Skóra zbudowana jest z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. O zabiegach odmładzających wpływających na zagęszczenie skóry właściwej poprzez wzrost ilości kolagenu i elastyny pisałam już wiele. Co zaś zrobić gdy skóra ma nienaganną gęstość ale jej faktura pozostawia dużo do życzenia? Mowa tu o cerach mieszanych czy tłustych, które borykają się z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, bliznami potrądzikowymi, nierównomiernym kolorytem skóry, są szare i ziemiste. W celu poprawy wyglądu takiej skóry stosuje się mikrodermabrazje, peelingi chemiczne, zabiegi z retinolem czy inne złuszczające techniki. Nowością w naszej Klinice jest zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej Surgen, który dzięki mikroablacji termicznej skutecznie redukuje powierzchowne zmiany skórne.

 

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa w redukcji powierzchownych zmian skórnych

 

Na powierzchni skóry zlokalizowane są ujścia mieszków włosowych – potocznie nazywane porami. To właśnie w ich wnętrzu znajduje się gruczoł łojowy. Funkcją gruczołów łojowych jest produkcja łoju (sebum), w skład którego wchodzą trójglicerydy, fosfolipidy oraz pochodne cholesterolu. W normalnych warunkach sebum chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych, fizycznych czy bakteryjnych. Czynność gruczołów łojowych podlega wpływom hormonalnym. Testosteron i progesteron powodują ich przerost i wzmożone wydzielanie łoju. Również hormony nadnerczy (kortyzol) czy hormony przysadki mózgowej (hormon wzrostu, prolaktyna) sprzyjają wzmożonej ich aktywności. Nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych prowadzi do rozwoju zmian kosmetycznych – rozszerzone pory, zaskórniki, łojotok, gruba poszarzała skóra, jak również rozwoju chorób skóry – trądzik, łupież łojotokowy, łojotokowe zapalenie skóry.

Zaskórniki powstają na skutek zaczopowania gruczołu łojowego poprzez nieprawidłowe złuszczanie naskórka. Najczęściej występują w strefie T twarzy (czoło, nos, broda), klatce piersiowej oraz plecach. Mają tendencję do nadkażeń bakteryjnych, co może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Spożywanie produktów żywnościowych zmieniających pH skóry, takie jak tłuste potrawy, duże ilości czekolady lub orzechów, podnosi ryzyko ich wystąpienia. Pewne grupy kosmetyków (silikony, kosmetyki kolorowe), niewłaściwe oczyszczanie twarzy również działają komedogennie.

Blizny potrądzikowe powstają w wyniku trwałego uszkodzenia tkanki w przebiegu stanów zapalnych w trądziku. Blizna jest naturalnym, ostatnim etapem gojenia się skóry. Polega na pojawieniu się w miejscu uszkodzenia tkanki łącznej włóknistej. Powstawanie blizn potrądzikowych rozpoczyna się dość szybko i jest zależne od głębokości oraz nasilenia stanu zapalnego. W następstwie stanu zapalnego dochodzi do uszkodzenia skóry i jej zapadnięcia. Podobny efekt możemy osiągnąć poprzez wyciskanie czy niewłaściwe oczyszczanie zmian chorobowych. Najczęstszym rodzajem blizn potrądzikowych są blizny zanikowe – przyjmują one postać charakterystycznych zagłębień, mogą być pojedyncze lub mnogie o różnej głębokości i kształcie.

Szara, ziemista cera może mieć różne przyczyny. Może być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, czynników zewnętrznych czy niezdrowego trybu życia. Jedną z przyczyn szarej cery jest gromadzenie się na powierzchni skóry twarzy martwego naskórka. Skóra regeneruje się w ciągu 28 dni jednak pod wpływem różnych czynników na skórze pojawiają się nierówności i zmatowienia, przez co cera sprawia wrażenie zmęczonej. Także przebyte i aktualne choroby, palenie papierosów czy nieodpowiednia, pozbawiona substancji odżywczych dieta maja wpływ na jej wygląd.

Przebarwienia są to plamy ciemniejsze od otaczającej je skóry powstałe na skutek nadmiernej produkcji barwnika – melaniny – lub w związku z jego nadmiernym nagromadzeniem. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na powstawanie zaburzeń pigmentacyjnych jest promieniowania ultrafioletowe. Tym niemniej czynniki genetyczne, hormonalne, ciąża, starzenie się, zaburzenia tarczycy, wątroby czy nadnerczy mogą prowokować powstawanie przebarwień skóry, podobnie jak przyjmowane leki. Wyróżniamy przebarwienia:

– naskórkowe – jasnobeżowe lub brązowe, dochodzi do nich w wyniku nadprodukcji melaniny w naskórku lub w wyniku zaburzeń funkcji i struktury komórek barwnikowych, występują bardzo często

  • skórne – rzadsze, granatowoczarne lub szare, barwnik mieści się w warstwie brodawkowatej skóry właściwej
  • przebarwienia mieszane – brązowoszare, skórno-naskórkowe

W celu redukcji powierzchownych zmian skórnych urządzenie Surgen wykorzystuje mikroablacje poprzez działanie radiofrekwencji mikroigłowej głowicą TriFractional Energy. Energia powoduje mikrouszkodzenie skóry, które zmusza ją do uruchomienia procesów naprawczych. Pozwala to zredukować blizny potrądzikowe, rozstępy, wyrównać koloryt skóry, rozjaśniać przebarwienia czy zmniejszyć pory. Również następuje poprawa struktury i napięcia skóry poprzez produkcję nowego kolagenu.

Aby w pełni docenić niezwykłe możliwości tego zabiegu, najlepiej wykonać serię. Oczywiście ilość zależy od stanu skóry klienta. Zazwyczaj są to 3-4 zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych.

 

 

 

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest czerwona i lekko obrzęknięta. Może wystąpić pieczenie, świąd, uczucie napięcia i suchości skóry.  Taki stan utrzymuje się około 2-3 dni. Pojawiają się delikatne strupki, następnie drobnopłatkowe złuszczanie naskórka. Złuszczanie naskórka jest efektem procesu jego odnowy – stosowanie preparatów regenerujących maskuje te objawy i poprawia stan skóry. Końcowy efekt zabiegu widoczny jest po 4-5 tygodniach. Po zabiegu należy dbać o higienę skóry, stosować łagodne preparaty myjące i regularnie aplikować kremy chroniący przed promieniowaniem słonecznym (SPF 30 lub 50) – nawet 2-3 razy w ciągu dnia. Przez miesiąc nie zaleca się używania mocnych peelingów, a przez 72h po zabiegu aktywnych kremów zawierających np. retinol. Do zagojenia skóry należy unikać basenów, sauny oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych. Przez cały okres odnowy skóry ważna jest aplikacja kremów nawilżających i regenerujących, których działaniem jest łagodzenie podrażnień skóry.

Więcej o zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej przeczytasz na stronie Kliniki Beauty w zakładce radiofrekwencja mikroigłowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie