Wielu z nas zdarza się nie wytrwać w postanowieniach noworocznych. Co roku skrupulatnie planujemy listę rzeczy, które chcemy zmienić. Często zakładamy sobie, że zadbamy o siebie – schudnę, zacznę chodzić na siłownię, przejdę na dietę, będę zdrowo żyć i tym podobne. Proces odchudzania trwa zazwyczaj do marca, gdy pojawiają się pierwsze trudności – zmęczenie, brak lub niewielkie efekty, lenistwo. Jak skutecznie przygotować się do osiągnięcia wymarzonej sylwetki?

Jeśli chcesz odnieść sukces i zrealizować postanowienia noworoczne, musisz poświęcić na nie czas. Pomysły powinny wynikać z Twoich potrzeb, a nie być żywcem skopiowane z internetu. Jeśli czegoś nie wymyśliłaś to, znaczy, że tego nie potrzebujesz.

Stwórz listę rzeczy, które chcesz zrealizować w 2021 roku. Określ, które są dla Ciebie najważniejsze – jeśli dobrze ustalisz priorytety na swojej liście, zwiększysz szanse na szybkie rozwiązanie najważniejszych spraw.

 

W 2021 roku schudnę

 

Postanowienia noworoczne – jak zwiększyć szanse powodzenia?

Aby zwiększyć szanse na realizacje postanowień ze swojej listy – doprecyzuj je. Na przykład zamiast „schudnę” zapisz „ w ciągu pół roku schudnę 10 kg” lub „będę regularnie chodziła na siłownię” – co to znaczy regularnie? Lepiej: „będę 3 razy w tygodniu chodziła na siłownie”.

Szansę powodzenia postanowień pomaga ocenić analiza SMART. Jest to koncepcja skutecznego formułowania celów, którą stosują specjaliści do zarządzania.

SMART to skrót od angielskich przymiotników:

S – konkretny

M – mierzalny

A – osiągalny

R – realny

T — określony w czasie

Jednym z częstszych postanowień, szczególnie wśród kobiet, jest walka o wymarzoną sylwetkę. Zastosuje więc przykładową analizę SMART na podstawie postanowienia noworocznego „w 2021 roku w końcu schudnę”

S – konkretny

Zadaj sobie pytania:

 • ile chcę schudnąć?
 • w jaki sposób mogę to zrealizować?
 • gdzie jest problem?

Określenie ile chcę schudnąć, jest bardzo ważne – wyznacza nam cel. Jak go zrealizować? Należy się zastanowić, co zrobić, by schudnąć – co składa się na ten proces?

Na pewno dieta, czyli zmiana stylu odżywiania. Nie będę jadła słodyczy, nie będę jadła po godzinie 18stej, zacznę jeść regularnie, więcej warzyw, mniej produktów przetworzonych itp. Powyższe założenia są nam znane, każda z nas w swoim życiu wielokrotnie postanawiała je wprowadzić.

Pytanie, dlaczego się nie udało schudnąć? Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny. Czasami oszukujesz się, że coś zmieniłaś w swoim żywieniu, ale gdy zrobisz porządny rachunek sumienia – nie jest to tak rzetelne jak być powinno.

Trzeba pamiętać o wielu czynnikach czy też problemach zdrowotnych. To, że na koleżankę działa taka czy inna metoda, nie znaczy, że na Ciebie też podziała. Więc jeśli nie jesteś pewna od czego zacząć skorzystaj z pomocy dietetyka.

 

 

Aktywność fizyczna

niezmiernie ważna zarówno przy odchudzaniu, jak i działaniu prozdrowotnym. Zastanów się jaki rodzaj aktywności sprawia Ci przyjemność – jazda na rowerze, siłownia, basen, zajęcia grupowe? Sport w zamkniętym pomieszczeniu czy na świeżym powietrzu?

 • Określ ilość intensywność ćwiczeń – najlepiej nie mniej niż 3 razy w tygodniu po 45-60 minut. Zaangażuj się. Na początek zadbaj o lepszą kondycję, późnie,j gdy ćwiczenia staną się dla Ciebie zbyt łatwe zwiększaj ich intensywność.
 • Gdy chcesz schudnąć najlepsze są ćwiczenia kardio – pracuj na odpowiednio dobranym treningu do Twojego wieku i wydolności. Z czasem zastanów się nad treningami wzmacniającymi mięśnie, by efekty były rewelacyjne.
 • Może to być trening na siłowni z obciążeniem, zajęcia fitness, joga czy pilates. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem, nie bój się skorzystać z opieki trenerskiej – zadba on o prawidłową technikę ćwiczeń, dzięki czemu szybko zobaczysz rezultaty swojej pracy.

