Toksyna botulinowa potocznie nazywana „jadem kiełbasianym” jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. W zależności od podanej dawki może być silnie trująca dla organizmu człowieka. Dawki wykorzystywane w medycynie estetycznej są niewielkie i ich działanie oparte jest na porażeniu skurczu mięśni w wyniku zaburzenia wydzielania acetylocholiny (zahamowanie przesyłania impulsów w połączeniach nerwowo-mięśniowych). Porażenie mięśni nie jest permanentne i z czasem dochodzi do wytworzenia nowych zakończeń nerwowo- mięśniowych dzięki czemu mięśnie odzyskują swoją dawną sprawność. W celach estetycznych stosowana jest do niwelowania powstających zmarszczek mimicznych, w leczeniu bruksizmu (nocnego zaciskania zębów) co w konsekwencji często prowadzi do przewlekłych bólów migrenowych oraz w leczeniu nadmiernej potliwości. Można wyróżnić kilka typów toksyny botulinowej od A do G. W medycynie najszersze zastosowanie znalazła toksyna botulinowa typu A która potocznie nazywana jest botoksem. Zabieg dedykowany jest dla każdej osoby u której występuje nadmierna mimika twarzy. Dzięki zablokowaniu wzmożonej aktywności mięśni mimicznych zminimalizujemy ryzyko pojawienie się głębokich zmarszczek w przyszłości.
Botox w kosmetologii i medycynie estetycznej
W kosmetologii i medycynie estetycznej toksyna botulinowa najczęściej wykorzystywana jest w celu korekcji zmarszczek mimicznych twarzy. Prawidłowo wykonany zabieg przynosi efekt wygładzenia zmarszczek oraz złagodzenia rysów twarzy. Jednym z najczęściej występujących powikłań po nieprawidłowym podaniu preparatu w obszarze czoła może być opadanie powiek i brwi. Dochodzi do nich poprzez porażenie mięśnia marszczącego brwi i skroniowej części mięśnia okrężnego oka. Zabieg nie jest bolesny dlatego nie wymaga znieczulenia miejscowego. Jednak ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się krem znieczulający. Zabieg wykonywany jest w odpowiednich partiach mięśni, w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta i obszaru dawkach przy użyciu jednorazowej strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę. Zmarszczki w okolicy poddanej zabiegowi korygowane są stopniowo. Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach od podania preparatu. Natomiast pełen efekt działania toksyny będzie widoczny dopiero między 10 a 14 dniem po zabiegu.
Wskazania do zabiegu:
- kurze łapki
- lwia zmarszczka
- zmarszczki poprzeczne na czole
- zmarszczki palacza
- zmarszczki królicze nosa
- „kamienista” broda
Botox w terapii bruksizmu
Bruksizm charakteryzuje się niekontrolowanym zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem zębami w nocy podczas snu. Jego etiopatogeneza nie jest do końca znana. Powiązana jest z zaburzeniami psychicznymi i nieprawidłową pracą układu nerwowego (często spowodowana nadmiernym stresem). Wiąże się ze zbyt dużym napięciem mięśnia żwacza co w konsekwencji prowadzi do ścierania i bólu zębów. W celu złagodzenia napięcia mięśniowego żwacza stosuje się iniekcje toksyny botulinowej. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Dawka dobierana jest w zależności od siły napięcia mięśnia. Dzięki redukcji nocnego zaciskania zębów możemy pozbyć się problemu przewlekłych i dokuczliwych migren, które często są ze sobą powiązane. Dzieje się tak, ze względu na zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego.
Botox w leczeniu nadmiernej potliwości
Przed rozpoczęciem terapii z zastosowaniem toksyny botulinowej wykonywany jest test Minora, który polega na posmarowaniu miejsc narażonych na nadmierną potliwość jodyną, a następnie obsypanie skrobią. Schorzenie zostaje potwierdzone, jeśli dany obszar ściemnieje (jednocześnie wiadomo, w które miejsca powinno się poda toksynę botulinową). Zabieg nie jest bolesny, ale u osób wrażliwych na ból można przed zabiegiem zastosować miejscowe znieczulenie kremem Emla.
Obszar zabiegowy zostaje podzielony na kwadraty o boku około 1,5 cm, a następnie w każdy kwadrat przy pomocy bardzo cienkiej igły wstrzykiwana jest niewielka dawka preparatu. Toksyna botulinowa wprowadzana jest płytko pod skórę, a zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Działanie preparatu polega na zablokowaniu nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Dzięki czemu blokuje się wydzielanie przez nie potu. Toksyna zaczyna działać po ok. 72 godzinach. Pełny efekt zabiegu jest widoczny dopiero po 7-14 dniach i utrzymuje się przez ok. 6-9 miesięcy, przy kolejnych zabiegach czas działania preparatu ulega wydłużeniu. Bezpośrednio po zabiegu możemy wrócić do pełnej aktywności. Efektywność zabiegu zależy od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu toksyną botulinową:
- Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- Miejscowa infekcja skóry
- Nadwrażliwość na składniki preparatu
- Ciąża i okres karmienia piersią
- Zaburzenia krzepnięcia
- Stosowanie leków przeciwzakrzepowych