Kwas hialuronowy jest obecny niemal we wszystkich tkankach organizmów żywych. W naszych organizmach najwięcej kwasu hialuronowego występuje w skórze (około 56% całej zawartości). Występuje on również w gałce ocznej, płynie łzowym, macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, chrząstce szklistej, płynie maziowym stawów, dyskach międzykręgowych i pępowinie.
Jaką rolę odgrywa kwas hialuronowy w skórze?
- utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia tkanek
- wypełnia przestrzeń międzykomórkową, w której znajdują się włókna kolagenowe i elastyny oraz komórki skóry
- zapewnia prawidłową aktywność komórek należących do układu immunologicznego skóry
- wspomaga regenerację i namnażanie uszkodzonych komórek skóry oraz proces gojenia ran
- zapobiega przenikaniu bakterii w głąb organizmu
- eliminuje wolne rodniki – ma zdolność wychwytywania reaktywnych form tlenu, które istotnie wpływają na proces starzenia się skóry
Prawidłowe stężenie kwasu hialuronowego zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz niekorzystnym zmianom kształtu i konturu twarzy. Z upływem czasu oraz pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne zawartość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co powoduje zmniejszenie ilości wody oraz osłabienie procesów regeneracji i ochrony przed wolnymi rodnikami. Włókna kolagenowe tracą swoją elastyczność, ich liczba ulega zmniejszeniu, obniża się poziom sprężystości i w konsekwencji pojawiają się lub pogłębiają zmarszczki. Skóra staje się sucha i wiotka. Dzięki swojej budowie i zdolności do zatrzymywania wody kwas hialuronowy jest w stanie związać, od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego masa. Dzięki temu zapewnia skórze odpowiednią porcję wilgoci, jędrność i sprężystość.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy wykorzystuje się w wielu dziedzinach medycyny: okulistyce, reumatologii, chirurgii stomatologicznej, laryngologii, ginekologii, urologii i medycynie estetycznej. W okulistyce znalazł zastosowanie w leczeniu osób z zespołem suchego oka, jest głównym składnikiem kropli do oczu, płynów do soczewek kontaktowych. W reumatologii i ortopedii stosowany jest do iniekcji do stawowych, a w laryngologii – do stymulacji oraz regeneracji błony bębenkowej i strun głosowych.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie i kosmetologii estetycznej
- zwiększenia jędrności i napięcia skóry, poprawy jej jakości
- korekcji fałd skórnych, bruzd i zmarszczek
- wykonania wolumetrii (modelowania konturów twarzy)
- uzyskania miękkiego liftingu
- nawilżania i modelowania ust
- wypełniania ubytków pourazowych i blizn zanikowych
- do zabiegów mezoterapii igłowej
- ujędrniania, odmłodzenia skóry dłoni, szyi i dekoltu
Okres utrzymywania się efektów zależy od:
- wieku
- rodzaju skóry
- trybu życia (palenie papierosów i wystawianie skóry na promieniowanie UV może skrócić czas działania kwasu hialuronowego)
- jakości produktu i miejsca wstrzyknięcia
Z czym możemy bezpiecznie łączyć zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?
Zabiegi medycyny estetycznej można łączyć ze sobą, uzyskując wzmacnianie oczekiwanych efektów. Preparaty zawierające kwas hialuronowy można stosować łącznie z mezoterapią igłową, peelingami, karboksyterapią, zabiegami z wykorzystaniem toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, stymulatorów kolagenu i innymi, którym nie towarzyszy wysoka temperatura.
Jeśli chcemy skorzystać z zabiegów laserowych czy falami radiowymi, warto taką kurację zaplanować przed podaniem preparatu z kwasem hialuronowym.
Kosmetyki na bazie kwasu hialuronowego:
Kwas hialuronowy stosowany w kosmetykach ma różne wielkości cząsteczek. Im mniejsze cząsteczki, tym głębiej mogą wniknąć, aż do skóry właściwej. Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy pozostaje w naskórku oraz na jego powierzchni, gdzie wiąże wodę, hamując jej odparowanie, poprawia gładkość i elastyczność skóry, a także chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Wpływa ona na skórę łagodząco i kojąco, zmniejsza objawy podrażnień i uczuleń, ułatwia gojenie i regenerację.
Penetrację cząsteczek kwasu hialuronowego w głąb skóry właściwej umożliwiają liposomy, które mają zdolność wnikania do komórek i uwalniania w nich swojej zawartości. Dzięki zamknięciu kwasu hialuronowego w strukturach liposomów cząsteczki te mogą być wprowadzone w skórę głębiej.
Produkty na bazie kwasu hialuronowego można bezpiecznie używać także zimą – tworzą one na powierzchni skóry naturalną barierę osłaniającą warstwę rogową naskórka przed wnikaniem substancji chemicznych i bakterii.