Jak działa kurkuma na nasz organizm?

Najnowsze badania pokazują, jak wiele korzyści daje nam stosowanie kurkuminy: eliminuje komórki nowotworowe, łagodzi objawy choroby Alzheimera, alergii i chorób autoimmunologicznych, leczy schorzenia skórne i opóźnia procesy starzenia.

Dobroczynne działanie kurkuminy wynika głównie z jej właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych, zarówno o działaniu miejscowym, jak i na poziomie całego organizmu. Kurkumina hamuje produkcję bardzo wielu przekaźników stanu zapalnego, udowodniono, że obniża ona aktywność czynnika transkrypcyjnego, który ma istotne znaczenie w przebiegu choroby nowotworowej. Kurkumina jest skuteczna zarówno w usuwaniu wolnych rodników, jak i w zwiększaniu wydajności enzymów odpowiedzialnych za ochronę antyoksydacyjną. Należy pamiętać, że zwiększona produkcja wolnych rodników może prowadzić do uszkodzeń DNA, a z kolei nasilony stan zapalny, powoduje zmiany funkcjonalne tkanek i narządów. Oba te czynniki mogą być przyczyną nowotworzenia.

Wykazano, że kurkumina nie tylko chroni przed nowotworzeniem, ale również jest w stanie eliminować już istniejące komórki nowotworowe.

 

Dobroczynny wpływ kurkuminy na organizm i skórę

 

Działanie profilaktyczne i lecznicze kurkumy

Poprzez hamowanie tworzenia naczyń w obrębie guza, co jest nieodłącznym elementem rozrostu nowotworu. Poza tym kurkumina poprawia działanie przewodu pokarmowego, łagodzi objawy towarzyszące chorobie Alzheimera, reumatoidalnego zapalenia stawów, alergii oraz chorób autoimmunologicznych. Przypisuje się jej również korzystny wpływ w wielu chorobach wieku podeszłego – miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy typu II, otyłości czy chorób płuc. Te szerokie spektrum działania kurkumina zawdzięcza działaniu przeciwzapalnemu i antyoksydacyjnemu. Bardzo liczne problemy zdrowotne są związane z podwyższonym stanem zapalnym. Dotyczy to również samego procesu starzenia – dlatego od jakiegoś czasu rozpatrywana jest ona jako obiecujący związek w opóźnianiu procesu starzenia organizmu.

 

 

Stan zapalny krótkotrwały a przewlekły

Przejściowy, krótkotrwały stan zapalny jest niezbędny w procesie gojenia ran: zwiększa poziom komórek zabliźniających ranę, przywołuje komórki układu odpornościowego, zapobiega zwłóknieniom. Z drugiej strony, jeśli stan zapalny ma charakter przewlekły może prowadzić do drastycznych skutków w funkcjonowaniu organizmu. Wpływa on na proces starzenia na kilka sposobów – zmniejsza funkcjonalność tkanek i narządów, zwiększa liczbę starych komórek, podnosi poziom czynników zapalnych w całym organizmie. Efektem jest zwiększona produkcja reaktywnych form tlenu i uszkodzenia związków budujących komórki.

 

 

Kurkuma – źródło kurkuminy

W kurkumie jest od 3-5% kurkumino idów, z czego kurkumina stanowi około 80%. Biorąc pod uwagę fakt, że biodostępność kurkuminy jest bardzo mała – do krwi i tkanek trafia jej naprawdę niewiele. Jednakże zaobserwowano, że regularne spożywanie kurkuminy nawet w niewielkiej dawce wystarcza, by osiągnąć pozytywne efekty. Do tej pory nie wykazano skutków ubocznych kurkuminy – odpowiada za to właśnie niska biodostępność tego związku. Nadal trwają poszukiwania zmodyfikowanych nośników, które istotnie zwiększą stężenie tej substancji w tkankach, szczególnie w celach terapeutycznych.

 

 

Jaki wpływ ma kurkuma na naszą skórę?

Pierwotnie kurkumina stosowana była jako czynnik przyspieszający gojenie ran. Ma to związek zarówno z hamowaniem stanu zapalnego, jak i z wpływem na podziały komórek odpowiedzialnych za regenerację skóry. Ponadto chroni skórę przed skutkami promieniowania UV – dotyczy to również zmian powstających podczas radioterapii. Istnieją obiecujące dane pokazujące skuteczność tej substancji w leczeniu objawów łuszczycy i bielactwa nabytego. Ma również właściwości antygrzybiczne, antybakteryjne, antywirusowe.

Kurkumina zwiększa syntezę kolagenu, działa ochronnie przed różnego typu zanieczyszczeniami i czynnikami cytotoksycznymi, co czyni ją ważnym czynnikiem łagodzącym i profilaktycznym. Jej pozytywne działanie polega na: neutralizacji wolnych rodników, redukcji stanu zapalnego, redukcji uszkodzeń na skutek działania UV, opóźnianiu pigmentacji wynikającej ze starzenia.

 

 

Jak dostarczyć organizmowi kurkuminę?

Są na to trzy sposoby – można użyć surową kurkumę, sproszkowaną lub w formie suplementu diety.

Świeże kłącze kurkumy prócz kurkuminy zawiera tysiące innych składników, które razem tworzą efekt synergii. Tego efektu nie można osiągnąć, izolując pojedyncze składniki, (jak to często wygląda w suplementach diety). Dawka dzienna świeżej kurkumy wynosi około 6mm – może być w formie „shota” zrobionego w wyciskarce wolnoobrotowej (świeże kłącze kurkumy, 1 cytryna i 2 marchewki).

 

 

Kurkuma i pieprz w naszej diecie

Dzienne zapotrzebowanie na kurkumę w proszku wynosi ¼ łyżeczki. Jeśli do tej dawki dołożymy ¼ łyżeczki pieprzu poziom kurkuminy we krwi wzrasta diametralnie.

Jeśli chcesz kupić kurkumę w suplemencie, kup najwyższej jakości suplement, który zawiera całą kurkumę, a nie tylko jeden czy 2 składniki.

Kurkumę można stosować na wiele sposobów – jako dodatek do soków, koktajli, napojów czy w kuchni. Ważne, by spożywać ją regularnie i w odpowiedniej ilości.

 

 

Kategorie