Na jakiej zasadzie działa fala radiowa?

Fale radiowe otaczają nas cały czas, a nasze zmysły nie są w stanie tego rejestrować. Mikrofale i fale podczerwone są przez nas odczuwane jako czynnik powodujący ogrzanie. Nasz zmysł wzroku jest przygotowany do odbierania fal z zakresu światła widzialnego- to daje nam możliwość zachwycania się wszystkimi kolorami tęczy.

W tym zakresie fali pracuje większość stosowanych laserów. Ultrafiolet – to zakres fali, którego zdecydowanie powinnyśmy unikać. Źródłem tego promieniowania jest na przykład słońce, a chroni nas przed nim przede wszystkim atmosfera. Osoby wystawione na silne działanie słońca chronią skórę, stosując kremy ochronne z filtrami UV. Energia niesiona przez fale rentgenowskie i promieniowanie gamma jest bardzo duża, a ich oddziaływanie na ludzki organizm- silnie negatywne.

 

Fala radiowa i uderzeniowa w zabiegach odchudzających i ujędrniających

 

Co wyróżnia falę radiową?

Ultradźwięki to fale mechaniczne, przesuwające się w naszej tkance /mięśniowej, tłuszczowej/- w obszarach podwyższonego i obniżonego ciśnienia. Fala radiowa natomiast to rozchodzące się w przestrzeni obszary zmiennego pola elektromagnetycznego. Teorię fal elektromagnetycznych uporządkował i rozwinął Maxwell.

W praktyce najważniejszym parametrem opisującym falę elektromagnetyczną jest jej częstotliwość- liczba cykli zmian pola elektromagnetycznego na sekundę. W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje się fale radiowe wysokiej częstotliwości, najczęściej 0,5-7 MHz. Głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali.

 

 

Jak działa fala radiowa na nasze ciało?

Za sprawą urządzeń RF tkanka znajduje się w zasięgu oddziaływania pola elektrycznego. W normalnych warunkach ludzkie ciało nie przewodzi prądu elektrycznego, zachowuje się jak tzw. dielektryk.

 

 

Co dzieje się, gdy fragment naszego ciała znajdzie się w polu elektrycznym​?

Wyobraźmy sobie tkankę umieszczoną pomiędzy dwiema elektrodami, z których każda obdarzona jest przeciwnym ładunkiem elektrycznym.

Gdy na jednej z elektrod znajduje się ładunek ujemny, a na drugiej dodatni- obdarzone ładunkiem elektrycznym cząsteczki /np. wody/ starają się odpowiednio przemieścić w stronę ładunku przeciwnego znaku.

Gdy ładunek na elektrodach zmienia się co chwilę na przeciwny /a to właśnie ma miejsce w przypadku urządzeń RF/ ,cząsteczki wpadają w drgania- co równoznaczne jest z podniesieniem ich temperatury. Podgrzanie to zachodzi wewnątrz tkanki -elektrody pozostają zimne. Fale radiowe podgrzewają włókna kolagenowe do temp. 54 st C.

Podczas zabiegu kolagen obkurcza się, a następnie ulega napięciu, odnawiając przy tym swoją strukturę. Podwyższona temperatura pobudza także fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, powodując zwiększenie elastyczności skóry.

 

 

Działanie fali radiowej w procesie redukcji tkanki tłuszczowej

Ogrzanie skóry właściwej i tkanki podskórnej powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie metabolizmu tkankowego, zwiększenie transportu tlenu do tkanek oraz usuwanie produktów katabolizmu tkankowego.

Dzięki temu zjawisku uzyskuje się efekt zwiększonego napięcia skóry, poprawę jej elastyczności i gęstości. Ten rodzaj ciepła nazywany jest endogennym, czyli wytwarzanym wewnątrz tkanek.

W przypadku gdy głównym celem w zabiegu jest redukcja tkanki tłuszczowej, fale radiowe działają na zasadzie selektywnej termoindukcji tzn. fala radiowa rozbija tłuszcz nie niszcząc przy tym otaczających naczyń krwionośnych i komórek nerwowych.

Selektywne ogrzanie komórek tłuszczowych prowadzi do zwiększenia ich metabolizmu i wydzielania płynnego tłuszczu w postaci kwasów tłuszczowych. Tłuszcz ten jest transportowany, w sposób fizjologiczny poprzez układ krwionośny i limfatyczny do wątroby. Następnie spalany i wydalany przez nerki i system trawienny.

 

 

Jak wygląda zabieg z użyciem fali radiowej?

  • Udział w zabiegu z użyciem fal radiowych rozpoczyna precyzyjne oczyszczenie wybranego obszaru skóry, zastosowanie gliceryny, na której wykonywany jest masaż za pomocą głowicy wysyłającej fale radiowe.
  • Zabieg jest miły ,odczuwa się przyjemne ciepło. Skóra poddana zabiegowi może być lekko zaczerwieniona.
  • Warto pamiętać o unikaniu sauny po zabiegu, zbyt gorącej lub zimnej wody, a także o właściwym nawilżaniu skóry oraz korzystaniu ze stosownych kosmetyków ujędrniających.
  • Terapia z użyciem fal radiowych polega zwykle na serii zabiegów, najczęściej od 5 do 12 w odstępach ok. 10-14 dni.
  • Zastosowanie RF przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, zmniejszenia problemów związanych z cellulitem, modelowania sylwetki, zwiększania elastyczności skóry i jej ujędrniania.

