Podstawowym elementem budulcowym skóry jest kolagen. To on nadaje skórze objętość, elastyczność, jędrność i młody wygląd. Na skutek procesu starzenia zawarte w skórze włókna kolagenowe ulegają stopniowemu ścieńczeniu, skóra staje się wiotka, zaczyna padać i pojawiają się na jej powierzchni liczne zmarszczki, fałdy i bruzdy.
Różnica pomiędzy wypełnianiem a stymulowaniem tkanek
Wypełniacz, z których najbardziej znaną substancją jest kwas hialuronowy redukuje ubytki w tkankach i służą do modelowania twarzy. Wypełniacz uzupełnia brakującą objętość tkanek powstałych w skutek wieku, zaniku tkanki tłuszczowej czy starzenia się skóry. Taki zabieg nazywamy zabiegiem wolumetrycznym.
Koncepcja wstrzykiwania trwałych mikrogranulek wypełniających, zawieszonych w nietrwałym podłożu kolagenowym, które stopniowo będą stymulowały tworzenie nowego kolagenu, odniosła sukces w zakresie uzyskiwania długotrwałego, korzystnego efektu kosmetycznego. Wśród wypełniaczy tkankowych pobudzających rozrost tkanki łącznej wyróżnia się hydroksyapatyt wapnia, kwas L-polimlekowy oraz polikaprolakton. Do stymulatorów tkankowych zaliczamy także osocze bogatopłytkowe, preparty na bazie aminokwasów.
Hydroksyapatyt wapnia
Jest półtrwałym wypełniaczem zawierającym mikrodrobiny hydroksyapatytu wapnia zawieszone w wodnym nośniku żelowym o wysokiej gęstości oraz niskiej rozpuszczalności. Preparat składa się w 30% z mikrosfer hydroksyapatytu wapnia oraz w 70% z żelu karboksymetylocelulozowego.
Żel karboksymetylocelulozowy daje natychmiastowy efekt wypełnienia tkanek i rozkładany jest przez makrofagi z uwolnieniem hydroksyapatytu w czasie 2-3 miesięcy. Stopniowo absorbowane drobiny wapnia stymulują powstawanie w tkance kolagenu odpowiedzialnego za uelastycznienie skóry. Preparat jest w pełni kompatybilny – nie wywołuje reakcji obronnej organizmu.
W Polsce dostępne są preparaty – Radiesse i Crystalys. W niższym składzie znajdziemy również hydroksyapatyt w wapnia w preparatach Neauvia Stimulate czy Neauvia Hydro de lux.
Syntetyczny hydroksyapatyt wapnia powoduje natychmiastową korekcję objętości i wyrównania powierzchni skóry, działając jak rusztowanie. Pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych skóry, co skutkuje jej pogrubieniem i poprawą sprężystości. Szczególny charakter tego preparatu wynika z jego zdolności pobudzania fibroblastów do produkcji kolagenu, co daje długotrwały i naturalny efekt wypełnienia zmarszczek i poprawy jędrności skóry. Proces ten trwa przez kilka miesięcy od zaaplikowania, a efekt działania preparatu utrzymuje się przez ponad rok.
Zastosowanie:
- wolumetria twarzy: modelowanie policzków, okolice kości jarzmowej
- głębokie fałdy nosowo-wargowe
- bródka, bruzda bródkowa
- tzw. linie marionetki
- promieniste zmarszczki wokół ust – zmarszczki palacza
- korekcja grzbietu nosa
- grzbietowa powierzchnia rąk
Hydroksyapatyt wapnia polecany jest zwłaszcza dla osób często przebywających na słońcu i palących tytoń – jest preparatem niewrażliwym na destrukcyjne działanie wysokiej temperatury i dymu tytoniowego. Preparat nie nadaje się do podawania w okolicy oczu, szyi oraz powiększaniu ust.
Kwas L-polimlekowy
Działanie kwasu L-polimlekowego opiera się na reakcji organizmu na ciało obce. W skórze tworzy się stan zapalny, który stymuluje fibroblasty znajdujące się w miejscu iniekcji do produkcji endogennego kolagenu. Synteza nowych włókien kolagenowych prowadzi do wzrostu napięcia i zwiększenia objętości tkanek miękkich twarzy. Skóra staje się wygładzona, pełniejsza i jędrna. Kwas L-polimlekowy bardzo dobrze odtwarza i kompensuje zaniki tkanki tłuszczowej.
