Morskie kąpiele, słoneczne dni na plaży czy wieczorny relaks w basenie niekorzystnie wpływają na stan skóry twarzy i ciała mocno ją przesuszają.
Latem nasza skóra narażona jest na działanie wielu czynników osłabiających jej barierę ochronną.
Po okresie letnim potrzeba jej więc silnego nawilżenia i odbudowy.
Jakie są objawy przesuszenia skóry?
Słońce, kontakt ze słoną wodą oraz wiatr sprawiają, że staje się ona sucha, szorstka, traci swoją elastyczność i zaczyna się łuszczyć.
Te typowe objawy przesuszenia to efekt zwiększonej latem przez naskórkowej utraty wody, a także destrukcyjnego oddziaływania promieniowania UV, które wpływa, na pogrubienie warstwy rogowej naskórka wywołując łuszczenie się skóry,
Ponadto rozregulowuje melanocyty, powodując przebarwienia, co także sprzyja rozwojowi wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia.
Skóra odwodniona regeneruje się wolniej, dlatego, aby powakacyjna pielęgnacja szybko przyniosła widoczne efekty, ważne jest, aby zadziałać kolejno nawilżająco, odżywczo i rozświetlająco.
Dlaczego skórę w czasie lata trzeba szczególne nawadniać?
Fundamentalną rolę w pielęgnacji skóry po lecie odgrywa odpowiednie nawilżenie, ponieważ tylko dogłębnie nawilżona skóra będzie prawidłowo funkcjonowała i uruchamiała procesy regenerujące.
Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia uwidoczni się pod postacią szorstkości, podrażnień, ściągnięcia, zmarszczek, a nawet krostek. Podstawowym kosmetykiem do regeneracji skóry twarzy po lecie jest oczywiście krem nawilżający.
Do skutecznej odnowy skóry potrzeba preparatów o wyjątkowym składzie, które z jednej strony wykazują się działaniem okluzyjnym (zmniejszającym utratę wody przez naskórek), z drugiej natomiast — mają silne właściwości odżywcze.
Podstawowe zasady regeneracji skóry po lecie?
Głównym celem regeneracji skóry po lecie musi być odbudowa tzw. płaszcza hydrolipidowego skóry, który uległ uszkodzeniu. Nawilżenie powinno być poprzedzone złuszczeniem zrogowaciałego naskórka, tu z pomocą przychodzą nam peelingi.
Domowe sposoby regeneracji skóry
Do wykonania domowego peelingu, można wykorzystać gotowe mieszanki lub przygotować taki preparat samemu, np. z fusów po kawie.
Dzięki takiemu przygotowaniu skóry preparaty nawilżające, jak: maseczki, kremy czy balsamy będą mogły lepiej się wchłonąć.
Ponadto powinniśmy zadbać o nawilżanie skóry od wewnątrz: poprzez zwiększenie ilości wypijanej wody lub wprowadzenie do diety owoców bogatych w wodę.
Regeneracja skóry odwodnionej może przebiegać dwuetapowo. Pielęgnacja domowa to jedno, ale warto również skorzystać z zabiegów kosmetycznych w gabinecie.
Oczyszczające i nawilżające zabiegi w gabinecie kosmetycznym
OXY GENEO-IDEALNY ZABIEG PO SŁOŃCU
Chcąc zregenerować skórę po lecie ,możemy skorzystać z zabiegu GeneO. Daje on błyskawiczne efekty, a wariant zabiegu można dostosować do potrzeb skóry klientki (do wyboru mamy 3 warianty: rewitalizujący, rozświetlający i oczyszczający).
MEZOTERAPIA IGŁOWA ZABIEG GŁĘBOKO NAWILZAJĄCY
Jest to metoda biorewitalizacji skóry poprzez śródskórne podawanie substancji aktywnych, takich jak na przykład witaminy, minerały, aminokwasy, czy kwas hialuronowy.
Seria zabiegów przywróci napięcie skóry, zmniejszy blizny oraz wspomoże leczenie przebarwień po słonecznych.
Jak zlikwidować przebarwienia słoneczne?
Przebarwienia po opalaniu mogą trwale oszpecić naszą skórę. Na szczęście metod na ich usunięcie jest całkiem sporo.
Małe przebarwienia po opalaniu w postaci niewielkich plamek można próbować usuwać w domu, stosując odpowiednie kosmetyki.
Sprzymierzeńcem w walce ze zmianami barwnikowymi są witaminy, zwłaszcza A i C, które mają właściwości rozjaśniające.
Wśród kosmetyków usuwających przebarwienia należy szukać tych zawierających: kwasy owocowe, kwas kojowy, umbeliferon, hydrochinon, arbutynę. Warto pamiętać, aby w czasie kuracji stosować krem z wysokim filtrem UV.
NAJLEPSZE METODY NA POZBYCIE SIĘ PRZEBARWIEŃ POSŁONECZNYCH?
Domowe sposoby walczące z przebarwieniami wymagają czasu i cierpliwości, jeżeli jednak preparaty sobie nie poradzą z przebarwieniami, warto wybrać się do gabinetu kosmetologicznego. Najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne usuwające przebarwienia to:
Co to jest trądzik po słoneczny?