 

 

Jak powstaje fala uderzeniowa (akustyczna)?

Fala uderzeniowa jest powszechnie znanym zjawiskiem. Najczęściej wytwarza się ona w wyniku wyładowań atmosferycznych /np. uderzenie pioruna/ , także samolot, który przekracza barierę dźwięku wytwarza falę uderzeniową.

 

 

Zastosowanie fali uderzeniowej w medycynie

W medycynie efekt fali uderzeniowej zaczęto stosować od 1980 r. od rozbijania kamieni nerkowych. W fizjoterapii i rehabilitacji pod koniec lat 90 tych.

Początkowo zabieg ten dedykowany był osobom potrzebującym zabiegów fizjoterapii, szczególnie terapii bólu, szybko jednak odkryto kolejne zastosowanie fali uderzeniowej.

 

 

Zastosowanie fali uderzeniowej w zabiegach na cellulit

Aparatura emitująca falę akustyczną doskonale sprawdza się bowiem w zabiegach odchudzających, antycellulitowych, ujędrniających, gdyż unikatowe ruchy oscylacyjne wpływają w pożądany sposób na tkankę tłuszczową, a także skórę.

Fala uderzeniowa to fala o bardzo wysokiej energii, która ma zdolność do wprowadzenia tkanek w drgania. Takie oscylacje o zmiennej częstotliwości sprzyjają rozprzestrzenianiu się fali akustycznej w obrębie tkanek miękkich, co skutkuje naprzemiennym rozciąganiem i relaksacją tkanki łącznej. Z tego wynika działanie odchudzające oraz antycellulitowe i ujędrniające.

 

 

Fala uderzeniowa w zabiegach odchudzających

Odchudzanie przy pomocy fali uderzeniowej wynika przede wszystkim z rozbijania komórek tłuszczowych, co sprzyja usuwaniu tłuszczu z organizmu i znajduje odbicie w zmniejszeniu obwodów ciała.

Z kolei działanie antycellulitowe jest następstwem ujędrniania skóry i wzrostu jej napięcia, co ułatwia utrzymanie komórek tłuszczowych w obrębie tkanki podskórnej i niweluje wszelkie uwypuklenia i nierówności skóry.

Dodatkowo fala uderzeniowa zapewnia efekt drenażu limfatycznego, co znacząco wspomaga odchudzanie, jak i wygładzenie skóry na ciele. Ponadto usprawnienie krążenia limfy sprzyja detoksykacji organizmu i redukcji uciążliwych obrzęków.

 

 

Fala uderzeniowa stosowana jest najczęściej na obszarze

  • brzucha,
  • pośladków,
  • ramion i ud.

 

 

Jak wygląda zabieg fala uderzeniową?

Zabieg polega na aplikacji specjalnego żelu do USG, a następnie przykładaniu do powierzchni skóry specjalnej głowicy. Efekty zauważalne są już po pierwszym zabiegu- skóra jest bardziej napięta i wygładzona.

 

 

Efekty zabiegów fala uderzeniową

Wykonanie serii zabiegów prowadzi do znacznego wzrostu elastyczności skóry, redukcji cellulitu i obrzęków, a także ciężkości nóg, zwiększenia napięcia skóry, zmniejszenia obwodów poszczególnych części ciała.

Zalecane jest wykonanie serii 6-10 zabiegów dwa razy w tygodniu.

Dla zoptymalizowania efektów po zabiegu falą uderzeniową zalecane jest wypijanie co najmniej 2-3 litrów płynów dziennie, stosowanie lekkostrawnej diety o zmniejszonej zawartości tłuszczów zwierzęcych oraz regularna, umiarkowana aktywność fizyczna.

 

 

Jakie efekty daje połączenie fali uderzeniowej i radiowej w jednej terapii?

Zarówno fala radiowa, jak i fala uderzeniowa są siłami oddziałującymi na tkanki i obie prowadzą do polepszenia napięcia skóry, ujędrnienia jej oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

Wykonanie serii zabiegów wykorzystujących falę radiową i uderzeniową gwarantują skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej w najbardziej problematycznych obszarach ciała, a skóra będzie stawała się coraz bardziej napięta i wygładzona.

 

Żadna terapia stosowana samodzielnie nie przyniesie tak zadowalających efektów, jak połączenie dwóch zabiegów o komplementarnym działaniu.

 

 

Jeśli chcesz przeczytać więcej o zabiegach falą uderzeniową i radiową zapraszamy na stronę Kliniki Beauty w zakładki FALA UDERZENIOWA i FALE RADIOWE