Liczba kobiet, które cierpią, z powodu wypadania włosów stale rośnie. Napięcia i stres spowodowane życiem codziennym i zanieczyszczeń środowiska oraz stosowanie agresywnych zabiegów chemicznych, to tylko kilka z możliwych przyczyn.
Pierwsze oznaki wypadania włosów u kobiet to pojawienie się uporczywego świądu, łupieżu, łojotoku oraz gól skóry głowy. Zdarza się, że pojawiające się problemy z włosami są przejściowe i wystarczy włączyć odpowiednią pielęgnację włosów, zmienić dietę, ale przede wszystkim udać się do specjalisty, by poznać, z jakim typem problemu mamy do czynieni. Ogromną skuteczność przynoszą konkretne zabiegi pielęgnacyjne na włosy i dzięki nim można poprawić ponowny wzrost włosów.
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym, przyjmuje się, że tracimy ich ok. 100 dziennie.
Telogenowe wypadanie włosów u kobiet
Charakteryzuje się nadmiernym wypadaniem włosów na całej skórze głowy, spowodowane przez stresujące wydarzenia natury psychicznej i fizycznej. Proste ten jest konsekwencją przyśpieszonego przejścia z fazy anagenu do katagenu i wreszcie fazy telogenu.
Wypadanie włosów jest zauważalne na całej głowie, bokach i tyle głowy, czyli zajmuje cały obszar głowy widoczny gołym okiem. Widoczne przerzedzenie włosów może być bardzo stresujące dla kobiet, szczególnie gdy ich ponowny wzrost jest zahamowany poprzez różnego rodzaju wpływające na ten fakt czynniki:
- ostre – pojawia się silna utrata włosów i zwykle występuje w krótkim czasie, w którym mieszki z regularnym cyklem wchodzą w fazę telogenu. Nagłe epizody wypadania mogą być spowodowane poprzez niektóre leki stosowane w chorobach: tarczycy, zakrzepicy, układu nerwowego, nadciśnieniu, anoreksji, nowotworów.
- Przewlekłe – zjawisko to jest bardzo stresujące dla kobiet, które często interpretują je jako ryzyko przedwczesnego łysienia. Są to rzadkie przypadki kobiet dotkniętych intensywnym wypadania włosów bez znanej przyczyny. Ten rodzaj wypadania włosów zachowuje pewnego rodzaju cykliczności w swoim wypadania w różnych porach roku.
Czynniki wyzwalające wypadanie włosów u kobiet.
Istnieje taka tendencja, że ilość wypadających włosów to główny parametr oceniający stan naszego zdrowia. W rzeczywistości istotna jest jakość odrastających oraz zachowanie proporcji pomiędzy wypadaniem a odrastaniem. Jeśli nasza jakość włosów pozostaje niezmienna, a wypada ich nadal dużo. Np. podczas codziennej pielęgnacji i mycia głowy, nie należy się tym martwić, ponieważ oznacza to, że włosy są zastąpione przez nowy wyrastający włos. Jeśli jest inaczej, to przyczyna oznacza, że problem został wywołany przez czynniki, które w bezpośredni sposób przyczyniły się do utraty włosów.
Gorączka – może doprowadzić do wzrostu wypadania włosów w ciągu 8-10 tygodni po okresie jej wystąpienia. Zwykle utratę większej ilości włosów jest umiarkowane i odwracalne. Gorączka pociąga za sobą wzrost aktywności metabolicznej i może zakłócać zdolność replikacji komórek macierzy, zaburzając ich prawidłowe funkcjonowanie. Pirogeniczne substancje endogenne takie jak alfa interferon gamma, rzeczywiście może spowolnić szybkość proliferacji komórek pęcherzykowych.
Wypadanie włosów po ciąży
W okresie ciąży faza anagenu jest wydłużona, a zauważalna poprawa stanu włosów u kobiet jest potwierdzeniem, że przestały wypadać włosy. Procent włosów z fazy zwiększa się stopniowo, aż do uzyskania około 10%. Po porodzie tendencja jest odwrotnie, a wiele włosów z fazy anagenu wchodzą w katagen, a następnie telogen.
W okresie pomiędzy pierwszym i czwartym miesiącem po urodzeniu dziecka wzrasta wypadanie, ponieważ istnieje wiele więcej włosów w fazie telogenu, czyli fazie, w której włos jest gotowy do wypadania i zjawisko to będzie trwać kilka miesięcy. Jeszcze bardziej intensywnie wypadanie jest w obecności czynników obciążających, takich jak poporodowe urazy, utraty krwi oraz zmniejszenie stężenia białek osocza.
