Skóra zajmuje największą powierzchnie naszego ciała, spełnia wiele istotnych funkcji, dlatego niezmiernie ważne jest by prawidłowo o nią zadbać. Wiele osób pomija pielęgnacji ciała lub stosuje ją sporadycznie. Przyczyną tego zjawiska jest fakt, że zazwyczaj jest ona mniej problematyczna niż skóra twarzy. Mniejsza motywacja spowodowana jest również tym, że przez większą część roku ciało zakrywa odzież. Jakie jeszcze stosujemy wymówki? Brak chęci, czasu, lenistwo, niewłaściwa konsystencja kosmetyku, zbyt długie wchłanianie produktu. Pomijanie pielęgnacji skóry ciała jest dużym błędem – to, że skóra w danej chwili jest w dobrym stanie nie oznacza że nie powinniśmy się o nią odpowiednio zatroszczyć.
Jak dobrać pielęgnację do ciała?
Aby odpowiednio dobrać produkty do pielęgnacji ciała należy jej się dokładnie przyjrzeć. Obejrzyj skórę na nogach, pośladkach, brzuchu, biuście i ramionach. Sprawdź w jakiej jest kondycji – czy zauważasz suche, swędzące i czerwone placki, łuszczącą skórę, brak jędrności i elastyczności, cellulit czy nagromadzoną tkankę tłuszczową. Taka analiza pozwoli wybrać odpowiednią pielęgnację, która w zależności od partii ciała może być różna.
Rodzaj skóry i jej pielęgnacja
Skóra sucha charakteryzuje się łuszczeniem naskórka, zaczerwienieniem, szorstkością. Towarzyszą jej nieprzyjemne objawy: pieczenie, świąd czy uczucie ściągnięcia. Występuje na całej powierzchni ciała, a w szczególności na dłoniach, stopach, kolanach i łokciach. W przypadku skóry suchej zaleca się stosowanie emolientów nawet 2 razy dziennie. Emolienty mają działanie nawilżająco-natłuszczające dzięki czemu pomagają zwalczyć kliniczne objawy suchej skóry. Występują w postaci kremów, balsamów czy emulsji. Kosmetyki do tego rodzaju skóry powinny zawierać 2 rodzaje składników:
- nawilżające – wnikają do warstwy rogowej naskórka, gdzie wiążą wodę. Zaliczamy do nich mocznik, glicerynę, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, alantoinę, hydrolizaty protein roślinnych
- składniki, które przeciwdziałają odwodnieniu skóry poprzez uszczelnienie bariery hydrolipidowej. W tej grupie znajdują się lipidy: ceramidy, skwalen, trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, oleje zwierzęce, oleje roślinne oraz woski (wosk pszczeli, carnauba, woski mineralne).
W przypadku skóry suchej warto pamiętać by nie stosować wysuszających mydeł, silnych detergentów czy soli do kąpieli. Zaleca się krótkie kąpiele w letniej wodzie.
Skóra wrażliwa
występuje często w połączeniu ze skórą suchą. Wykazuje skłonności do reakcji alergicznych i podrażnień. Pielęgnacja jest analogiczna jak w przypadku skóry suchej.
Skóra atopowa
to przewlekła, zapalna choroba skóry. Objawia się suchością, świądem oraz przewlekłym stanem zapalnym. W pielęgnacji warto zastosować kosmetyki z przeznaczeniem do skóry atopowej o prostym składzie, dzięki czemu unikniemy podrażnień i ewentualnych reakcji alergicznych. Sprawdzą się tutaj tłuste emulsje zawierające ceramidy, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) czy masło shea. Należy unikać substancji zapachowych, konserwantów a czasami nawet surowców naturalnego pochodzenia roślinnego i ekstraktów roślinnych. Kąpiel w przypadku takiej skóry powinna trwać nie dłużej niż 5-10 minut, a d wody warto dodać kosmetyki, które dodatkowo zapewnią skórze nawilżenie i natłuszczenie.
Cellulit
jest problemem ponad 85% kobiet. Może pojawić się u każdej bez względu na wiek i masę ciała. Skóra z cellulitem charakteryzuje się nieestetycznymi nierównościami i zgrubieniami w okolicy brzucha, ud, pośladków czy ramion. Pielęgnacja takiej skóry powinna być wielokierunkowa. Ważne jest regularne złuszczanie naskórka (raz w tygodniu). W tym przypadku świetnie sprawdzą się peelingi suche, cukrowe czy solne. Głównymi składnikami peelingów są: kawa, cynamon, algi, zielona herbata. Peeling ciała można także wykonać przy użyciu rękawicy peelingującej, specjalnego masażera z wypustkami lub szczotki z naturalnego włosia. Peelingi poprawiają ukrwienie skóry, ujędrniają i napinają ją, a dodatkowo złuszczają martwe komórki naskórka, dzięki czemu zwiększa się absobrcja aplikowanych później kosmetyków. Są różne postacie preparatów antycellulitowych – żel, serum, krem, balsam czy koncentrat. Dobre kosmetyki antycellulitowe powinny zawierać: kofeinę, L-karnitynę, wyciągi roślinne – zawierają one związki czynne takie jak saponiny czy flawonoidy (bluszcz pospolity, krwawnik, arnika górska, kasztanowiec, miłorząb japoński, szałwia, lukrecja, wąkrotka azjatycka, algi, zielona herbata)
Wśród kosmetyków do pielęgnacji ciała warto zwrócić uwagę na preparaty wyszczuplające, ujędrniające oraz do pielęgnacji biustu czy przeciwko rozstępom.
