Zabiegi oczyszczające i regenerujące skórę twarz należy wykonywać przez cały rok. Dbając o kondycję cery i jej promienny wygląd warto regularnie ją złuszczać i dostarczać cennych składników odżywczych – zarówno poprzez codzienną pielęgnację domową, jak i korzystając z usług salonów kosmetycznych.
Jakie problemy skórne najbardziej potrzebują zabiegów złuszczających?
W zależności od typu cery nasza skóra może borykać się z różnymi problemami dermatologicznymi. Zdarza się, że dotykają nas symptomy typowe dla różnych rodzajów skóry, częstym przykładem jest trądzik dorosłych w połączeniu z suchą i wrażliwą skórą czy nadmierna produkcja sebum występująca z problemami naczyniowymi.
Tego typu dolegliwości są szczególnie trudne w leczeniu, trudno jest bowiem dobrać odpowiednie kosmetyki oraz pielęgnację. Do tego dochodzą objawy widoczne na cerze związane z prowadzonym trybem życia, takie jak opuchnięcia, zmiany skórne czy przebarwienia nie są możliwe do zniwelowania z dnia na dzień.
Warto stosować profilaktyczne działania pielęgnacyjne, aby regularnie oczyszczać i złuszczać skórę niezależnie od jej rodzaju.
Rodzaje zabiegów złuszczających
Istnieje kilka zabiegów pielęgnacyjnych, które cieszą się szczególną popularnością wśród klientów niezależnie od wieku. Większość z nich polega na złuszczaniu skóry – usuwanie martwego naskórka jest bowiem podstawą do utrzymania oczyszczonej, gładkiej i promiennej cery. Do najskuteczniejszych zabiegów stosowanych na twarz należą:
Mikrodermabrazja korundowa
- to bardzo popularna, bezinwazyjna metoda mechanicznego złuszczania naskórka . Usuwanie martwego naskórka i zanieczyszczeń jest przeprowadzane przy użyciu tlenku glinu, czyli korundu. Podczas zabiegu do twarzy przykłada się głowicę, z której wydobywają się mikrokryształki tego minerału. Dzięki zastosowaniu ciśnienia korund z dużą siłą uderza o skórę. Martwy naskórek oraz drobinki są zasysane do wnętrza głowicy, pozostawiając skórę czystą i gładką.
- Kwas cytrynowy
- w peelingach chemicznych dedykowany jest dla skóry zanieczyszczonej, wymagającej odświeżenia, borykającej się z przebarwieniami i plamami różnego pochodzenia, skóry suchej, szorstkiej i dojrzałej, z utratą jędrności i zmarszczkami oraz dla skóry mieszanej z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych.
Kwas cytrynowy
jest kwasem owocowym, który należy do grupy alfahydroksykwasów (AHA). Odkryty został przez arabskiego alchemika Jabir Ibn Hayyan w VIII w. Wyizolowany z soku cytrynowego w roku 1784 przez Karla Wilhelma Scheele. Występuje głównie w owocach cytrusowych, ale także m.in. w kiwi, truskawkach, czarnych i czerwonych porzeczkach, jagodach, malinach, borówkach lub w warzywach takich jak buraki cukrowe i pomidory.
Posiada trzy grupy karboksylowe i jedną grupę hydroksylową-może być uważany zarówno za alfa- jak i beta-hydroksykwas. Ma on umiarkowanie dużą moc i jest bezpieczną substancją w preparatach kosmetycznych. Stosowany jest również jako regulator kwasowości, ale jego główną właściwością jest działanie złuszczające. Peelingi chemiczne z kwasem cytrynowym mają na celu poprawę stanu skóry, jej regenerację i odmłodzenie.
Zabiegi złuszczające z wykorzystaniem kwasu cytrynowego prowadzą do zwiększenia grubości naskórka. Poprawie ulega struktura warstwy postawnej naskórka. Zmiany w obrębie naskórka wynikają ze wzrostu poziomu kolagenu, elastyny i glikozoaminiglikanów, w tym kwasu hialurunowego, jak i siarczanu chondroityny .
- Skutkuje to istotnymi zmianami poziomu nawilżenia skóry, co przekłada się na jej grubość i elastyczność.
- Inną równie istotną właściwością kwasu cytrynowego jest działanie wybielające. Wynika ono ze zdolności tego kwasu do hamowania syntezy barwników skóry. Ten mechanizm działania wiąże się z współdziałaniem z jednym z kluczowych enzymów w procesie melanogenezy – tyrozynazą .
- Kwas cytrynowy poprawia jędrność poprzez stymulację wzrostu zawartości w skórze GAG (glikozaminoglikanów): siarczanu chondroityny i kwasu hialuronowego. Ma korzystny wpływ na kolagen naczyń krwionośnych (stają się one mniej kruche i bardziej elastyczne).
