Na czym polega współczesna piramida długowieczności?

Czy na zachowanie zdrowia i młodego wyglądu istnieje jakaś prosta recepta? Niestety nie, bo zagadnienia te są po prostu bardziej złożone, niż nam się wydaje. W dobie chorób przewlekłych i cywilizacyjnych, stresu i pogonią za rozwojem zawodowym warto się zastanowić, co wpływa na naszą kondycję psychiczną, fizyczną i na nasz wygląd. Przydatna może okazać się współczesna piramida długowieczności.

 

piramida długowieczności

 

Poziom pierwszy piramidy – nastawienie do życia

U podstawy piramidy długowieczności leży: nastawienie do życia, umiejętność relaksacji i radzenia sobie z emocjami. Wciąż trudno jest nam zrozumieć, w jakim stopniu negatywne procesy wpływa tak jak stres, ,zmieniają procesy biochemiczne naszego organizmu. Może prowadzić do nadprodukcji neurohormonów (adrenaliny, noradrenaliny, serotoniny) i ich metabolitów, które są odpowiedzialne za występowanie lub nasilanie się rozdrażnienia, problemów ze snem, tendencji do zamartwiania się czy stanów lękowych, a nawet kompulsywnego jedzenia. Zbrodni stresu jest oczywiście więcej – nadprodukcja kwasu solnego w żołądku, zużywanie rezerw mineralnych, również tych zmagazynowanych w kościach co w efekcie prowadzi do osteopenii czy osteoporozy. I pomyśleć, że możemy sami nad tym zapanować, starając się zwalczać negatywne emocje. Jak? Szkodzące nam napięcie łatwo zmniejszyć poświęcając, np. kwadrans dziennie na spacer po parku czy w lesie, słuchanie muzyki relaksacyjnej, medytację czy poprzez pracę nad oddechem. Coraz więcej badań dowodzi też, że regularne wyciszanie się obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, ale też ogranicza aktywność cytokin inicjujących groźne stany zapalne w organizmie.

 

 

Poziom drugi piramidy – dieta

Nie można być zdrowym, kultywując fatalne nawyki żywieniowe. Zapomnij o diecie cud – taka nie istnieje! Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Idealna dieta dostosowana jest do naszego stylu życia, najlepiej z uwzględnieniem wyników badań diagnostycznych. Przykładem jest cholesterol – przy wysokim poziomie cholesterolu nie należy całkowicie eliminować tłuszczów z diety, wręcz przeciwnie! Trzeba zadbać o ich jakość i odpowiednie zbilansowanie, wprowadzić np. olej rzepakowy tłoczony na zimno, oliwę oraz ryby. Cholesterol cieszy się złą sławą ze względu na przyczynianie się do rozwoju chorób serca, a przecież jest nam potrzebny do budowy błon komórkowych, przyswajania witaminy D, produkcji hormonów płciowych (testosteronu, estrogenu, progesteronu) czy soli żółciowych koniecznych do przeprowadzania procesów trawiennych. Jeśli dbamy o wątrobę i pracuje ona sprawnie, nie musimy martwić się o cholesterol, ponieważ eliminuje ona jego nadmiar z organizmu. Ponadto wątroba odpowiada za detoks i oczyszczanie organizmu.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę w diecie? Należy zrównoważyć ilość i jakość białka w diecie. W codziennym żywieniu między białkiem roślinnym a zwierzęcym powinna być zachowana równowaga 1:1. Białko zwierzęce jest lepiej przyswajalne, ale w nadmiarze zakwasza organizm (zawiera aminokwasy bogate w siarkę). Białko pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalne, lecz korzystniejsze dla utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej. Dlatego warto spożywać jedno i drugie.

Nie ma dnia bez warzyw i owoców! Żeby skutecznie opóźniać efekty starzenia się – nie tylko skóry, ale i całego organizmu – niezbędne są zawarte w roślinach antyoksydanty. Aby dotarły do każdej komórki,ich spożycie powinno być naprawdę duże – powinny one stanowić nie mniej niż połowę produktów, które zjadamy każdego dnia.

