Kobieca pierś zbudowana jest z gruczołu piersiowego, a także powięzi oraz skóry. Pod skórą znajduje się różnej grubości tkanka tłuszczowa. Sutek to wyniosłość leżąca na mięśniu piersiowym. Nieco poniżej jego środka leży ciemniej zabarwiona brodawka sutkowa, okolona ciemną otoczką sutkową. Ciemne zabarwienie wynika z gromadzenia się melaniny w naskórku. Kolor może ulegać zmianie w przebiegu ciąży czy karmienia piersią. Sutki są zbudowane z gruczołu mlecznego. Prawidłowo ukształtowany gruczoł mleczny dojrzałej kobiety zbudowany jest ze zrazików sutka. Zraziki natomiast utworzone są z pęcherzyków, które następnie przechodzą w przewód mleczny. Przewody mleczne mają swoje ujścia ma szczycie brodawki sutkowej. Prawidłowe pod względem estetycznym piersi kobiety powinny mieć średnią wielkość, a więc być proporcjonalne do sylwetki oraz przypominać kształtem jabłko lub gruszkę. Estetyczne piersi to takie, które cechuje sprężystość czy symetria. Jednak u większości kobiet spotyka się dysproporcję czy asymetrię. Wielkość oraz forma zależą w dużej mierze od genów, rasy, stanu zdrowia organizmu, diety oraz postawy ciała.
Kluczem do sukcesu jest biustonosz!
Kształt piersi można korygować nosząc odpowiednio dobrany biustonosz. Ta część garderoby służy nie tylko do podtrzymania całego biustu, czy nadania odpowiedniego kształtu, ale również dzięki niemu sylwetka nabiera wdzięku i kobiecości. Niestety spora część kobiet ma problemy z odpowiednim doborem miseczki, ich rozstawu. Większość Pań wybiera za małe miseczki i za duży obwód biustonosza. Ponadto nieprawidłowo wyregulowane bądź zbyt wąskie ramiączka wgłębiają się boleśnie i nieestetycznie w ciało kobiety. Nieprawidłowo dobrany biustonosz może wyrządzić więcej szkód, niż może się wydawać. Przede wszystkim, nadmierne ściskanie piersi może być przyczyną wystąpienia trwałych przebarwień, czy przyczynić się do szybszego starzenia się skóry. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie biustonosza do konkretnej osoby. O pomoc zawsze możemy poprosić brafiterkę.
Pielęgnacja piersi w domu
Jednym z najważniejszych problemów kobiet jest utrzymanie piersi we właściwej pozycji, a więc zapobieganie ich opadnięciu. W tym celu niezbędna jest gimnastyka, utrzymanie prawidłowej pozycji ciała, a także noszenie biustonosza. W warunkach domowych doskonałym środkiem pielęgnacyjnym będzie także czyszczenie skóry dekoltu i piersi środkami lekko peelingującymi np. otrąbkami migdałowymi. Do mycia skóry zanieczyszczonej i skłonnej do wyprysków przydadzą się napary ziołowe, przygotowane z rumianku, tymianku czy nagietka. Innym środkiem oczyszczającym jest cytryna. Przemywanie skóry wodą z sokiem z cytryny, a następnie stosowanie okładów z mleka czy maślanki, wpłynie wybielająco, a także sprawi, że skóra będzie gładka i miękka w dotyku. Pod prysznice, także warto poświęcić odrobinę czasu stosując natrysk na przemian zimnej i ciepłej wody na biust. Masaż taki wykonuje się kierując oddalone sito słuchawki prysznica na swoje piersi, a następnie wykonując okrężne ruchy, omijając okolice brodawki. Aby wzmocnić efekt poleca się wykorzystanie rękawic frotte.
Masowanie gruczołów piersiowych jest zabronione, ze względu na profilaktykę nowotworów sutka. Masaż można wykonywać jedynie na mięśniach okalających gruczoł piersiowy (mięsień piersiowy większy) oraz samej brodawce sutkowej w szczególności w okresie ciąży, celem przyzwyczajenia do laktacji.
