Jakie są rodzaje cellulitu?

Cellulit inaczej lipodystrofia jest najczęściej występującym defektem skórnym u kobiet. Polega na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych w tkance tłuszczowej. Najczęściej obejmuje obszary bioder, pośladków, ud, ale także brzucha, boków czy ramion. Skóra w obszarze objętym cellulitem może być sucha czy szorstka z powodu zmian występujących w tkance. Nierzadko pojawiają się również rozstępy. Aby dobrać, odpowiednio skuteczną terapię w redukcji cellulitu należy poznać jego przyczyny i mechanizm powstawania.

 

Endermologia LPG i Fala Uderzeniowa Storz Medical

 

Jak rozwija się cellulit?

Wiele czynników wpływa na rozwój cellulitu: płeć, uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe czy hormony. Oczywiście cellulit w klasycznej formie występuje u kobiet, częściej rasy białej. Znaczącą rolę odgrywa również krążenie – to właśnie zaburzenia mikrokrążenia są główną przyczyną lipodystrofii. Komórki tłuszczowe są niedostatecznie odżywione, następuje zmiana ich metabolizmu – zwiększają swoją objętość i zaczynają uciskać na pobliskie naczynia krwionośne. Utrudniony zostaje przepływ krwi i limfy, tworzy się zastój, co w konsekwencji prowadzi do wysięku i rozwoju stwardnień w formie guzków.

Kolejnym istotnym czynnikiem są zaburzenia hormonalne powodujące zatrzymanie wody w organizmie. Dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z nadmiarem estrogenu przy równoczesnym niedoborze progesteronu, po okresie dojrzewania, u kobiet stosujących doustną antykoncepcję, ciężarnych oraz przyjmujących hormonalną terapię zastępczą.

Istotnym aspektem jest styl życia – brak aktywności ruchowej, siedzący tryb życia, niezrównoważona dieta (nadmierne spożycie tłuszczy, węglowodanów czy soli, zbyt mało błonnika), palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu. Noszenie ciasnych ubrań, wysokich butów czy długotrwały stres także oddziaływają niekorzystnie na cellulit.

 

 

Jakie są stadia rozwoju cellulitu?

Stopień I – skóra wygląda naturalnie, jest gładka a tkanka tłuszczowa prawidłowo rozłożona, przez co cellulit staje się prawie niewidoczny, a zmiany widać jedynie przy ucisku.

Stopień II – skóra jest mniej elastyczna. Temu etapowi towarzyszy często zaburzenie mikrokrążenia, co związane jest z uciskiem przez adipocyty naczyń krwionośnych. W pozycji leżącej skóra jest gładka, natomiast przy uciśnięciu jej w fałd, napięciu mięśni lub w pozycji stojącej widoczne są uwypuklenia.

Stopień III – skóra wyraźnie jest mniej sprężysta, a w każdej pozycji (stojącej, siedzącej, leżącej) widoczne są zmiany. Podczas dotyku wyczuwalne są ziarnistości oraz grudki, może występować obrzęk i bolesność.

Stopień IV – skóra ma typowe zgrubienia cellulitowe – twarde guzki widoczne w każdej pozycji ciała, a ich widoczność nasila się przy napięciu mięśni.

Ze względu na różne stadia cellulitu oraz miejsca mniej lub bardziej problematyczne w codziennej pracy łącze kilka nowoczesnych technik aparaturowych. Bezsprzecznym liderem w redukcji cellulitu, a także ujędrnieniu skóry jest połączenie fali uderzeniowej Storz Medical z endermologią LPG. Efekty, które osiągamy są imponujące,, a zastosowanie obu technik zdecydowanie skraca długość terapii.

 

 

Jak działa na redukcję cellulitu Endermologia LPG?

Endermologia jest zabiegiem wykorzystującym technikę masażu próżniowego. System złożony jest z dwóch rolek umieszczonych w hermetycznej komorze, działających w połączeniu z podciśnieniem. Na ciało zakładamy specjalistyczny kostium, który chroni skórę przed uszkodzeniami oraz zapewnia lepszy poślizg dla głowicy urządzenia. Endermologia działa na zasadzie mechanostymulacji pobudzając komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu i elastyny oraz zwiększając lipolizę w tkance tłuszczowej. Masaż ten usprawnia przepływ krwi i limfy wykazując działanie przeciwobrzękowe, usuwa toksyny i produkty przemiany materii komórkowej. Zatem endermologię traktujemy jako połączenie trzech technik masażu: ujędrniającego, antycellulitowego i drenażu limfatycznego. W zabiegu stosujemy różne techniki pracy:

 • intensywny wyszczuplający na obszary objęte nadmierną tkanką tłuszczową czy cellulitem włóknistym
 • ujędrniający – antycellulitowy wpływający istotnie na poprawę mikrokrążenia, jakości skóry i redukcji cellulitu
 • program typowo zagęszczający skórę szczególnie polecany dla skóry cienkiej, wiotkiej.

Wszystkie techniki można łączyć w jednym zabiegu, oczywiście uwzględniając stan i kondycję skóry, tak aby praca była efektywna, z korzyścią dla klienta. Endermologię wykonujemy w serii zabiegowej – podstawowa składa się z 15 zabiegów wykonywanych 2-3 razy w tygodniu. Po zakończonej serii zalecane są sesje przypominające co 3 tygodnie.

 

Endermologia LPG i Fala Uderzeniowa Storz Medical

 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu Endermologii LPG?

