Opalona skóra – letnia, słoneczna pogoda sprzyja czystej, a przy tym długotrwałej ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego. W odpowiednich dawkach jest ona wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak w nadmiarze i bez właściwej ochrony może powodować negatywne skutki dla zdrowia, prowadząc choćby do oparzeń słonecznych.
W uzyskaniu pięknej, a przede wszystkim bezpiecznej dla zdrowia opalenizny niezbędna jest właściwa ochrona przeciwsłoneczna w postaci kremów z filtrem SPF. Wartość faktora dobiera się odpowiednio do rodzaju karnacji (fototypu). Ocenia się ją biorąc pod uwagę reakcje skóry na działanie promieniowania UV po upływie pierwszych 30 minut ekspozycji.
- Fototyp I to skóra, która zawsze ulega oparzeniu i nigdy się nie opala. Dla niej odpowiednie będą produkty z wartościami 35 – 50 SPF, stosowane przez pierwsze dni, a następnie 20 – 30 SPF.
- Fototyp II to skóra łatwo ulegające oparzeniom słonecznym i trudna w opalaniu. Tu najbardziej odpowiednie będą produkty o wartości 20 – 30 SPF, a następnie 15 – 20 SPF.
- Fototyp III to skóra łatwo opalająca się i dość trudno ulegające poparzeniom słonecznym. Warto wybrać kremy z filtrem o wartości 12 – 20 SPF, po kilku dniach 10 – 12 SPF.
- Fototyp IV to skóra łatwo opalająca oraz nigdy nieulegająca poparzeniom. W jej przypadku można stosować preparaty z filtrami 8 – 12 SPF, a po kilku dniach 4 – 8 SPF.
Podane wartości SPF obowiązują w okresie letnim w klimacie umiarkowanym, natomiast w przypadku klimatu śródziemnomorskiego, należy do każdej z nich dodać 10 – 15 SPF. Warto także pamiętać o tym, aby aplikację kremów do opalania powtarzać regularnie podczas kąpieli słonecznej oraz po każdym kontakcie z wodą.
Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
Skóra po długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne jest przegrzana i odwodniona, czemu towarzyszy uczucie ściągnięcia, swędzenia, pieczenia. Przesuszona skóra nie tylko nie wygląda estetycznie, ale traci swoje funkcje ochronne. Przez co narażona jest na różnego rodzaju alergie, stany zapalne oraz na wnikanie drobnoustrojów. Aby zapobiec tym wszystkim przykrym konsekwencjom nadmiernych kąpieli słonecznych oraz aby przedłużyć opaleniznę, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry.
Po zmyciu z powierzchni ciała resztek kosmetyków, piasku, soli morskiej czy chloru, na całą powierzchnię skóry należy nałożyć odpowiedni kosmetyk po opalaniu. Zaleca się stosowanie preparatów głęboko nawilżających i łagodzących podrażnienia powstałe na skutek ekspozycji na słońce. Właściwości regeneracyjne zapewni m.in.
- pantenol
- alentoine
- gliceryna
- aloes
Po opalaniu pomocne będą także kosmetyki zawierające witaminy A, E i C – przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki i hamujące proces starzenia się skóry. Warto też sięgnąć po preparaty zawierające mocznik, lipidy, aminokwasy i kwas hialuronowy. Substancje te „wychwytują” wodę i ją majoryzują.
Balsamy i kremy po opalaniu należy nakładać nie tylko po zakończeniu opalania, lecz także na noc, gdyż w tym czasie skóra najlepiej się regeneruje.
Skórze, która jest spieczona słońcem, pomagają także maseczki zawierające kwas hialuronowy, wodę termalną, olejek z kiełków pszenicy lub ziaren wiesiołka, a także wyciąg z ogórecznika lekarskiego. Właściwości odżywcze i nawilżające posiadają także kapsułki z witaminą E i A czy olej z ogórecznika. Jednak nie należy ich nakładać zaraz po zejściu ze słońca, tylko na drugi dzień. Po opalaniu można zastosować mgiełki w atomizerze. Przyniosą one rozgrzanej skórze natychmiastowe ukojenie. Jednak pozostawienie wody „do wchłonięcia” przyśpiesza przesuszenie skóry. Dlatego pamiętajmy, by po chwili zabrać nadmiar wilgoci chusteczką. Wyjątkiem od tej zasady jest woda komórkowa, ponieważ jest izotoniczna.
Opalona skóra – domowe sposoby
- Opaloną skórę możesz schłodzić zimnymi okładami ze zsiadłego mleka, maślanki lub jogurtu.
- Wodę mineralną z dodatkiem cytryny lub soku z ogórka można zastosować jako mgiełkę do ciała, lub tonik
- Sok z aloesu przyśpieszy regenerację skóry i zapobieganie jej złuszczaniu.
- Oprócz tego regeneracyjna kąpiel – do wody dodaj 2 litry tłustego mleka, 2 łyżki oliwy i 2 łyżki miodu. Po 15 min kąpieli nie spłukuj ciała, tylko wyjdź z wanny i delikatnie osusz je ręcznikiem.
Opalona skóra – Nawadnianie
Jeśli nie dostarczysz skórze odpowiedniej porcji wilgoci, zacznie się łuszczyć i szybko pojawią się na niej pierwsze zmarszczki. W związku z tym należy pamiętać o piciu wody mineralnej. Prawdziwe nawadnianie odbywa się bowiem w głębokich warstwach skóry, do których woda dotrze tylko dostarczona od wewnątrz. By zaspokoić dzienne zapotrzebowanie, należy wypijać od 1,5 do 2 litrów wody (więcej, gdy podczas opalania intensywnie się pocisz). Woda mineralna nie tylko nawilży skórę „od wewnątrz”. Lecz także poprawi trawienie, przyśpieszy proces usuwania toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
Opalona skóra – Jak zachować opaleniznę na dłużej?
Aby zachować opaleniznę na dłużej, zarówno przed, jak i po opalaniu (o ile nie doszło do poparzenia skóry), warto wykonać peeling całego ciała. Pozwoli on usunąć z powierzchni skóry martwy zrogowaciały naskórek. Dzięki temu opalenizna będzie utrzymywać się dłużej, stanie się bardziej równomierna i odświeżona. Warto na kilka dni przed opalaniem rozpocząć kurację beta-karotenem. Znajdziemy go zarówno w warzywach i owocach (zawierają go np.: marchewka, papryka, szpinak, brokuły), jak również w gotowych suplementach diety. Pod wpływem beta-karotenu komórki wytwarzają ciemny barwnik, który odpowiada za pojawienie się brązowego koloru skóry. Taka kuracja w naturalny sposób pogłębi i zintensyfikuje kolor opalenizny. W trakcie i po opalaniu można również sięgnąć po wyciąg z ziół np. ekstrakt ze skrzypu polnego lub zielonej herbaty. Wpływają one dobroczynnie na kondycję skóry. Cenne są również: witaminy, przede wszystkim Wit. C, która wspomaga produkcję kolagenu. Oraz wit. E wzmagająca ochronę przed szkodliwym stresem.