- Efektem peelingów z kwasem cytrynowym jest m.in.: głębokie oczyszczenie skóry, wygładzenie zmarszczek i delikatnych bruzd, redukcja przebarwień i rozjaśnienie skóry oraz jej regeneracja i odbudowa.
Kwas migdałowy
- wykazuje działanie antybakteryjne, keratolityczne (czyli złuszczające) oraz regulujące wydzielanie sebum.
To sprawia, że jest idealną substancją w walce z różnymi odmianami trądziku. Korzystanie z peelingu chemicznego na bazie tej substancji zapewnia efekt czystej skóry, zwężonych ujść gruczołów łojowych, zniwelowanie zaskórników, wągrów oraz zmian zapalnych.
Tym, co odróżnia kwas migdałowy od jego pozostałych kwasów z grupy AHA, jest posiadanie największych właściwości przeciwbakteryjnych, delikatność i powolność działania, dzięki czemu stanowi on substancję pewną i łatwą w aplikacji. Zawdzięczamy to jego większej masie molowej (czyli temu, że cząsteczka jest większa i wolniej wnika w skórę).
Dzięki temu działa tak samo intensywnie, ale mniej inwazyjnie i może być stosowany nawet przez osoby o skórze wrażliwej. Nie jest to kwas fotouczulający, dzięki temu jest bezpieczny o każdej porze roku, nawet w słoneczne dni (oczywiście z odpowiednią ochroną UV).
Ze względu na brak ryzyka wystąpienia przebarwień może być stosowany u osób z wysokim fototypem. To letnia alternatywa dla zabiegu z kwasem glikolowym, salicylowym i mlekowym lub też dla osób nietolerujących tych kwasów.
Zalety stosowania kwasu migdałowego:
- zmniejszenie grubości warstwy rogowej i normalizacja procesów rogowacenia naskórka
- zwiększenie grubości i wzmocnienie skóry
- usunięcie drobnych blizn
- regulacja pracy gruczołów łojowych
- oczyszczenie skóry oraz ujść gruczołów łojowych
- działanie antybakteryjne
- mocne działanie nawilżające, a w efekcie przywrócenie jędrności i elastyczności skóry
- spłycenie drobnych zmarszczek
- regeneracja skóry z fotouszkodzeniami i przebarwieniami posłonecznymi
Peelingi chemiczne PCA skin:
Sensi Peel
Delikatna formuła peelingu stosowana w terapii skór szczególnie wrażliwych. Zabieg Sensi Peel ma na celu wzmocnienie oraz rozjaśnienie skóry zniszczonej działaniem promieni UVA/UVB, oraz skóry z przebarwieniami. Działa również przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo, zapobiega migracji bakterii, ale również stanowi doskonałą terapię skóry z trądzikiem różowatym i rumieniem utrwalonym.
Wskazania:
zmarszczki mimiczne, skóra odwodniona, skóra wrażliwa, trądzik w fazie zapalnej
Składniki aktywne:
TCA 6% – stosowany w celu redukcji zmarszczek i linii mimicznych oraz blizn potrądzikowych. Kwas mlekowy 12% – powoduje rozluźnienie połączeń pomiędzy komórkami warstwy rogowej a cementem międzykomórkowym, co prowadzi do powierzchownego złuszczania komórek, dodatkowo działa nawilżająco i hamuje proces melanogenezy.
Kwas azelainowy – efektywny kwas będący inhibitorem tyrozynazy, regulującym proces melanogenezy. Skutecznie zmniejsza wypryski i stany zapalne ze względu na hamowanie mediatorów zapalnych w skórze.
Działa złuszczająco, antybakteryjne i antyoksydacyjnie. Arbutyna – przyczynia się do rozjaśniania przebarwień poprzez hamowanie aktywności tyrozynazy. Powoduje również wyrównanie kolorytu skóry. Kwas kojowy – czynnik antybakteryjny oraz inhibitor tyrozynazy.
Ultra Peel
Zaawansowany zabieg nawilżający o równoległym działaniu wzmacniającym efekt złuszczania. Wysokie stężenie retinolu (10%) normalizuje procesy odnowy komórkowej oraz zwiększa poziom nawilżenia skóry. Bogaty w antyoksydanty, polisaharady i fitohormony stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych.
Zabieg Ultra Peel II jest doskonałym uzupełnieniem pozostałych terapii złuszczających z gamy peelingów bazowych PCA Skin.
