Zabiegi kosmetologii i medycyny estetycznej mają przede wszystkim przywrócić naszej skórze dawny młodszy wygląd. Jedną z najpopularniejszych, bezpiecznych skutecznym metod jest mezoterapia igłowa.
Historia mezoterapii igłowej
Mezoterapia igłowa to technika znana w medycynie już od ponad 60 lat. Po raz pierwszy zabieg mezoterapii igłowej został wykonany w 1952 roku przez francuskiego lekarza Michaela Pistora. Technikę śródskórnego wstrzykiwania niewielkich ilości prokainy Pistor wykorzystywał początkowo w leczeniu migreny oraz przewlekłych zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. W latach 70 XX w. metodę tą zaczęli wykorzystywać lekarze dermatolodzy w leczeniu dermatoz takich jak: łysienie plackowate, świerzbiączka guzowata, a nawet łuszczyca zwykła.
Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej?
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej polegający na wprowadzaniu substancji aktywnych w głąb skóry (śródskórnie) za pomocą iniekcji (czyli przy użyciu strzykawki i igły). Dzięki temu składniki aktywne stosowanych preparatów podawane są bezpośrednio do miejsc, które tego potrzebują. Pokonanie bariery naskórkowej poprzez iniekcje pozwala na uzyskanie efektu rewitalizacji skóry. Składniki aktywne zawarte w preparatach mają możliwość szybszego działania dzięki bezpośredniemu podaniu do skóry właściwej (zapewniając tym samym ich optymalne stężenie).
Mezoterapia igłowa stosowana w biorewitalizacji skóry wykorzystuje dwa różne mechanizmy działania. Pierwszym z nich jest oddziaływanie substancji aktywnych wstrzykiwanych w skórę. Drugim jest samoregeneracja skóry po licznych nakłuciach, do których dochodzi podczas zabiegu.
Działanie mezoterapii w zabiegach estetycznych:
- Rewitalizacja i nawilżenie skóry (pobudzenie metabolizmu komórek skóry, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, spłycenie zmarszczek, poprawa elastyczności i jędrności skóry)
- Spłycenie blizn potrądzikowych i pourazowych (odbudowa włókien kolagenowych)
- Redukcja cellulitu (poprawa mikrokrążenia oraz przyspieszenie procesów lipolizy-spalania tłuszczów)
- Redukcja rozstępów (jedna z najskuteczniejszych metod likwidacji rozstępów, także tych w fazie zanikowej (białe rozstępy) – wprowadzanie substancji odbudowujących uszkodzenia skóry bezpośrednio w ubytek)
- Zmniejszenie wypadania włosów (wzmocnienie osłabionych cebulek włosowych i zahamowanie nadmiernego ich wypadania)
Przeciwwskazania do zabiegów mezoterapii igłowej:
- Alergie na składniki preparatów
- Ciąża i okres karmienia piersią
- Stany zapalne i ropne na skórze
- Stany wirusowe np.opryszczka
- Choroby nowotworowe
- Choroby autoimmunologiczne
- Stosowanie leków przeciwzakrzepowych (aspiryna)
- Skłonność do bliznowców
- Bielactwo
- Uczulenie na krem znieczulający
Substancje aktywne stosowane w preparatach do mezoterapii igłowej:
Mezoterapia igłowa w zabiegach na twarz:
- Kwas hialuronowy
- Krzemionka organiczna
- Oligoelementy zawierające cynk
- Wyciąg z wąkroty azjatyckiej
- Witamina C
Mezoterapia igłowa w zabiegach na skórę głowy:
- Biotyna
- Krzemionka organiczna
- Oligoelementy zawierające cynk
- Dekspantenol
- Multiwitaminy
Redukcja cellulitu:
- Rutyna
- Krzemionka organiczna
- Miłorząb japoński
- Wyciąg z karczocha zwyczajnego
- Wyciąg z nostrzyka żółtego
- Multiwitaminy
- Kofeina
- L-karnityna
Zabiegi mezoterapii igłowej ZAWSZE wykonujemy w serii!
Liczba zabiegów uzależniona jest od stanu skóry i oczekiwań klienta. Średnio należy wykonać od 6 do 8 zabiegów w odstępach 10-14-dniowych, w celu podtrzymania efektów pojedynczy zabieg możemy wykonać raz na 3 miesiące, cała kuracja nie powinna przekroczyć 4-5 miesięcy.
Odczucia podczas zabiegu mezoterapii:
Mezoterapia jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym. Przed przystąpieniem do zabiegu stosuje się miejscowo krem znieczulający. Wykonywana jest za pomocą bardzo małej igły i strzykawki.
Odczucia po zabiegu mezoterapii igłowej:
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, jednak już po kilku pierwszych godzinach odzyskuje swój naturalny koloryt.
Zalecenia po zabiegowe:
- Do 48h po zabiegu nie należy korzystać z sauny, basenu, solarium oraz unikać bezpośrednio promieni słonecznych – stosować krem z filtrem.
- Unikać używania szorstkich ręczników, preparatów kosmetycznych na bazie alkoholu (żeby nie podrażnić jeszcze dodatkowo skóry)
- Nie należy masować okolicy zabiegowej oraz unikać nadmiernego jej dotykania
- Do 24h po zabiegu nie spożywać alkoholu i innych środków odurzających
- Można stosować delikatne produkty działające nawilżająco i kojąco na skórę (np. woda termalna, żel aloesowy)
Więcej o zabiegach mezoterapii igłowej przeczytasz na stronie Kliniki Beauty w zakładce MEZOTERAPIA IGŁOWA