Zespół metaboliczny – współcześnie coraz więcej czasu spędzamy, siedząc, pozbawieni jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wynika to głównie z rytmu naszego dnia. Kiedy kończymy prace i wracamy do domu, zamiast pójść poćwiczyć czy na spacer zazwyczaj siadamy na kanapie przed telewizorem. Coraz częściej nie przywiązujemy uwagi, do tego co jemy. Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej i niezdrowy styl życia powoduje, że zaczynamy przybierać na wadze, wzrasta poziom cholesterolu, cukru oraz zwiększa się znacząco ciśnienie tętnicze naszej krwi. Wszystkie te czynniki prowadzą do wystąpienia zespołu metabolicznego.
Czym jest zespół metaboliczny i jak możemy go rozpoznać?
Aby móc rozpoznać u siebie pierwsze objawy zespołu metabolicznego, muszą być spełnione co najmniej trzy z pięciu kryteriów:
- Zwiększony obwód w talii ( w przypadku kobiet powyżej 80 cm, natomiast u mężczyzn powyżej 94 cm ).
- Ciśnienie skurczowe osiąga wartość powyżej 130 mm Hg, zaś rozkurczowe powyżej 85 mm Hg.
- Stężenie glukozy na czczo osiąga wartość powyżej 100 lub więcej mg/dl.
- Stężenie trójglicerydów osiąga wartość powyżej niż 150 mg/dl.
- Oprócz tego stężenie HDL(„dobrego cholesterolu) u mężczyzn wynosi poniżej 40 mg/dl, a u kobiet poniżej 50 mg/dl.
Pierwszym najbardziej widocznym objawem u osób ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym jest otyłość typu brzusznego. Sylwetka u takiej osoby charakteryzuje się dużym, wydętym brzuchem. Spowodowane jest to odkładaniem się największej ilość tkanki tłuszczowej właśnie w tym rejonie. Nogi są zazwyczaj szczupłe.
W jaki sposób należy leczyć zespół metaboliczny?
Podstawą leczenia jest zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Przede wszystkim powinnyśmy pamiętać o regularności posiłków. Najlepiej, aby było to pięć posiłków w ciągu dnia. Ostatni posiłek powinnyśmy zjeść przed godziną osiemnastą. Z codziennej diety należy wyeliminować tłuste, smażone potrawy, fast foody, słodycze oraz słodkie i gazowane napoje. Należy spożywać duże ilości warzyw i owoców. Wszystkie potrawy powinny być lekkostrawne najlepiej pieczone lub gotowane na parze. Należy wyeliminować z diety białe pieczywo, a zastąpić je ciemnym, wieloziarnistym. Bardzo istotne jest też picie dużej ilości wody najlepiej mineralnej.
Drugim równie istotnym czynnikiem jest aktywność fizyczna. Nie musimy zaraz biec na siłownie. Każdy z nas musi znaleźć taki rodzaj aktywności, który mu najbardziej odpowiada. Możemy ćwiczyć samodzielnie w domu, korzystając z różnego rodzaju programów treningowych, biegać czy jeździć na rowerze. Najważniejsze, aby znaleźć coś co będzie nam sprawiało przyjemność.
Czym grozi nieleczony zespół metaboliczny?
Nie rozpoznany odpowiednio wcześnie zespół metaboliczny może doprowadzić do rozwoju takich schorzeń jak:
- cukrzyca typu 2
- nadciśnienie tętnicze
- niewydolność nerek
- stłuszczenie wątroby
- miażdżyca, która może spowodować m.in. zawał serca lub udar mózgu