Wskazania:
zmarszczki, skóra sucha, skóra odwodniona, może stanowić ostatni etap zabiegu w terapii skóry z pierwszymi oznakami starzenia, odwodnionej oraz u pacjentów wymagających intensywnego złuszczania
Składniki aktywne:
- Retinol (witamina A) 10% – przekształca się w skórze w aktywną formę witaminy A, czyli kwas retinowy. Pomaga w normalizacji procesu odnowy komórkowej oraz zwiększa zawartość wody w skórze.
- Ponadto stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, hamuje aktywność tyrozynazy, dzięki czemu dochodzi do regulacji procesu melanogenezy. Kwas L-ascorbinowy (witamina C) – silny , naturalny antyoksydant, stymuluje syntezę kolagenu, poprawia koloryt skóry, reguluje proces melanogenezy zapobiegając powstawaniu przebarwień.
- Galaktoarabian – naturalny polisacharyd, pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia w skórze oraz działa jako dodatkowy składnik wspomagający keratynizację naskórka. Izoflawony sojowe – bogate źródło antyoksydacyjnych fitohormonów.
- Hamują działanie kancerogenne składników chemicznych i promieni UV na skórę, przeciwdziałają starzeniu się skóry, a także uszkodzeniom wynikającym z działania UVB. DHEA (dehydroepiandrosteron) – związek potoczne nazywany „hormonem młodości” chroni skórę przed starzeniem.
- Skutecznie wpływa na kondycję skóry, która staje się jędrniejsza i wygładzona, dzięki poprawie sprężystości jej komórek.
- PCA Skin Oxygenating Trio – alternatywa dla silnych peelingów chemicznych
Głównym wskazaniem do zabiegu jest walka z wolnymi rodnikami tlenowymi, które powstają na skutek stresu oksydacyjnego oraz działania szkodliwych czynników zewnętrznych.
Podczas zabiegu stymulujemy mikrokrążenie w skórze, dzięki czemu uzyskujemy efekt znacznego dotlenienia tkanek, skóra wygląda świeżo, odzyskuje blask.
Zabieg składa się z 3 kroków:
Krok pierwszy – aktywacja, w której dążymy do pobudzenia mikrokrążenia w skórze oraz przygotowania cery do zoptymalizowanej penetracji składników aktywnych na kolejnych etapach zabiegu.
Składniki aktywne stosowane w etapie pierwszym:
- kwas fumarowy – antyoksydant, pobudzający krążenie krwi
- dysmutaza ponadtlenkowa – enzym, który chroni tlen przed działaniem wolnych rodników tlenowych
Krok drugi – detoksykacja komórek skóry w celu odwrócenia skutków działania szkodliwych wolnych rodników oraz czynników zewnętrznych
Składniki aktywne użyte w etapie drugim:
- olej z nasion dyni – stanowi bogactwo NNKT oraz składników odżywczych
- hydrolizowany ekstrakt z grzybów Candida Saitoana – ekstrakt wykazuje działanie wzmacniające naturalne procesy antyoksydacyjne w skórze
- ekstrakt z kory dzikiej wiśni – silny składnik wykazujący działanie przeciwzapalne, redukuje ,zaczerwienia skóry, dzięki bogactwu flawonoidów oraz antyoksydantów eliminuje działanie wolnych rodników
Krok trzeci – dotlenienie i odżywienie komórek skóry w celu regeneracji warstwy hydrolipidowej, a także dostarczenie składników o działaniu silnie odbudowującym oraz dotleniającym
Składniki aktywne:
- kwas mlekowy – przyspiesza proces keratynizacji naskórka, jest inhibitorem melanogenezy
- kwas salicylowy – działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie
- kwas glikolowy – złuszcza martwe komórki naskórka oraz wykazuje działanie przeciwłojotokowe
- woda utleniona – dotlenia, zapobiega migracji bakterii w skórze i chroni struktury skóry przed uszkodzeniami
Wskazania do zabiegu:
- skóra palacza/szara/matowa
- dotlenienie komórek
- silna regeneracja
- zaskórniki zamknięte (skóra z tendencją do zmian trądzikowych)
- profilaktyka starzenia skóry
- trądzik różowaty, rumień utrwalony
Choć możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, duży wpływ na naszą cerę ma przede wszystkim dieta i aktywność fizyczna.
- Objawem nieodpowiedniego odżywiania się nie jest jedynie trądzik, często problem z nadmierną suchością skóry dotyczy osób odwodnionych, wrażliwa cera uaktywnia się przy jedzeniu ostrych rzeczy, a rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i nadmierna produkcja łoju zwiększa się przy tłustej i smażonej diecie.
- Aktywność fizyczna z kolei sprzyja dotlenieniu komórek i utrzymaniu jej właściwej elastyczności oraz napięcia.
- Często jednak źródło problemu może być zupełnie inne. W przypadku specyficznych dolegliwości warto skonsultować się ze specjalistą w związku z często występującymi zaburzeniami hormonalnymi.