 • nowotwory
 • zapalenie żył, zakrzepica
 • nieleczone nadciśnienie
 • ciąża, karmienie piersią
 • ciężkie choroby ogólnoustrojowe

 

 

Jak działa na cellulit fala uderzeniowa?

Terapia falą uderzeniową opiera się na przekazaniu energii tkance podskórnej poprzez emitowane akustyczne fale dźwiękowe. W kosmetologii wykorzystujemy radialną falę akustyczną o szerokim spektrum zastosowania. Rozchodzi się ona promieniście w tkankach, penetrując je do głębokości ok. 3,5cm.

Fala uderzeniowa docierając do tkanek, powoduje zwiększoną lipolizę komórek tłuszczowych, poprawia miejscowy przepływ krwi i limfy oraz przyspiesza metabolizm tkankowy. Wpływa na uelastycznienie skóry i tkanki łącznej – również tej, która otacza adipocyty (komórki tłuszczowe). Jednym z elementów wpływających a cellulit jest włóknienie właśnie tej przegrody łącznotkankowej. Fala uderzeniowa powoduje rozluźnienie tkanki łącznej a w późniejszym etapie jej przebudowanie poprzez produkcję nowego kolagenu. Dlatego też całkowite efekty po serii zabiegów widoczne są po ok. 2-3 miesięcy odo ostatniego zabiegu. Zaletami skuteczności zabiegów z wykorzystaniem fali akustycznej jest jej nie inwazyjność, bezpieczeństwo, rzadkie efekty uboczne (krwiaki czy tkliwość tkanki) a przede wszystkim długotrwały rezultat.

Zalecana seria zabiegowa 6-12 raz lub dwa spotkania w tygodniu.

 

 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu falą uderzeniową?

 • osteoporoza
 • ciąża, karmienie piersią
 • choroby nowotworowe
 • rozrusznik serca
 • zakrzepica żylna

 

 

Jak łączyć endermologię z falą uderzeniową?

Z wieloletniego doświadczenia zawodowego zaobserwowałam, że do problemu, jakim jest cellulit, należy podejść holistycznie i wielotorowo. Często łączenie zabiegów ma niesamowity wpływ na uzyskanie wysokiej efektywności. I takimi zabiegami są właśnie fala uderzeniowa i endermologia LPG.

Z uwagi na to, że fala uderzeniowa jest zabiegiem silniejszym w kontekście przebudowy skóry i tkanki podskórnej doskonale radzi sobie z cellulitem włóknistym w obszarze bioder, pośladków, tylnej części ud czy bryczesów. Oczywiście świetnie radzi sobie z każdym stadium cellulitu, więc na pozostałe partie również znajduje zastosowanie. Wybór ilości i częstotliwości terapii związany jest ściśle ze stanem skóry i oczekiwaniami klienta. Z reguły punktem wyjścia jest zabieg endermologii, który wpłynie na redukcję cellulitu, ujędrnienie skóry czy poprawę mikrokrążenia, a w miejscach bardziej problematycznych zalecam dodatkowo wykorzystanie fali uderzeniowej o intensywnym i skoncentrowanym działaniu.

Połączenie tych technologii gwarantuje nam nie tylko wygładzenie skóry poprzez zredukowanie cellulitu, ale także zmniejszenie obwodów ciała a efekt będzie bardziej długotrwały i satysfakcjonujący. Podstawowa seria to około 10 zabiegów endermologii i 5 zabiegów fali uderzeniowej. Polecam spotkania 2 razy w tygodniu: jednego dnia zabieg fali uderzeniowej i endermologii, kolejna wizyta to sama endermologia.

 

 

Dieta i ćwiczenia w redukcji cellulitu

Oczywiście zabiegi są tylko częścią sukcesu – wzmacnianie i podtrzymywanie efektów w dużej mierze zależne jest od nas samych. Najważniejszymi elementami wspomagającymi zabiegi są prawidłowa dieta, aktywność fizyczna oraz pielęgnacja skóry.

Dieta powinna być zbilansowana, najlepiej lekkostrawna oparta na niskim indeksie glikemicznym. Ważne jest wyeliminowanie produktów wysoko przetworzonych, wysokotłuszczowych, potraw smażonych. Warto unikać spożywania cukrów i słodyczy oraz ograniczyć kawę. Sól kuchenną można zastąpić np. świeżymi ziołami. Istotnym elementem jest prawidłowe nawodnienie organizmu – 1,5-2 litrów płynów dziennie, najlepiej wody mineralnej. Usprawni to mikrokrążenie i eliminację toksycznych produktów przemiany materii. Systematyczna aktywność fizyczna pobudza pompę mięśniową w kończynach dolnych, przyczyniając się do polepszenia krążenia krwi i limfy, ale także zapobiega nadmiernemu odkładaniu tkanki tłuszczowej.

 

 

Domowa pielęgnacja skóry w walce z cellulitem

Jak pielęgnować skórę? Obecnie na rynku jest wiele preparatów kosmetycznych w formie kremów, balsamów, żeli czy peelingów. Zawierają one substancje czynne wspomagające mikrokrążenie , stymulujące lipolizę, czy ujędrniające. Zaleca się wykonywanie 2 razy tygodniowo peelingu ciała, który usunie zrogowaciały naskórek, poprawi krążenie i wzmocni wchłanianie składników aktywnych zawartych w preparatach antycellulitowych.

 

Więcej o zabiegach endermologii i fali uderzeniowej przeczytasz na stronie Kliniki Beauty w zakładkach: ENDERMOLOGIA i FALA UDERZENIOWA

 

Kategorie