Całkowity powrót do zdrowia następnie zwykle w ciągu 4-12 miesięcy. Poporodowe wypadanie włosów jest bardziej widoczne w obszarze przednim i w części skroniowej, ale może również być uogólnione, niecałkowite.
Brak pierwiastków w organizmie kobiety
Badania kliniczne potwierdzają, że 30% kobiet, w których stwierdzono wypadanie włosów przed 50 rokiem życia, jest bezpośrednio spowodowane brakiem w diecie różnego rodzaju pierwiastków, witamin i minerałów. Ten fakt sprzyja miniaturyzacji mieszków włosowych, zaburzeniom metabolicznym oraz powstawaniu różnych dysfunkcji organizmu mających bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, oraz jakoś mających bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz jakość naszych włosów. Ogólnie widoczna utrata włosów jest na koronie skóry głowy.
Wpływ drastycznej diety na porost włosów u kobiet
Stosowanie drastycznych diet w celu uzyskania pożądanej wagi czy rozmiaru ubrania nie jest niczym niezwykłym. Portale dla kobiet prześcigają się w coraz to nowszych sposobach na utratę wagi, proponując diety oparte na owocach i warzywach, całkowicie wykluczając z diety białka. Młodzież z nadwagą często bez konsultacji ze specjalistą stosuje „diety cud”, w których oczywiście szybko chudzą, ale nie dostarczają w diecie cennych witamin i pierwiastków śladowych będących budulcem odżywczym dla organizmu. W takiej sytuacji często pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, rozdrażnienie, bezsenność, a w konsekwencji poważne zaburzenia pracy organizmu. Wtedy może pojawić się kolejny problem związany z nagłym wzrostem wypadania włosów.
Wpływ tarczycy na wypadanie włosów
Prawdopodobne jest, że istnieje znaczący związek pomiędzy poziomem i czasem trwania zaburzenia tarczycy (niedoczynność, nadczynność, Hashimoto) z nasileniem zjawiska zwiększonego wypadania włosów u kobiet. Dbając o włosy w zdiagnozowanym problemie tarczycy jest całkowicie odwracalne.
Zabiegi operacyjne, znieczulenia
U kobiet poddawanych zabiegom chirurgicznym i długotrwałego znieczulenia oraz dużej utraty krwi, może mieć wpływ na intensywne wypadanie włosów. Szybka reakcja na zaistniały problem pozwala na zahamowanie wypadania włosów oraz stymulację ich do ponownego wzrostu. Odrost następuje zwykle w ciągu czterech miesięcy.
Stres, depresja, nerwica lękowa
Ostre stany lękowe nasilają często potliwość oraz łojotok. Stosowanie leków antydepresyjnych poprawiających nastrój w większości skutków ubocznych mają wypadanie włosów. Łysienie następuje na skutek zaburzenia psychosomatycznych.
Włosy stają się cienkie, kruche, łamliwe, nasilenie wypadania następuje poprzez wywołany stres i stany lękowe. Przeżywanie stresu może skutkować przedwczesnym przejściem włosów w fazę spoczynku, ale i prowadzić do zapalenia mieszków włosowych czy do ogólnego osłabienia struktur włosa.
Sam stres nie prowadzi do łysienia psychogennego – odpowiedzialne za występowania tego stanu są substancje, których zwiększone wydzielanie występuje właśnie na skutek doświadczenia sytuacji stresowych. Osłabiać kondycję włosów mogą także czynniki takie jak nadnerczowe glikokortykosteroidy, katecholaminy czy kortykotropinar.
Łysienie androgenowe u kobiet
Kobiece łysienie androgenowe to widoczne przerzedzenie włosów uwarunkowane genetycznie dotyka kobiety, u których w wywiadzie rodzinnym stwierdzona była hiperandrogemia. Linia po prostu włosów utrzymuje się bez zmian, a zauważalne przerzedzenie włosów jest na czubku głowy. Cebulki wykazują szczególną wrażliwość na zmiany zachodzące na poziomie mieszka włosowego i ulegają stopniowej miniaturyzacji.
Rzadko dochodzi do całkowitej utraty włosów. W tym rodzaju łysienia często występuje łojotok lub łojotokowe zapalenie skóry. U większości badanych męskich hormonów we krwi.
Jeśli objawem łysienia towarzyszą zmiany w prawidłowym miesiączkowaniu, zaleca się konsultację ginekologiczną lub endykronologiczną w celu podjęcia leczenia farmakologicznego.
Inne przyczyny wypadania włosów u kobiet
Kobiety, które doświadczają nadmiernego wypadania włosów powinny rozważyć inne możliwe czynniki przyczynowe:
- anoreksja i bulimia,
- nadmiar witaminy A,
- lokalna infekcja wirusowa,
- przyjmowanie lub odstawienie pigułek antykoncepcyjnych,
- toksyczność leków ( np. antymitotyczne stosowane w chemioterapii)
- nadczynność tarczycy,
- choroby wątroby, nerek,
- niedobory niezbędnych kwasów tłuszczowych, cynku,
- Bronokryptyne (stosowane w celu zahamowania laktacji),
- zaburzenia pracy jajników, nadnerczy, przysadki.
