Menopauza inaczej zwana przekwitaniem czy klimakterium to fizjologiczny proces, w którym następuje wygaśnięcie czynności jajników. Występuje u kobiet najczęściej między 45 a 55 rokiem życia. Z punktu widzenia medycyny menopauza oznacza ostatnią miesiączkę, która jest uzależniona od zmniejszenia się ilości i wielkości pęcherzyków jajnikowych. Następuje spadek syntezy hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu, a co jest z tym powiązane zmiany w skórze, ciele i organizmie kobiety.
Jakie są objawy menopauzy?
- uderzenia gorąca i zimna,
- zaburzenie snu,
- migrenowe bóle głowy,
- nerwowość, zmienność nastroju,
- stany depresyjne,
- zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją,
- zwiększenie częstotliwości oddawania moczu,
- tkliwość piersi,
- obniżenie libido,
- zaburzenia metaboliczne,
- kołatanie serca,
- przewlekłe zmęczenie.
Menopauza, a tkanka tłuszczowa
W okresie klimakterium warto zwrócić uwagę na stężenie … we krwi, mierzyć regularnie ciśnienie oraz zażywać wapń, oraz witaminę D, która zapobiega osteoporozie.
…
Z punktu widzenia kosmetologa oprócz szeregu zmian zachodzących w skórze w okresie menopauzy wzrasta znacząco predyspozycja do zwiększenia się tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje?
Oczywiście, należy mieć na uwadze, że z wiekiem spada znacząco metabolizm oraz maleją potrzeby energetyczne organizmu. Zazwyczaj towarzyszy temu również zmniejszenie aktywności fizycznej z różnych powodów „nie chce mi się”, „nie mam czasu”, „i tak przytyłam” itp. Dlatego nawet bez specjalnej zmiany diety systematycznie przybywa kilogramów, bo tempo przemiany materii po prostu zwolniło.
Do charakterystycznej otyłości typu gynoidalnego (biodrowo – udowa) dochodzi otyłość typu androidalnego (otyłość brzuszna), która znacząco wpływa na zdrowie – może sprzyjać insulinooporności, cukrzycy typu 2 nadciśnieniu tętniczemu, zwiększającej się ilości złego cholesterolu.
Głównym czynnikiem wpływającym na zmianę ciała kobiet w okresie okołomenopauzowym np. zmiany w układzie narządów płciowych. Zmiany te wpływają na lipolizę i lipogenezę, czyli procesy związane z syntezą i rozkładem tłuszczy. Regulują produkcję biologicznie czynnych substancji wydzielanych przez tkankę tłuszczową, takich jak:
- leptyna – odpowiedzialna za odczuwanie sytości, informuje o zasobach energetycznych organizmu,
- adiponektyna – wpływa na metabolizm glukozy i kwasów tłuszczowych, działa przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie, uwrażliwia tkanki na insulinę,
- angiotensyna — kontroluje stężenie jonów sodu i potasu, odpowiada za odpowiednią regulację ciśnienia w naczyniach krwionośnych.
Niektóre badania donoszą, że kobiety w okresie menopauzy wybierają produkty wysokotłuszczowe, ponieważ dochodzi do rozregulowania mechanizmów kontroli ilości przyjmowanego pokarmu.
Zwiększa się chęć spożywania tłuszczy poprzez wzrost aktywności galaniny, a zmniejszenie aktywności neuropeptydów co odpowiada za spadek zapotrzebowanie na węglowodany.
Co warto zrobić, by uniknąć dodatkowych kilogramów? Jest złota zasada 3 elementów, które warto wprowadzić w swoje życie. Regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i wspomagające zabiegi kosmetyczne.
Na pierwszym miejscu aktywność fizyczna!!!
Spadek masy mięśniowej związany również z wiekiem powoduje przyrost tkanki tłuszczowej – prościej mówiąc, tłuszcz zastępuje miejsce mięśni. Wybierz takie ćwiczenia, które lubisz – pływanie, jazda na rowerze, zajęcia fitness czy siłownia. Tylko rób to regularnie i minimum przez 30 minut, aby zobaczyć efekty swojej pracy.
Jak dieta jest najlepsza w okresie menopauzy?
Warto ograniczyć produkty przetworzone, bogatotłuszczowe czy z wysokim indeksem glikemicznym na rzecz pełnoziarnistych produktów węglowodanowych, chudego nabiału, ryb, warzyw, owoców oraz nasion roślin strączkowych. Rośliny strączkowe zmieniają dużo fitoestrogenów, czyli roślinnych związków organicznych działają podobnie do ludzkich hormonów. Fitoestrogeny łagodzą objawy związane z menopauzą oraz zmniejszają ryzyko wyparcia osteoporozy czy miażdżycy.
- Pomidory, banany, morele, awokado – zawierają potas, regulują ciśnienie,
- jagody – działają przeciwstarzeniowo
- zielone warzywa – szpinak, jarmuż, rukola – bogate w wapń, witamina k
- ryby – tuńczyk, makrela, śledź – źródło kwasów tłuszczowych PUFA, wpływają korzystnie na poziom cholesterolu i trójglicerydów,
- soja – zawiera fitoestrogeny, łagodzi objawy menopauzy,
- produkty pełnoziarniste – zawierają błonnik pokarmowy, reguluje poziom cholesterolu oraz pracę przewodu pokarmowego,
- mleko, kefir – źródło wapnia oraz bakterii probiotycznych.
Jeśli chodzi o dobór zabiegów kosmetycznych, zachęcam do bezpłatnej konsultacji w naszej Klinice Beauty. Wspólnie określimy cele i dobierzemy odpowiedni zabieg, tak aby cieszyć się efektami!