Promieniowanie słoneczne, szczególnie z zakresu UVA, ma nieustanny wpływ na naszą skórę. Działa w sposób widoczny, zauważalny w dniu ekspozycji na słońce, ale także długofalowo, dyskretnie wywołując uszkodzenie widoczne po latach.
Ekspozycja na promieniowanie UV daje korzystne efekty, niestety niesie też za sobą wiele poważnych i nieodwracalnych zmian w obrębie naszej skóry. Wśród korzystnych efektów działanie promieniowania słonecznego można wymienić miejscowe rozgrzewanie skóry.
Słońce powoduje uaktywnienie produkcji melaniny, która nie tylko daje efekt opalenizny, ale chroni materiał genetyczny komórek przed powstawaniem w nich mutacji. Kiedy dochodzi do ekspozycji na promieniowanie słoneczne, aktywuje się produkcje „hormonów szczęścia” (endorfiny) i witaminy D odpowiedzialnej m.in. za właściwą budowę kości i działanie przeciwutleniające.
Aby skorzystać z dobrodziejstw słońca, wystarczy 15 – minutowy pobyt na zewnątrz, oczywiście po zastosowaniu odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych.
Jakie są negatywne skutki działania promieni słonecznych?
Negatywnych skutków działania promieniowania UV jest bardzo dużo.
- Zauważalnym efektem nadmiernej ekspozycji jest pojawienie się rumienia, a także oparzenia słonecznego lub przewlekłych odczynów. Do oparzeń najczęściej dochodzi, gdy promieniowanie UV odbija się od piasku lub wody i dociera do nas jego większa niż zwykle dawka.
- Za powstawanie rumieni i oparzeń w większości odpowiada promieniowanie UVB, które – mimomimo, że dociera tylko do zewnętrznych warstw skóry – ma większą energię niż UVA.
- Promieniowanie UVB osłabia nasz układ odpornościowy, podnosi ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych, a także zwiększa skłonność do powstawania zmian nowotworowych.
- Promieniowanie UVA odpowiedzialne jest za niszczenie „rusztowania” naszej skóry, a tym samym utratę jej elastyczności i sprężystości. Dochodzi do tzw. Fotostarzenia, które charakteryzuje się suchością skóry, powstawaniem teleangiektazji (trwale rozszerzonych naczyń), słabszym procesem regeneracji, degradacji kolagenu i elastyny.
- Działanie UVA na skórę predysponuje do powstania przebarwień, odczynów fotoalergicznych, przerostu gruczołów łojowych.
Najczęstsze problemy skóry po opalaniu:
- sucha i łuszcząca się skóra,
- widoczna utrata jędrności i elastyczności,
- przebarwienie i nierówny koloryt,
- popękane i rozszerzone naczynka,
- niepokojące znamiona.
Domowa pielęgnacja twarzy po opalaniu
Aby jak najszybciej Twoja skóra odzyskała zdrowy wygląd i była w dobrej kondycji, powinieneś zacząć działać szybko i skutecznie. Pomocny będzie plan pielęgnacji i regeneracji skóry.
Peelingi
Peeling skóry to zabieg, który pomoże usunąć martwy naskórek, wyrównać koloryt, pozbyć się przebarwień. Pomoże też odzyskać skórze jędrność i gładkość.
Nawilżanie i odżywianie
Chcąc zregenerować skórę i jak najszybciej przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia i zdrowy wygląd, wybieraj kosmetyki, które zawierają oleje i masło roślinne, ekstrakty z takich roślin jak aloes i żurawina, witaminy C i E, roślinne ceramidy i mocznik.
Jeśli skóra jest zaczerwieniona, zauważyłaś większą niż zwykle ilość rozszerzonych naczynek, sięgnij po kosmetyki bogate w witaminy C, K, PP, rutynę, wyciągi z miłorzębu japońskiego, kasztanowca, oleju z dzikiej róży lub olej rokitnikowy.
Przy przebarwieniach oprócz regularnych peelingów włącz do pielęgnacji kosmetyki z dużą zawartością witaminy C.
Zabiegi jak szybko zregenerować skórę po opalaniu?
Zabiegi kosmetyczne po lecie na twarz
Jednym z najnowocześniejszych zabiegów, które można wykonać w gabinecie kosmetycznym, oczyszczającym, rozjaśniającym, nawilżającym i regenerującym skórę po lecie jest GENEO.
Poprawia i wyrównuje koloryt skóry, Rewitalizuje oraz nadaje wyjątkowy efekt odmłodzenia i rozświetlenia.
W kapsułce rozświetlającej jest całe bogactwo składników aktywnych m.in. kwas kojowy, ekstrakt z owoców opuncji, ekstrakt z marchwi, witaminę C …
Inspirację do stworzenia zabiegu OXYGENEO były gorące źródła, znane z właściwości dotleniających skórę.
Podczas pierwszej fazy zabiegu, dochodzi do złuszczenia zewnętrznej warstwy skóry, tworząc tym samym idealne środowisko do wchłaniania się niezbędnych składników odżywczych. Jednocześnie na powierzchni skóry dochodzi do połączenia kapsułki i żelu, w wyniku którego wytwarzana jest niezliczona ilość mikropęcherzyków bogatych w CO2.
Mikropęcherzyki pękają delikatnie na powierzchni skóry, wywołując fizjologiczną reakcję organizmu, zwaną „efektem Bohra”, polegającej na:
- wysyłaniu krwi bogatej w O2 do obszaru zabiegowego skóry,
- zwiększeniu przepływu krwi w naczynkach włoskowatych,
- zwiększeniu metabolizmu komórek skóry.
Właściwe dotleniona i złuszczona skóra jest gotowa, aby wchłonąć substancję aktywne w zaaplikowanym preparacie m.in. kwas hialuronowy, azelunowy i kojowy oraz retinol.
Drugim zabiegiem, który spowolni proces starzenia się skóry i silnie zregeneruje naszą skórę, jest osocze bogatopłytkowe. Osocze stymuluje komórki macierzyste i pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu.
W pierwszej fazie zbiegu pobierana jest krew do specjalnych próbówek, które poddaje się wirowaniu w celu oddzielenia erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi.
W taki sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, które następnie wstrzykuje się w skórę, stosując technikę mezoterapii, bądź liniowo wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry.
Efekty zabiegu osoczem bogatopłytkowym to:
- rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, poprawa elastyczności, napięcie i gęstość skóry,
- przebudowa włókien kolagenowych,
- poprawa ukrwienia skóry,
- wygładzenie zmarszczek poprzez stymulację komórek skóry.
Efekty terapii osoczem bogatopłytkowym widać już po pierwszym zabiegu, lecz dla osiągnięcia optymalnych efektów należy wykonać serię 3 – 4 zabiegów.