W medycynie estetycznej kwas L-polimlekowy najczęściej stosuje się w celu:
- przywrócenie objętości okolic zapadniętej skóry – skroni, okolicy jarzmowej
- odzyskanie napięcia i jędrności skóry starzejącej się
- spłycenie zmarszczek marionetki, fałdy nosowo-wargowej
- korekcja blizn
- poprawa linii żuchwy i podbródka
Pełen efekt kuracji kwasem L-polimlekowym widoczny jest po około 3 miesiącach od ostatniego zabiegu i utrzymuje się nawet do 24 miesięcy. Najbardziej powszechnym preparatem z kwasem L-polimlekowym jest Sculptra.
Polikaprolakton
W Polsce dostępny jest preparat Ellanse, który zawiera 30% polikaprolaktonu i 70% żelowego nośnika. Po podaniu obserwowany jest natychmiastowy efekt wypełnienia. Po 3-4 miesiącach preparat ulega resorpcji, dochodzi do produkcji nowych włókien kolagenowych syntetyzowanych przez fibroblasty skóry wokół mikrosfer polikarolaktonu. Dzięki stymulacji nowego kolagenu następuje ujędrnienie i poprawa sprężystości skóry w miejscach podania preparatu. Efekt zabiegu utrzymuje się od 1-4 lat, w zależności od zastosowanego preparatu.
W medycynie estetycznej polikarolakton stosuje się w celu:
- uniesienia linii brwi
- modelowania kości policzkowych i powiększania policzków
- spłycenia bruzd nosowo-wargowych
- modelowania linii żuchwy i brody
- korekcji linii marionetek i zmarszczek palacza
- modelowania skroni
- poprawy jakości szyi
Aminokwasy
Kompleks aminokwasów rozpuszczonych w nieusieciowanym kwasie hialuronowym oddziałują na wewnętrzne struktury skóry pobudzając ją do intensywnej biorewitalizacji. Tak skonfigurowana kompozycja substancji czynnych pozwala nie tylko aktywować fibroblasty do syntezy nowego kolagenu, ale również wspomaga regenerację macierzy pozakomórkowej. W wyniku takiego działanie tworzą się nowe włókna białkowe skóry – kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Dodatkowo osiągamy naturalny efekt wolumetryczny.
Wskazania do zabiegu:
- skóra z oznakami starzenia i fotostarzenia – głębokie zmarszczki
- skóra odwodniona i źle odżywiona
- skóra poszarzała, pozbawiona blasku
- skóra pozbawiona jędrności i elastyczności
- skóra twarzy, szyi, dekoltu, ramion
Dla osiągnięcia zadowalających efektów terapii konieczne jest wykonanie serii zabiegowej – od 3 zabiegów co 10-14 dni. Finalne rezultaty utrzymują się ponad 6 miesięcy. Następuje bioregeneracja skóry – jej zagęszczenie, ujędrnienie, spłycenie drobnych zmarszczek, nawilżenie głębokich i powierzchownych jej warstw, naturalny efekt wolumetryczny, poprawa kolorytu.
Polecane produkty: Jalupro, Sunekos
Profhilo
Jest zabiegiem, który został nagrodzony w 2015 roku za innowacyjność i absolutną nowość w świecie medycyny estetycznej. Uznano go wówczas jako najlepszy zabieg wzmacniający skórę. Składa się ze stabilizowanych kompleksów hybrydowych kwasu hialuronowego o najwyższym dostępnym na świecie stężeniu 64 mg. Zawiera kompleks L-HA, którego działanie skutkuje uruchomieniem kaskady naprawczej, regeneracyjnej skóry, oraz H-HA, które są głównym komponentem rusztowania skóry. Dzięki tym cząsteczkom uzyskujemy efekt wypełniający i plastyczny efekt modelujący.
Powolnie i długotrwale uwalniająca się molekuła młodości Profhilo działa jak miliony sprężynek, które przywracają utracony kontur twarzy. Ta innowacyjna formuła odmładzająca opiera się na szybkim przywróceniu utraconych przez lata parametrów skóry. Dzięki całkowitemu wyeliminowaniu chemicznych składników sieciujących używanych w wypełniaczach i zastąpieniu ich opatentowanym procesem stabilizacji termicznej preparat ma przedłużone działanie i jest w pełni bezpieczny.
W większości przypadków zaleca się wykonanie 2 zabiegów w odstępach 30dniowych. Najczęściej widoczne efekty utrzymują się około 1-1,5 roku. W celu dodatkowego wzmocnienia efektu można wykonać 1-2 zabiegów przypominających rocznie.