trądzik różowaty rozpoznaje się zazwyczaj po obecności rumienia na twarzy – w charakterystycznej lokalizacji. Początkowo rumień szybko ustępuje – maksymalnie po 10 minutach. Pojawia się pod wpływem różnych bodźców – skoki temperatury, klimatyzowane pomieszczenia, wiatr, mróz, ostre przyprawy, kawa czy alkohol.
W późniejszym stadium rumień się utrwala. Za tę postać trądziku odpowiedzialne są teleangiektazje, czyli trwale rozszerzone, powierzchowne naczynia włosowate splotu pod brodawkowego skóry – przeświecają przez naskórek w postaci „czerwonych nitek”. Gdy jest ich dużo i są blisko siebie tworzą rumień.
Inne zmiany na twarzy to grudki i krostki pojawiające się okresowo, niekiedy towarzyszy im obrzęk. Dodatkowo obecne jest pieczenie, świąd czy suchość skóry.
Jakie czynniki zaostrzają zmiany w trądziku różowatym?
Skóra z trądzikiem różowatym jest skórą wrażliwą na wysoką temperaturę (sauna, solarium, gorąca kąpiel, suszenie włosów suszarką itp.), niską temperaturę i nagłe zmiany termiczne, wiatr, klimatyzację, dym papierosowy. Łatwo pojawia się zaczerwienienie poprzez stres, emocje (złość, gniew), błędy dietetyczne (kawa, ostre przyprawy, alkohol), wysiłek fizyczny.
Jak zabiegi kosmetyczne są na trądzik różowaty?
W łagodnych postaciach trądziku różowatego nie jest wymagane leczenie dermatologiczne. Często wystarczające okazuje się odpowiednia pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym i w domu, zmiana stylu życia – przede wszystkim unikanie czynników nasilających zmiany skórne. Pomocne są zabiegi laserowe redukujące rumień i teleangiektazje.
Zabiegi kosmetyczne PCA skin w terapiach na trądzik różowaty
Marka PCA Skin proponuje skuteczne rozwiązanie w terapii trądziku różowatego. Przede wszystkim należy się skupić na intensywnym nawilżaniu i łagodzeniu stanów zapalnych. Poddawanie skóry łagodnemu złuszczaniu co około 30 dni będzie pomagać w zmniejszaniu namnażania bakterii, wygładzi powierzchnie naskórka. W łagodnym złuszczaniu zastosowanie znalazły niskie stężenia AHA, BHA, TCA oraz delikatne retinoidy, w hamowaniu stanów zapalnych i zmniejszaniu namnażania bakterii – kwas mlekowy, azelainowy, kojowy. W tym celu laboratorium PCA Skin opracowało zabieg Sensi Peel – delikatna formuła peelingu jest stosowana w terapii skóry wrażliwej, z trądzikiem różowatym, rumieniem utrwalonym. Już 3-4 zabiegów w serii łagodzi stany zapalne, minimalizuje grudki, znacznie zmniejsza wrażliwość skóry.
- Sensi Peel to mieszanka TCA (stosowany w redukcji zmarszczek i blizn potrądzikowych), kwasu mlekowego (złuszcza powierzchownie naskórek, dodatkowo działa nawilżając), kwasu azelainowego (działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, antyoksydacyjne), kwasu kojowego (czynnik antybakteryjny, hamuje melanogenezę) oraz arbutyny (rozjaśnia przebarwienia).
- W celu optymalizacji efektów PCA Skin zaleca odpowiednią pielęgnację domową:
- Anti Redness Serum – zawiera składniki o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym – połączenie brązowych i czerwonych alg oraz ekstraktu z kaparów. Serum uspokaja, łagodzi i poprawia wygląd cery wrażliwej
- Re-balance – lekki krem odżywczy, przyspiesza regenerację skóry po peelingach chemicznych. Zawiera olej z nasion ogórecznika lekarskiego oraz nasion wiesiołka dwuletniego, które wzmacniają barierę lipidową naskórka, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia
- Clearskin – lekka formuła nawilżająca, zawiera 4% niacynamid i retinol. Ekstrakt z ruszczyka kolczystego ma działanie przeciwzapalne i łagodzące
- Weightless Protection Broad Spectrum SPF 45 – lekka formuła zapewniająca ochronę przeciwsłoneczną
Jakie są zasady pielęgnacji domowej skóry w trądziku różowatym?
- Mycie – woda termalna, łagodne środki myjące
- kosmetyki do demakijażu do cery wrażliwej
- kremy hypoalergiczne, barierowe
- preparaty zmniejszające rumień i teleangiektazje (z witaminą PP. C, K, rutyną, wyciągiem z kasztanowca, arniką)
- peelingi enzymatyczne, chemiczne o niskim stężeniu
- ochrona przed UV
Jeśli chcesz przeczytać więcej o zabiegach na trądzik różowaty zapraszamy na stronę Kliniki Beauty w zakładkę ZABIEGI NA TRĄDZIK