Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, często wpływają negatywnie na jej wygląd. Na szczęście nie musi ona całkowicie rezygnować z podstawowych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych.
Z jakimi zmianami może zetknąć się kobieta w czasie ciąży?
- W trakcie ciąży zmienia się nie tylko skóra kobiety, ale także jej włosy oraz paznokcie. Spowodowane jest to zwiększoną przemianą materii i krążeniem krwi w komórkach skóry.
- Podwyższony poziomu estrogenów powoduje, że skóra staje się bardziej miękka i elastyczna, ale także przesuszona.
- Sucha i ściągnięta skóra może się łuszczyć i swędzieć (spowodowane jest to ograniczoną produkcją łoju).
- Kobiety zmagające się na co dzień z tłustą skórą zauważą korzystną zmianę, natomiast te, które mają suchą skórę odczują duży dyskomfort.
- Podwyższony poziom estrogenów w trakcie ciąży pobudza mieszki włosowe do pracy, dlatego włosy są mocniejsze i gęstsze.
Wszystkie zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety, wpływają również, na zdrowie rozwijającego się maluszka. Kobieta w ciąży nie musi rezygnować ze swoich ulubionych zabiegów kosmetycznych, chociaż z niektórymi powinna się wstrzymać aż do rozwiązania.
Przed wizytą w salonie kosmetycznym w czasie ciąży należy pamiętać o tym, aby zawsze poinformować o swoim stanie z wyprzedzeniem. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa zabiegów, nawet tych zaliczanych do bezpiecznych, należy skonsultować się z lekarzem.
W dzisiejszych czasach kobiety ciężarne coraz częściej odwiedzają gabinety kosmetyczne. Warto wiedzieć jakie zabiegi są im dedykowane i bezpieczne dla zdrowia przyszłych mam i maluszków.
Zabiegi kosmetyczne dozwolone w czasie ciąży
Zabiegi dedykowane przyszłym mamą powinny nie tylko przynosić poprawę w wyglądzie ich ciała, ale przede wszystkim odprężać i relaksować.
Dla wielu kobiet okres ciąży jest niełatwy nie tylko ze względu na dolegliwości, jakie się pojawiają, ale także burza hormonalna przyczynia się do występowania zmiennych nastrojów. Dlatego warto postawić na zabiegi typowo relaksacyjne i odprężające.
- Po pierwsze masaż, nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do wykonywania relaksacyjnego masażu twarzy, oczywiście o ile nie będziemy używać zabronionych w czasie ciąży olejków aromaterapeutycznych. Najważniejsze jest, aby wykonywać wolniejsze i bardziej odprężające ruchy niż w przypadku pozostałych klientek. Masaż pomoże przyszłej mamie pozbyć się opuchlizny i przede wszystkim zrelaksuje.
- W trakcie czasie ciąży warto zadbać o skórę na piersiach, ponieważ tylko ona podtrzymuje rosnący biust. Należy odpowiednio o nią zadbać, aby miała solidne rusztowanie. Okolice te są niezwykle wrażliwe i podatne na rozstępy oraz zwiotczenia. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym. Należy jednak pamiętać, aby w trakcie zabiegu omijać okolice brodawek, by nie pobudzić oksytocyny, odpowiedzialnej za skurcze macicy.
- Możemy wykonać zabieg łączony rozpoczynający się peelingiem enzymatycznym (kwasowe zabronione), maską i na zakończenie nałożeniem kremu. Maska powinna mieć tak dobrane składniki, aby wzmacniać skórę i przeciwdziałać rozstępom. Nie należy używać masek zawierających algi (ze względu na zawartość jodu) czy rozgrzewających. Krem który nakładamy na piersi ,powinien nie tylko ujędrniać i napinać skórę, ale także przeciwdziałać obrzękom oraz zmniejszać wrażliwość i bolesność piersi. Dlatego najlepiej wybierać preparaty typowo dedykowane dla przyszłych mam, o odpowiednio dobranych składnikach i bez zapachu.
Zapobieganie rozstępom na brzuchu
Okolice brzucha należy traktować bardzo delikatnie i ostrożnie. Niewskazane są silnie działające maski czy peelingi. Pielęgnacja tych okolic powinna się skupić na delikatnym wmasowywaniu specjalnego preparatu na rozstępy dla kobiet w ciąży. Warto zwracać uwagę na skład tych produktów, ważne, aby był bezpieczny i typowo przeznaczony dla kobiet w ciąży. Należy również uświadomić klientkę, że jednorazowe nałożenie preparatu na rozstępy przy okazji wykonywanego zabiegu to zdecydowanie za mało. Aby uniknąć rozstępów, powinna ona nakładać taki produkt codziennie rano i wieczorem w domu.
Naczynka w okresie ciąży
- Pękające w trakcie ciąży naczynka na twarzy to kolejny problem, który dotyczy bardzo wielu kobiet. Wykonywanie zabiegów jest tu dość ograniczone ze względu na możliwość powikłań. Warto stosować maseczki uszczelniające naczynka z escyną czy eskuliną.
- Zabronione są wszystkie preparaty z kwasami owocowymi czy witaminami A i C. Po zmyciu maseczki dla uzupełnienia zabiegu można zastosować specjalny krem uszczelniający naczynka z linii dla kobiet ciężarnych.
- Delikatne zabiegi nawilżające czy chłodzące stosowane na twarz jak najbardziej mogą być wykonywane. Wiele kobiet narzeka, że pod wpływem zmian hormonalnych ich twarz jest dużo bardziej przesuszona niż przed ciążą.
- Dobrym rozwiązaniem są maseczki nawilżające czy ampułki z kwasem hialuronowym.
- Nakładanie kremu nawilżającego można połączyć z relaksującym masażem twarzy lub masażem limfatycznym, który zlikwiduje obrzęki i odprowadzi toksyny do węzłów chłonnych.
Masaże ciała w czasie ciąży
Kolejnym zabiegiem przynoszącym dużą ulgę przyszłym mamą jest masaż kończyn dolnych. Delikatne masaże nóg skupiające się głównie na przedrenowaniu, czyli odprowadzeniu limfy do węzłów chłonnych, aby pozbyć się uczucia ciężkich, spuchniętych kończyn.
Alternatywą dla masażu manualnego może być endermologia wykonywana tylko na programie drenującym.
Więcej o zabiegu endermologii przeczytasz na stronie internetowej Kliniki Beauty w zakładce ENDERMOLOGIA oraz ENDERMOLOGIA ALIANCE
Przed podjęciem decyzji o przyjściu na jakikolwiek zabieg należy pamiętać, że istotny jest trymestr ciąży. Pierwszy jest szczególnie delikatny, dlatego też powinnyśmy powstrzymać się przed ingerowaniem w struktury skóry twarzy i ciała. Jeżeli czujemy się dobrze i ciąża przebiega prawidłowo (kobieta jest pod stałą opieką lekarza) to po drugim trymestrze może ona bezpiecznie korzystać z delikatnych zabiegów kosmetycznych.