Prawidłowa dieta to najlepszy przyjaciel urody. Na nic się zdadzą drogie kremy czy innowacyjne metody odmładzania, jeśli jesz dużo cukru, mało dobrego tłuszczu, palisz papierosy. Osłabiona skóra będzie miała za mało składników do odpowiedniej regeneracji i nawet kuracje biostymulacyjne nie przyniosą oczekiwanych efektów. Prawdziwe piękno rzeczywiście pochodzi z wnętrza.

 

 

Aktywność fizyczna to poziom trzeci piramidy

Ćwicz, tak jak lubisz. Nie muszą być to treningi cross fitu czy przygotowujące do maratonu. Wystarczy pięć razy w tygodniu przez 30 min, w tym 25 minut marszu i 5 minut intensywnego wysiłku z przyspieszonym tętnem. Jakie uzyskujemy korzyści? – zauważalna poprawa metabolizmu, podwyższenie poziomu cholesterolu frakcji HDL, a obniżenie frakcji LDL, co przeciwdziała miażdżycy i chorobie niedokrwiennej serca. Ćwiczenia pozwalają także zredukować tkankę tłuszczową, wzmocnić mięśnie – a to przynosi olbrzymią ulgę kręgosłupowi. Ruch obniża także ciśnienie tętnicze, wspomaga pracę serca i podnosi stopień dotlenienia tkanek, a co ciekawe powoduje wydzielenie się endorfin – hormonów szczęścia.

 

 

Poziom czwarty piramidy to nawadnianie organizmu i świadome oddychanie w celu dotlenienia komórki

2 litry dziennie płynów – to ilość zalecana dla prawidłowego nawodnienia organizmu. Jak pić? Bo nie wy tym rzecz, żeby na raz wypić 8 szklanek wody, wtedy nasilimy jedynie potrzebę załatwiania się, a nie odpowiednie nawodnienie komórek. Pić najlepiej często, ale w małych ilościach. Organizm, który ma niedobory nawodnienia ,pracuje znacznie gorzej – mamy wtedy kłopoty z koncentracją, zawodną pamięcią, bóle głowy, a także wiotczejącą skórę.

Nie mniej ważne niż nawodnienie jest dotlenienie organizmu. Nie chodzi tylko o wciąganie i wypuszczanie powietrza, ważne jest oddychanie przeponowe. Jeśli oddech jest krótki (bo np. spłyca go stres) to zmniejsza się wymiana gazowa w całym organizmie, a to już prosta droga do zakwaszenia tkanek. Złe oddychanie może doprowadzić także do obniżenia pH komórek i osłabienia procesów zachodzących w komórkach.

 

 

Mikroodżywianie to poziom piąty

Mikroodżywianie jest nowym składnikiem skutecznego odmładzania. To sposób na poprawę funkcjonowania organizmu poprzez uzupełnianie tzw. niedoborów komórkowych. Mikroodżywianie to dopasowanie sposobu żywienia oraz włączenie suplementacji precyzyjnie dobranej do potrzeb danego organizmu. Specjalista zajmujący się mikroodżywianiem potrafi wykazać związek między objawami chorobowymi a niedoborami w komórkach. Po wykonaniu badań diagnostycznych dobiera dietę i potrzebne suplementy: witaminy, mikroelementy, kwasy tłuszczowe, prebiotyki czy probiotyki.

 

 

Pielęgnacja ciała – poziom szósty

Wszystko jest dla ludzi, także zabiegi kosmetyczne czy z zakresu medycyny estetycznej. Wszelkie ingerencje nie powinny być jedynie próbą cofnięcia czasu, lecz przemyślaną i zaplanowaną na lata kuracją, która podkreśli urodę na kolejnych etapach życia. Na czym polega ładny i zdrowy wygląd skóry? Jak go wspierać? Sięgaj po zabiegi biostymulacyjne, wpływające na odnowę komórkową. Wspieraj naturalne procesy regeneracji skóry i uzupełniaj składniki, które z wiekiem coraz słabiej są syntetyzowane. Pamiętaj, że z wiekiem skóra odnawia się coraz gorzej i słabiej broni przed agresorami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego . Uszkadzają się włókna podporowe – kolagen, elastyna- zmniejsza się bariera ochronna i ucieka woda z naskórka. Tylko dzięki właściwie dobranym składnikom ciało będzie reagować na zabiegi odmładzające, ale też szybciej się regenerować.

 

 

Kategorie