Jak przyśpieszyć porost włosów?
Masaże skóry głowy – poprawiają krążenie krwi, wzmacniają i odżywiają włosy, a także ułatwiają oczyszczanie się głowy z martwego naskórka czy łoju, jaki zalega. Masaż należy rozpocząć od pousuwania włosów, będących w fazie telogenu. Wykonujemy pociągnięcia włosów grupowo od skóry głowy aż do końcówek. Następnie róbmy to zwyczajnie ,myjąc głowę lub stosując dodatkowo wzmacniające porost wcierki czy odżywki. Zarówno masaż, jak i zwykłe drapanie, aby dało oczekiwany efekt, musi być wykorzystywana regularnie.
Podcinanie końcówek
Najlepiej robić to raz na miesiąc. Dzięki obcinaniu końcówek dotlenimy włos, co również przełoży się na spory wzrost.
Zmiana szamponu
Włosy przyzwyczajają się do składników szamponu, jakiego używamy, dlatego, aby odpowiednio reagowały na właściwości leczniczno-wspomagająco należy zmienić kosmatyki do włosów nawet kilka razy w roku.
Dieta bogata w żelazo i kwasy omega 3
Jedzmy buraczki w każdej postaci, ale najlepiej sok bądź gotowane w mundurkach, sok z pokrzywy, natkę pietruszki.
Zabiegi specjalistyczne na wypadanie włosów
Karboksyterapia – skóry głowy
pierwszy raz została zastosowana ponad 70 lat temu we Francji. Zabieg karboksyterapii skóry głowy polega na iniekcji CO2 śródskórnie, pod specjalnie ustawionym kątem. Infuzja CO2 w skórze głowy przyśpiesza krążenie krwi. Jest to wynik zwiększonego ciśnienia w kąpielach krwionośnych. Proces, który wynika z tworzenia depozytów dwutlenku węgla w tkankach ,prowadzi do tworzenia się przez organizm zupełnie nowych naczyń krwionośnych. Zapewnia to dotlenienie obszaru zabiegowego oraz zwiększenie wchłaniania się czynników aktywujących podziały komórkowe, które to zapewniają wzrost włosów. Takie zwiększenie uwalniania tlenu w skórze poddanej zabiegami wynika z efektu Bohra. Karboksyterapia skóry głowy jest bardzo bezpiecznym zabiegiem. Nasz organizm samoczynnie produkuje CO2 w efekcie metabolizmu komórkowego. Terapia powinna obejmować kilka zabiegów w serii.
Więcej o zabiegu karboksyterapii przeczytasz na stronie Kliniki Beauty w zakładce KARBOKSYTERAPIA
Mezoterapia igłowa skóry głowy
Dzięki celowanemu działaniu komórka włosa dostaje niezbędne składniki aktywne, których potrzebuje, w efekcie wyprodukuje lepszej jakości włos, porost włosów ulegnie przyśpieszeniu, a proces wypadania zahamowaniu
Najczęściej podawanymi składnikami są witaminy A, C, E, B, kwas hialurownowy, peptydy, kofeina, koenzymy, mikroelementy. Witamina B5, czyli kwas pantotenowy jest niezbędnym składnikiem dla odżywiania korzeni włosów i skóry, wyższa wilgoć ochrania przez stresem oksydacyjnym i promieniowaniem UV. Kofeina odpowiada za stymulację mikrokrążenia.
Zabiegi mezoterapii należy wykonywać w serii 4-8 zabiegów co 2 tygodnie.
Więcej o zabiegach mezoterapii przeczytasz na stronie Kliniki Beauty w zakładce MEZOTERAPIA IGŁOWA
Osocze bogatopłytkowe
Na włosy po wstrzyknięciu w skórę głowy uwalnia czynniki wzrostu, które stymulują wzrost nowych, mocniejszych włosów.
Efekty zabiegów osocza bogatopłytkowego to:
- poprawa kondycji włosów,
- zagęszczenie włosów,
- odżywienie i rewitalizacja skóry głowy,
- ograniczenie i hamowanie procesu łysienia,
- pobudzenie wzrostu nowych włosów (tzw. Baby hair)
- poprawa mikokrążenia skóry głowy,
- dotlenienie i stymulacja mieszków włosowych.
W celu uzyskania optymalnych rezultatów zabieg powinno się powtarzać co najmniej 3 razy w odstępach około miesiąca.