Kolejnym cennym elementem pielęgnacji są oleje roślinne, które możemy wykorzystać do masażu mięśnia piersiowego większego ujędrniając skórę biustu. Szczególnie polecane są masaże z olejem z pestek moreli, awokado czy pestek winogronu. Oleje należy wmasowywać delikatnymi kolistymi ruchami zaraz po wyjściu z kąpieli. Rozgrzana skóra doskonale wchłonie składniki odżywcze, dzięki czemu uzyskamy lepsze ukrwienie i zwiększymy elastyczność skóry. W ofercie preparatów pielęgnacyjnych skórę dekoltu i biustu mamy do wyboru środki peelingujące, kremy, masła, jak i maski kosmetyczne. Głównie są to preparaty ujędrniające nie tylko biust, ale i dekolt. Stosowane regularnie przywracają odpowiednią strukturę tkanek, a także zapewniają elastyczność skóry. Kosmetyki tego typu zawierają m.in. wyciągi z liści miłorzębu japońskiego, bluszczu pospolitego, rozmarynu lekarskiego czy alg morskich. Aktywne składniki roślinne, często wzbogacone o witaminę A, E oraz B5, polepszą ukrwienie oraz lekko napinają skórę. Nowością są kremy dające efekt push-up. Preparaty te zawierają głównie kwas hialuronowy, który ma właściwości wiążące dużej ilości wody, a także kolagen, złoto koloidalne i kofeinę. Produkty tego typu mogą sprawić wrażenie wypełnienia.
Jak dbać o piersi w ciąży i okresie macierzyństwa?
Kluczem do uzyskania pięknego biustu po zaprzestaniu karmienia, jest rozpoczęcie pielęgnacji już w trakcie 9 miesięcy ciąży. W tym czasie biust zwiększy swój rozmiar z czym wiąże się nie tylko wzrost jego ciężaru, ale i napięcia skóry, co może być przyczyną powstawania rozstępów, a w późniejszym czasie i zwiotczenia.
Zaleca się:
- Wykonywanie naprzemiennego masażu strumieniem wody ciepłej i zimnej
- Gimnastykę ujędrniającą mięśnie okalające piersi
- Kuracja zapobiegająca powstawaniu rozstępów. Ujędrniające i uelastyczniająca produktami kosmetycznymi przeznaczonymi dla przyszłych mam.
W trakcie trwania ciąży ze szczególną uwagą należy traktować brodawki sutkowe. Poleca się wcieranie kremów pielęgnacyjnych na bazie lanoliny oraz masaż samej brodawki.
Są to zabiegi hartujące i przygotowujące brodawkę do karmienia i zapobiegające ewentualnemu skaleczeniu. W przypadku wciągniętej i płaskiej brodawki należy ją wyciągnąć i masować, ale dopiero w ostatnim miesiącu ciąży, aby zapobiec ewentualnej wcześniejszej akcji porodowej. Jeśli brodawka sutkowa ulega złuszczeniu i jest bolesna, poleca się wykonywanie okładów z naparu szałwii i rumianku. Gazę przykłada się bezpośrednio do brodawki na godzinę przed karmieniem. Wszystkie problemy pojawiające się w trakcie karmienia, a zwłaszcza związane ze stanem zapalnym i bolesnością, należy natychmiast zgłaszać do lekarza.
Pielęgnacja piersi w gabinecie kosmetycznym
Stosowane zabiegi w gabinecie kosmetycznym, a w szczególności skoncentrowane w serię i powtarzane co pewien czas, mogą przyczynić się do poprawy wyglądu skóry dekoltu i biustu. Umożliwiając dobór zabiegu do potrzeb skóry, szybka regeneracja i poprawa elastyczności. Kosmetyczka, po ocenie stanu skóry i przeprowadzeniu wywiadu dobierze odpowiednie preparaty do przeprowadzenia zabiegu. Zabieg najczęściej zbudowany jest z kilku etapów: części oczyszczania, wykonywania peelingu oraz formy właściwej. Godnym polecenia zabieg na okolicę dekoltu i piersi jest endermolift lpg, który działa ujędrniająco, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, wygładza zmarszczki. Jest to naturalna technika odmładzania wykonywana głowicą ergolift. Masaż ten powoduje wzrost kwasu hialuronowego co prowadzi do poprawy wizerunku okolic dekoltu i piersi. Wykonujemy go w serii 10 zabiegów dwa razy w tygodniu. Najczęściej rodzajem masek kosmetycznych stosowanych w zabiegach pielęgnacyjnych piersi są maski algowe oraz gipsowe. Dla uzyskania wzmocnionego efektu powinno się równolegle prowadzić codzienną gimnastykę, wzmacniając mięśnie klatki piersiowej.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o zabiegu endermolift kliknij tutaj.