 

 

Zabiegi modelujące / odchudzające

co jeszcze można zrobić, by zwiększyć efektywność odchudzania, zredukować tkankę tłuszczową, cellulit czy ujędrnić skórę, aby „nie obwisła” po schudnięciu?

 • Najbardziej popularnym zabiegiem wspomagającym odchudzanie jest endermologia – masaż próżniowy, który drenuje, usuwa toksyny z organizmu, wysmukla, ujędrnia i działa silnie antycellulitowo. Przy opornej tkance szczególnie w okolicy ud można zastosować falę uderzeniową.
 • Onda i kriolipoliza to „pogromcy” tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na najbardziej newralgicznych partiach ciała. Technologii wspomagających odchudzanie jest wiele, najważniejsze, by dobrać je odpowiednio do problemu i Twoich potrzeb. Tutaj na pewno zalecam konsultację i rozmowę ze specjalistą.

Gdzie jest problem? Chyba najczęściej problemem jest lenistwo, tłumaczenie, że spodziewałam się lepszych efektów w krótszym czasie. Wszystko zaczyna się od naszej głowy – odchudzanie to proces – często długotrwały i trudny. Lubisz słodycze? Ogranicz ich ilość, np. zjem kawałek ulubionego ciasta tylko w niedzielę. Nie lubisz ćwiczyć? Spróbuj może z koleżanką, będzie Ci raźniej. Pamiętaj, że robisz to też dla Twojego zdrowia, lepszego samopoczucia i samooceny.

Konkretny cel to podstawa. Im bardziej ogólny będzie Twój cel, tym mniejsza szansa na jego realizację.

M – mierzalny

Mierzalność to ważny element skutecznego postanowienia noworocznego. Pozwala Ci utrzymać ciągłą motywację.

„Co miesiąc schudnę 2 kg” zamiast „Co miesiąc trochę schudnę”

Jaka jest różnica pomiędzy tymi określeniami? „Trochę” jest względne – wybierając konkretne liczby, będzie Ci łatwiej wytrwać. Sprawdzaj na początku każdego miesiąca efekty Twojej ciężkiej pracy – rób zdjęcia, mierz się i waż. Kontroluj.

A – osiągalny

Twój cel musi być na miarę Twoich możliwości. Jeśli założysz sobie, nieosiągalne cele szybko porzucisz ich realizację, np. „zrzucę 20 kg w 3 miesiące”. Cel jest nierealny – oczywiście można go osiągnąć, ale zbyt wysokim kosztem oraz szybkim „efektem jojo” .

Zastanów się, ile chcesz ważyć czy ile kilogramów schudnąć, by czuć się dobrze sama z sobą. By osiągnąć swoją wymarzoną sylwetkę. Weź różne czynniki pod uwagę – wiek, wzrost, preferencje.

R – realny

Cel, który obrałaś, musi wnosić realną wartość do Twojego życia. Wypisz powody, dla których chcesz schudnąć. Dzięki temu zobaczysz, jakie zyskasz korzyści. Twoja motywacja do realizacji postanowienia noworocznego będzie większa.

Przykłady:

 • marzę o zgrabnych nogach, dzięki temu będę mogła nosić krótkie sukienki
 • gdy schudnę, znikną moje kompleksy związane z nadwagą, dzięki temu będę bardziej pewna siebie
 • lepsza kondycja fizyczna
 • zadbam o swoje zdrowie – nadwaga powoduje szereg chorób o podłożu metabolicznym czy chorób serca i układu krążenia
 • lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne – więcej siły i energii w pracy, jak i poza nią

T – określony w czasie

To najważniejszy punkt. Określ realnie możliwy czas do wykonania swojego postanowienia.

Do końca roku schudnę 12kg”

Niby jedno postanowienie, a ile czynników jest potrzebnych do jego realizacji. Zrób sobie taką analizę, zaplanuj wszystko, a w razie potrzeby nie bój się skorzystać z pomocy specjalistów.

Powodzenia!

 

 

Kategorie