Cera mieszana, tłusta ze skłonnością do wyprysków po lecie wygląda często jeszcze gorzej niż przed urlopem. Panuje przekonanie, że na skórę tłustą dobrze działa słońce. Owszem, przynosi ono chwilową poprawę, wysuszają sie i łagodnieją stany zapalne. Niestety w momencie, kiedy cieszymy się pozornie ładniejszą cerą, w skórze zachodzą procesy, które sprawią, że wkrótce problem będzie jeszcze większy.
Eksponowana na słońce skóra zaczyna się bronić, dlatego pogrubia się warstwa rogowa naskórka. Gruczoły łojowe, które dostały sygnał o tym, że skóra jest przesuszona, zaczynają pracować ze wzmożoną siłą. Niestety ujścia gruczołów są zamknięte przez nadmiar warstwy rogowej, mogą tworzyć się stany zapalne.
Po lecie obumarły naskórek stworzył grubą warstwę, który sprawia, że twarz ma ziemisty kolor i nie przepuszcza składników aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych.
Słońce wysusza skórę powierzchniowo, a to powoduje wzmożoną pracę gruczołów łojowych. Dlatego kilkanaście dni po urlopie zaczynają się problemy z cerą.
DOMOWA PIEGNACJA
W domowej pielęgnacji warto postawić na solidne nawilżanie skóry oraz dokładne oczyszczanie dwa razy dziennie preparatem, który jest dedykowany cerze z problemami.
CIAŁO RÓWNIEŻ WYMAGA NAWILŻENIA
Podstawą pielęgnacji po sezonie wakacyjnym powinno być przede wszystkim złuszczanie oraz intensywne nawilżanie.
Wykonując peeling, pozbywamy się martwego naskórka i wspomagamy naturalne procesy regeneracyjne skóry, a to pierwszy krok, aby odzyskała ona gładkość, miękkość oraz blask.
Dzięki regularnemu peelingowi będzie lepiej wchłaniać balsamy i masła nawilżające, które dotrą do głębszych warstw skóry.
Regularny peeling sprawi również, że wakacyjna opalenizna nabierze blasku i ładnego koloru.
Kolejnym krokiem w regeneracji ciała po lecie jest intensywne nawilżenie skóry. W tym celu warto sięgnąć po balsamy, które w swoim składzie nie zawierają olejów mineralnych, parafiny czy alkoholu.
Warto wybierać preparaty bogate w aloes, mocznik, kwas hialuronowy, masło shea czy olej ze słodkich migdałów. Aby zabezpieczyć płaszcz hydrolipidowy skóry ciała, należy stosować delikatne kosmetyki myjące.
DOMOWE SPOSOBY NA REGENERACJĘ SKÓRY
Przy domowych zabiegach regeneracyjnych dobrze jest stosować kosmetyki wzbogacone w witaminy A, C i E, aminokwasy, koenzym Q10.
Jeżeli zależy nam na utrwaleniu opalenizny, warto do codziennej pielęgnacji wprowadzić również preparaty o stopniowym działaniu brązującym, nie tylko intensywnie nawilżają skórę, ale również stopniową ją brązują oraz intensyfikują kolor już istniejącej opalenizny.
PIELĘGNACJA WŁOSÓW PO LECIE
Włosy w trakcie lata narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników (wysoka temperatura, wiatr, morska oraz chlorowana woda), powoduje to osłabienie kondycji włosów i ich struktury. Stają się matowe, pozbawione naturalnego blasku, przesuszone i łamliwe. Jedynie kompleksowa regeneracja włosów może sprawić, że nabiorą blasku, staną się zdrowe i piękne.
Pierwszym krokiem jest dogłębne oczyszczenie włosów poprzez stosowanie szamponów wzbogaconych o jedwab, keratynę oraz ceramidy, które dodatkowo odbudowują zniszczoną strukturę włosów. Po lecie konieczne jest również podcięcie końcówek, które są często rozdwojone i nadmiernie kruche.
Warto również m.in. raz w tygodniu poprzedzić mycie włosów zastosowaniem peelingu trychologicznego do skóry głowy, taki preparat oczyszcza i przygotowuje skórę do wchłaniania składników aktywnych. Dzięki zawartości mocznika i kwasu mlekowego taki peeling skutecznie usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczenia zewnętrzne.
Peeling skóry głowy skutecznie odblokowuje ujścia mieszków włosowych i przywraca skórze fizjologiczną równowagę, a jego systematyczne stosowanie przyczynia się do lepszego wchłaniania substancji aktywnych zawartych w innych produktach do pielęgnacji włosów i skóry głowy.
W regeneracji włosów ważne jest również stosowanie 1-2 razy w tygodniu masek, które nakłada się na umyte i lekko osuszone włosy. Po zaaplikowaniu takiej maski zaleca się założyć na głowę foliowy czepek utrzymujący ciepło, które powoduje otwieranie się łusek włosa. W ten sposób w ich strukturę wniknie więcej odżywczych składników.
Zabiegi trychologiczne w gabinecie kosmetycznym
Jeżeli po zastosowaniu domowych metod nie widzimy poprawy, warto wybrać się do gabinetu kosmetologicznego i skorzystać z serii profesjonalnych zabiegów takich jak: mezoterapia, karboksyterapia lub osocze bogatopłytkowe.