Woda w organizmie – do jej zatrzymania dochodzi najczęściej gdy nasza dieta jest bogata w sól i dostarcza niewystarczającą ilość płynów. Na nadmiar wody w organizmie mają wpływ także wahania hormonalne, o czym można się przekonać przed miesiączką. Czasami do zatrzymania wody może dojść w wyniku wielu chorób: niedoczynność tarczycy, niewydolność serca, przewlekła niewydolność żylna, choroby nerek, zakrzepica żył głębokich, choroby wątroby.
Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej objawia się pod postacią obrzęków, które są wynikiem nadmiernej ucieczki wody z naczyń krwionośnych i jej gromadzenia się w tkankach. Obrzęki rozwijają się podstępnie – na początku następuje wzrost masy ciała, opuchlizna oczu rano po obudzeniu i uczucie ciasnoty w butach na koniec dnia. Ponadto może się pojawiać obrzmienie palców rąk, co sprawia, że nie można zdjąć czy też założyć pierścionka. Obrzęki mogą się pojawiać o dowolnej porze dnia, a także dotyczyć różnych okolic ciała (jednak najczęściej są to ręce i nogi – okolice kostek, rzadziej całe podudzia i stopy) i mieć różne nasilenie. Obrzękom towarzyszą także inne objawy, takie jak wrażenie ciężkości nóg, uczucie zmęczenia, obniżenie koncentracji, rozdrażnienie, bóle głowy a także symptomy związane z chorobą, która może leżeć u podłoża zatrzymywania wody.
Przyczyny zatrzymywana wody w organizmie:
- niedobór wody – organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje codziennie otrzymać średnio 2-2,5 litra płynów. Dla osób aktywnych fizycznie ilość ta jest jeszcze większa. Jeżeli podaż płynów będzie niewystarczająca, organizm będzie się bronił przed ich utratą – będzie je gromadzić w tkance podskórnej na zapas, aby uniknąć odwodnienia. Dzieje się to najczęściej gdy przyjmujemy mniej niż 1 litr płynów dziennie
- nadmiar sodu i niedobór potasu w diecie – do zaburzenia gospodarki wodnej organizmu może się przyczynić niedobór lub nadmiar niektórych składników mineralnych. Zbyt dużo sodu (1g sodu odpowiada ok 2,5g soli) w diecie (w postaci tzw jarzynki, wędlin, serów dojrzewających i topionych, słonych przekąsek, smakowych płatków śniadaniowych itp.) może przyczynić się do zatrzymywania wody. Dziennie spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów (czyli ok 2 gramy sodu). Niedobór potasu w diecie także może spowodować zatrzymywanie wody.
- dieta odchudzająca – zbyt restrykcyjna lub uboga w białko, które wiąże wodę. Jeśli białka jest za mało, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co powoduje obrzęki.
- nadmiar alkoholu – alkohol odwadnia w związku z czym organizm zaczyna magazynować wodę w organizmie
- nadchodząca miesiączka – przyczyną zatrzymywania wody jest wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu w drugiej fazie cyklu (zwykle około 15-28 dnia). Stąd między innymi obrzęk i ból piersi. Objawy ustępują najczęściej w pierwszych dniach miesiączki
- ciąża – do zatrzymywania wody w organizmie dochodzi zwłaszcza pod koniec ciąży. Wówczas – głównie wieczorem- pojawiają się łagodne obrzęki nóg, zwłaszcza w okolicy kostek i na dłoniach. Mogą być one wynikiem zależnego od hormonów gromadzenia sodu w organizmie.
- mała aktywność fizyczna – siedzący tryb życia sprawia, że krew w naczyniach krąży wolniej. Słabe krążenie powoduje zastój płynów w tkankach i doprowadza do obrzęków nóg
- upały – zbyt wysoka temperatura sprawia, że żyły nadmiernie się rozszerzają, krew płynie wolniej, zalega w naczyniach krwionośnych i płyny zaczynają przenikać przez ściany naczyń do okolicznych tkanek
- stała pozycja ciała – długotrwałe przebywanie w jednej pozycji np. wielogodzinne podróże samochodem/samolotem, praca siedząca/stojąca – utrudniają odpływ krwi żylnej
- leki – także mogą doprowadzić do zatrzymywania wody w organizmie np. minoksydyl, kortykosteroidy, niesterydowe laki przeciwzapalne, fludrokortyzol, blokery kanału wapniowego, pigułki antykoncepcyjne.