Nadmiar tkanki tłuszczowej
wraz z niewydolnym mikrokrążeniem prowadzi do przesuwania się tłuszczu znajdującego się w tkance podskórnej bliżej powierzchni w kierunku skóry właściwej, co objawia się typową, nieestetyczną „pomarańczową skórką”. Sąsiednie tkanki stają się bardziej ściśnięte, gwałtownie spada liczba fibroblastów oraz elastyczność skóry, a upośledzone mikrokrążenie powoduje pęcznienie tkanek i zatrzymywanie wody. Powolny metabolizm tkankowy, niedotlenienie i zanieczyszczenie tkanek z powodu nieprawidłowej wymiany pomiędzy naczyniami włosowatymi i komórkami sprzyja przedwczesnemu się starzeniu obszarów objętych zmianami. Składniki aktywne w kosmetykach wyszczuplających powinny działać na wszystkie powyższe problemy. Są to między innymi: kofeina, L-karnityna, wyciągi z alg, bluszczu, morszynu pęcherzykowatego, wyciąg z kopru morskiego, ekstrakt z ananasa, gorzkiej pomarańczy, cynamon.
Spadek produkcji kolagenu i elastyny powoduje rozluźnienie tkanek i wiotczenie skóry. Wraz z wiekiem napięcie skóry ulega znacznemu zmniejszeniu. Dzieje się tak również na skutek hormonów, okresu menopauzy, niewłaściwej pielęgnacji, nadmiernego opalania, nieodpowiedniej diety – a więc są to czynniki zarówno środowiskowe jak i endogenne. Specjalne receptury w kosmetykach ujędrniających zaspokajają potrzeby skóry konkretnych obszarów – klatki piersiowej, talii, nóg, ramion i pośladków. Składniki aktywne, które w tym pomagają to: wyciąg z bergamotki, alg, kopru, owoców ostropestu plamistego, proteiny zbożowe, owies, oleje roślinne (awokado, arganowy, jojoba, grejpfrutowy), woski, masło kakaowe, koenzym Q10.
Rozstępy
występują najczęściej na udach, piersiach, ramionach, brzuchu, pośladkach rzadziej na plecach. Powstają wskutek nadmiernego rozciągania się skóry w okresie dojrzewania, ciąży czy przy wahaniach wagi. Są to linijne, pręgowany zmiany w strukturze skóry o kolorze czerwonym (gdy są świeże) lub perłowobiałym. Dobry krem na rozstępy, szczególnie u kobiet w ciąży, powinien zawierać bezpieczne i skuteczne składniki pochodzenia naturalnego. Należą do nich z pewnością peptydy z awokado,, które zapobiegają uczucia nadmiernego napięcia skóry – korzystnie wpływają na jej elastyczność. Perłowiec japoński oraz oligoelementy stymulują odnowę komórkową. Wosk pszczeli, masło shea odpowiadają za nawilżenie skóry, co jest niezwykle ważne w walce z rozstępami. Inne składniki aktywne: skwalen, oliwa z oliwek, aloes, wyciąg z pestek grejpfruta, wit E,A,D3,B5.
Kiedy i jak często aplikować produkty do pielęgnacji ciała?
Częstotliwość aplikacji kosmetyków do ciała zależy od rodzaju i stanu skóry. Najlepiej stosować je 2 razy dziennie- rano i wieczorem. Wieczorem zaleca się używać kosmetyków od razu po kąpieli tak aby dostarczyć skórze odpowiedniego nawilżenia, odżywienia i ochrony po zastosowanych wcześniej kosmetykach myjących.
Sposób aplikacji kosmetyków do ciała
Najlepszym sposobem aplikacji kosmetyków jest ich wmasowywanie trzymając się kierunku od dołu do góry. Należy delikatnie wmasowywać produkt w skórę ciała ruchami okrężnymi. Pozwoli to wykonać krótki masaż pobudzający krążenie dzięki czemu wzmocnimy absorbcję składników aktywnych do skóry. Masaż wpłynie także korzystnie na poprawę jędrności skóry. Produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry z cellulitem nakładaj energicznym ruchem na miejsca w których ten problem występuje. Możesz wykorzystać do tego specjalne masażery.