Co to jest kolagen i jaka role odgrywa w naszej skórze?
Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, występującym naturalnie w całym ciele. Stanowi około 30% białka w organizmie. Słowo kolagen najczęściej kojarzy się nam z młodą, jędrną, pozbawioną zmarszczek skórą. Jednakże warto wiedzieć, że buduje on również naczynia krwionośne, stawy, włosy, paznokcie i tkankę wyścielającą jelita. Często nie doceniamy roli kolagenu, a w rzeczywistości decyduje on o naszej sprawności, jak i wyglądzie.
Kolagen jest produkowany przez organizm samodzielnie, ale już po 25 roku życia nasza naturalna zdolność do jego produkcji zaczyna spadać – przyjmuje się, że fizjologicznie o 1% w skali roku. Wówczas na skórze pojawiają się pierwsze oznaki starzenia w postaci drobnych linii i zmarszczek. W późniejszych latach możemy doświadczać innych stanów związanych z jego niedoborem m. in. Reumatoidalne zapalenie stawów.
Co najczęściej powoduje spadek ilości kolagenu?
Do degradacja kolagenu może przyczyniają się również inne czynniki:
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV
- dym tytoniowy, zanieczyszczenia środowiska i powstające w ich wyniku wolne rodniki
- brak w diecie odpowiedniej ilości białka, niedobory żywieniowe. Niezbędna do produkcji kolagenu jest lizyna – białko egzogenne, która musi zostać dostarczona w pożywieniu
- nadmierna podaż węglowodanów prostych – przyłączenie cukrów do kolagenu prowadzi do powstania cząsteczek zaangażowanych w proces starzenia skóry
- zaburzenia równowagi hormonalnej, spadek ilości estrogenów (menopauza)
Jakie zabiegi stymulują wzrost nowego kolagenu?
Postęp w kosmetologii daje szereg możliwości do stymulacji kolagenu. Są to zabiegi na bazie peelingów chemicznych, retinolu, mikronakłuwania, mezoterapii, osocza bogatopłytkowego czy najnowsze technologie – fale radiowe, HIFU, lasery, radiofrekwencja mikroigłowa. A jak odbudować kolagen od wewnątrz? Rozwiązaniem jest dostarczanie substratów niezbędnych do powstawania kolagenu – obok aminokwasów (prolina, hydroksyprolina, glicyna, lizyna) do prawidłowego procesu niezbędnych procesów konieczna jest obecność jonów miedzi (występujących m. in w orzechach, pestkach, nasionach), żelaza i witaminy C. Aby białka dostarczone w pożywieniu zostało przez nas przyswojone i zaadoptowane w procesie budowy komórek, muszą zostać rozłożone do postaci wolnych aminokwasów. Szacuje się, że około 30% protein dostarczonych do naszego organizmu ulega temu procesowi. Pozostałe białka są strawione, a następnie wydalone z organizmu. Brak spożywania tłuszczu w diecie może sprawić, że nadmiar białka będzie zalegać w jelitach w formie złogów prowadząc do zatrucia organizmu.
Więc aby zapobiec degradacji kolagenu i naturalnie zwiększyć jego produkcję należy zwrócić uwagę na odpowiednie produkty żywnościowe. Wile pokarmów – o ile są naprawdę naturalne, a nie wysoko przetworzone, pochodzące w wysokowydajnego rolnictwa – zawiera składniki niezbędne do tworzenia kolagenu, zapobiegając tym samym oznakom starzenia się ciała.
Dieta wspomagająca odbudowę kolagenu
Produkty wspomagające produkcję kolagenu:
Jajka
– oczywiście bio lub pochodzące od kur z wolnego wybiegu, a nie tych karmionych syntetyczną paszą z dodatkiem GMO. Jajka zawierają kolagen zarówno w żółtku jak i w skorupkach. Są bogatym źródłem siarki – pierwiastka, który jest niezbędny do produkcji kolagenu, wspomaga również procesy oczyszczania wątroby. Eliminacja toksyn z organizmu ponownie aktywuje proces produkcji kolagenu, który wcześniej był ograniczony.
Zielone warzywa
– to grupa roślin najbogatszych w składniki odżywcze. Wszystkie zielone produkty – jarmuż, rukola, brokuły, fasolka szparagowa, sałata, kapusta rzymska, szpinak itp. Zawierają chlorofil. Badania naukowe wykazały, że spożywanie chlorofilu zwiększa wiązanie się kolagenu w skórze i innych tkankach. Chlorofil jak i jego pochodne w formie wysoko skoncentrowanych płynnych suplementów dostarczają organizmowi dużych ilości antyoksydantów – substancji chroniących przed szkodliwymi skutkami wolnych rodników oraz wspierają wydalanie toksyn z organizmu.
Nasiona chia
– doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które współuczestniczą w budowie naszych komórek i utrzymywaniu wilgoci w skórze.
Cytryna
– źródło naturalnej witaminy C, która wspiera łączenie się aminokwasów w procesie tworzenia kolagenu. Jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym organizm przed toksynami, z którymi mamy styczność na co dzień – w powietrzu, pożywieniu, wodzie – mają one istotny wpływ na rozkład kolagenu i uszkodzenia wewnętrznej warstwy skóry. Witamina C wspomaga naprawę i regenerację komórek skóry, dlatego jest powszechnie stosowana w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Owoce cytrusowe – cytryna, limonka, pomarańcze, grejpfruty – ze względu na dużą zawartość witaminy C, poleca się jako dodatki do koktajli, sosów, wody, marynat.
Awokado
– posiada silne właściwości antyoksydacyjne, ponadto dostarcza witaminy E, która hamuje degradację kolagenu. Zawiera również zdrowe tłuszcze, istotnie wpływające na wygląd skóry.
Dziki łosoś
– zawiera cynk, który aktywuje białka potrzebne do syntezy kolagenu. Jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, zapobiegających stanom zapalnym i biorących udział w budowie zdrowych komórek skóry. Niestety nasz organizm sam nie potrafi wyprodukować NNKT, dlatego musimy je pozyskiwać ze źródeł zewnętrznych, takich jak żywność i suplementy. Również inne tłuste ryby (tuńczyk, makrela) zawierają spore ilości omega-3.
Chlorella
– o dobroczynnym wpływie retinolu na kondycję kolagenu a tym samym skóry mówi się bardzo dużo. Okazuje się, że chlorella (jednokomórkowa zielenica) może być odmianą retinolu. Dostępna jest w formie zielonej tabletki lub w postaci proszku. Ponadto zawiera beta-karoten, kwasy nukleinowe DNA i RNA, które przyspieszają procesy naprawcze i regeneracyjne komórek.
Jagody
– zawierają kwas elagowy, zapobiegający niszczeniu włókien kolagenowych na skutek działania promieniowania UV. Podobnie jak owoce cytrusowe – są bogatym źródłem witaminy C, a więc pomagają łączyć określone aminokwasy w celu tworzenia kolagenu.
Czosnek, szalotka, cebula, por i szczypiorek
– są produktami o wysokiej zawartości siarki – minerału odpowiedzialnego za syntezę kolagenu i detoksykację organizmu. Powinny one być często składnikiem naszych potraw, jeśli zależy nam na jędrnej i sprężystej skórze.
Pomidory
– źródło likopenu – przeciwutleniacza, który chroni skórę przed uszkodzeniami słonecznymi i zapobiega rozpadowi kolagenu. Zawierają wiele antyoksydantów, w tym witaminy C chroniąc skórę na poziomie komórkowym.