Zatrzymanie wody w organizmie występuje również przy chorobach takich jak:
- niewydolność serca,
- przewlekła niewydolność żylna (żylaki),
- zakrzepica żył głębokich,
- choroby nerek,
- choroby wątroby,
- niedoczynność tarczycy – gdzie obrzęk pojawia się na dolnych i górnych powiekach i rękach. Stopniowo zajmuje on także policzki i nasadę nosa oraz wargi, twarz wydaje się „nalana”. W przypadku nadczynności tarczycy obrzęk zajmuje łydki.
Przyczyną nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach jest zaburzenie krążenia krwi i limfy. Prowadzi to do powstania u kobiet cellulitu wodnego. Cellulit wodny objawia się opuchniętą i pofałdowaną skórą. Opuchlizna pojawia się nie tylko na udach i brzuchu, lecz także na łydkach i kostkach u nóg. Przyczyną cellulitu wodnego są najczęściej:
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- częste noszenie szpilek,
- dieta bogata w sól i ostre przyprawy,
- nieregularne posiłki,
- przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.
W trakcie leczenia cellulitu wodnego ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, w których powinny znajdować składniki poprawiające krążenie i eliminujące toksyny np.: kofeinę. Wszelkie balsamy należy wcierać w skórę zaraz po zakończonym prysznicu lub kąpieli, ponieważ pod wpływem gorącej wody pory skóry są rozszerzone, w wyniku czego wszelkie składniki odżywcze zawarte w kosmetykach szybciej się wchłaniają. Najlepszym lekarstwem na cellulit wodny jest niegazowana woda mineralna. Dlatego codziennie pij 2 litry wody mineralnej, najlepiej z dodatkiem plasterka cytryny, która oczyszcza organizm. Możesz również pić własnoręcznie wykonane soki warzywne i herbaty ziołowe, np.: z pokrzywy, która zapobiega zatrzymywaniu płynów w organizmie. Przy cellulicie wodnym powinno się zrezygnować z noszenia ciasnych ubrań.
Sposoby na obrzęki i zatrzymanie wody w organizmie
Manualny drenaż limfatyczny jest zabiegiem coraz częściej stosowanym w gabinetach masażu. Zadaniem drenażu jest poprawa krążenia limfy w naczyniach limfatycznych. Zabieg ten w przeciwieństwie do innych masaży nie zwiększa przekrwienia tkanek. Polega na ostrożnym stosowaniu technik manualnych w celu poprawy wchłaniania i lepszego odprowadzenia płynów tkankowych przez chłonkę. Techniki drenażu limfatycznego stosowane są wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, najpierw opracowuje się okolice w pobliżu ujść naczyń chłonnych do kątów żylnych, następnie miejsce bardziej oddalone.
Endermologia
to masaż podciśnieniowy, który oddziałuje na tkankę łączną skóry. Metoda endermologii świetnie sprawdza się w redukcji wody i toksyn z organizmu. Masaż wykonuje się na specjalnej odzieży zabiegowej, która ułatwia oddziaływanie rolek głowicy na skórę, ochrania ją i zapewni intymność. Głowica urządzenia pod wpływem ciśnienia roluje skórę, która przybiera kształt fali. W trakcie zabiegu endermologii skóra ugniatana jest w różnych kierunkach, co stymuluje krążenie żylne i limfatyczne, metabolizm i procesy regeneracyjne skóry. Dodatkowo usuwane są toksyny i tłuszcz. Intensywność masażu dostosowywana jest do pacjenta. Po masażu nogi są lekkie, gdyż zastój wodny w organizmie został odblokowany.
Więcej o zabiegu przeczytasz na stronie Kliniki Beauty w zakładce ENDERMOLOGIA ALLIANCE
Cosmosoft
zabieg likwidujący obrzęki wykorzystujące pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. Masaż z drenażem zapewnia lekkość w przypadku obrzęków i uczucia ciężkich nóg.
Guam
zabieg błotnym koncentratem z algami, ekstraktami z bluszczu, kasztanowca, glinkami, solami mineralnymi. Błoto zostaje nałożone na wybrane partie ciała, a następnie ciało owija się folią i kocem termicznym przez ok. 45 min. Zabieg Guam wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, rozluźnia mięśnie, ciepło wnika bardzo głęboko dlatego jest on doskonały dla osób, których organizm nadmiernie zatrzymuje wodę. By zwiększyć skuteczność zabiegu i przedłużyć jego działanie zaleca się stosowanie kosmetyków wzbogaconych o imbir, werbenę i różową glinkę – składniki zwiększające mikrokruszenie.