Pandemia otyłości
Pandemia otyłości – statystycznie ponad 30% Polaków twierdzi, że w skutek pandemii waży więcej. Brak ruchu, siedzący tryb życia i obostrzenia w pracy siłowni i kubów fitness spowodowały, że tyjemy. Idąc dalej tą drogą już wkrótce oprócz pandemii koronawirusa śmiało będziemy mogli mówić o pandemii otyłości.
Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, otyłość jest stwierdzona u co czwartego. NFZ szacuje, że za 6 lat otyłych będzie aż 30%. Realne jest, że pandemia pogorszy jeszcze bardziej te pesymistyczne dane. Jednocześnie część Polaków przeszła na zdrowszy tryb jedzenia dzięki możliwości samodzielnego przygotowywania posiłków w domu. Przez co mogą one być po prostu zdrowsze lub mniej kaloryczne. Oczywiście nie wszyscy podejmują te wyzwanie z braku czasu, umiejętności czy chęci wybieramy opcję zamawiania jedzenia do domu, czy korzystamy z gotowych produktów na półkach sklepowych. W takim wypadku niby sami wybieramy co zjemy, ale raczej nie mamy wiedzy ani wpływu na skład kupowanych potraw. Ważne jest by zwrócić uwagę na potrawy bez nadmiaru cukru, sosów czy smażonych mięs.
Jak zachować pożądaną wagę?
Chcąc zachować pożądaną wagę i nie przytyć w czasach pandemii otyłości przede wszystkim powinniśmy stosować zbilansowaną dietę. Natomiast nie powinniśmy narzucać sobie nieprzemyślane ograniczenia lub restrykcyjne diety eliminacyjne. Stosowanie takich ograniczeń daje nam pozorny komfort psychiczny i często powoduje, że w sytuacjach stresowych odpuszczamy wszelkie zasady i pochłaniamy niezdrowe przekąski. Głodzenie się czy znaczne ograniczenie jedzenia nie powinno również stanowić pretekstu dla siedzącego trybu życia i działania w myśl teorii „jem mało, nie muszę ćwiczyć” . Prawda jest taka, że w dobrze zbilansowanej diecie znajdzie się miejsce na wszystko nawet na dobrej jakości słodycze. Jeśli sami nie potrafimy znaleźć równowagi między tym na co mamy ochotę, a tym co dla nas dobre, szukajmy pomocy u specjalistów.
Na brak motywacji do ćwiczeń w dużej mierze przyczyniła się pandemia. Zamknięte siłownie, obostrzenia, ale także fakt, że więcej przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych. Ponadto mniej spotykamy się ze znajomymi, rzadziej wyjeżdżamy na urlopy przez to też zaniedbujemy kwestie związane z wyglądem. Motywacja wewnętrzna może być pobudzana na różne sposoby. Szukajmy tych, które faktycznie na nas zadziałają. Jeśli nie przeszkadzają nam fałdki skupmy się na aspektach zdrowotnych. Choroby układu krążenia, kręgosłupa czy brak energii to tylko kilka z licznych przypadłości osób prowadzących siedzący tryb życia.
Co zyskujemy dzięki regularnej aktywności fizycznej?
- Zyskujemy lepszą sprawność intelektualną – ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają nie tylko na ciało, ale także na pracę naszego mózgu. Ruch zwiększa ukrwienie mózgu, czyli dostarcza więcej tlenu. Nawet krótki, ale intensywny wysiłek fizyczny, wzmacnia połączenia między neuronami w hipokampie, obszarze mózgu związanym z uczeniem się i pamięcią.
- Śpimy lepiej, czujemy się lepiej! Pamiętajmy jednak, żeby nie ćwiczyć zbyt intensywnie przed snem. Regularne ćwiczenia sprzyjają rozładowywaniu stresu i stymulują organizm do wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia.
- Sprawniej radzimy sobie z codziennymi obowiązkami. Regularna aktywność fizyczna poprawia metabolizm, ukrwienie organizmu, zapobiega osteoporozie.
Pandemia otyłości – Jak się ruszać?
Aby zachować równowagę w sytuacji kiedy pracujemy zdalnie czy mniej wychodzimy z domu, wykonujmy proste ćwiczenia lub bądźmy aktywni wtedy, kiedy jest to możliwe
- Fitness – zorganizowane zajęcia w grupie zawsze bardziej motywują. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości zawsze można skorzystać z bezpłatnych zajęć online w zaciszu domowym. Oprócz takich treningów warto zastanowić się nad tym co sprawia nam przyjemność – może to być szybki spacer, taniec, bieganie, jazda na rowerze, pływanie. Warto też chodzić po schodach zamiast korzystać z windy, czy przejść się pieszo na zakupy.
- chodzenie po mieszkaniu w czasie spotkań zdalnych – jeśli nie musimy siedzieć przed komputerem w ich trakcie, to warto wykorzystać ten czas na chodzenie. Co więcej, zawsze po 45 minutach pracy siedzącej zróbmy sobie krótką przerwę – przeciągnijmy się, przejdźmy po pomieszczeniu – dla naszego kręgosłupa!
Zbilansowana dieta kluczem do sukcesu
Badania potwierdzają, że prawidłowa dieta to aż 70% sukcesu w drodze po wymarzoną sylwetkę. Pozostałe 30% to aktywność fizyczna. Dlatego warto zmienić swój styl życia na stałe. Dzięki temu osiągnięte efekty zostaną z nami na dłużej oraz pozytywnie wpłyną na nasz organizm.
Jeśli marzy nam się płaski brzuch to przede wszystkim należy jadać posiłki regularnie: 4-5 posiłków co 3-4 godzin, a ostatni 3h przed snem. Warto unikać produktów ciężkostrawnych i powodujących wzdęcia. Postawmy na dania lekkostrawne i bogate w błonnik pokarmowy. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu, ponieważ wspomaga on metabolizm i ułatwia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Aby nasz organizm dobrze funkcjonował potrzebuje także odpowiedniej dawki snu ok 7-8h na dobę. Niewyspanie wpływa na zaburzenie procesów wewnątrz naszego ciała i przez to chętniej sięgamy po nadprogramowe kalorie.
W diecie na płaski brzuch powinny znaleźć się sałata, pomidory, świeże i kiszone ogórki, marchew, buraki, cukinia, brokuły, bakłażan. Warto sięgać po produkty pełnoziarniste: brązowy ryż, żytni chleb, razowy makaron lub z pełnego przemiału, drobne kaszę, komosa ryżowa, płatki owsiane. Z mięs warto wybrać te chude (indyk, dobrej jakości kurczak ,udziec wołowy) a także ryby, chude mleko i nabiał, orzechy. Jeśli chodzi o nawadnianie organizmu – minimum 1,5 litra płynów dziennie – przede wszystkim wody niegazowanej, ale może być także zielona herbata i napary ziołowe. Postrawy najlepiej gotować na parze lub piec bez dodatku tłuszczu.
Unikajmy natomiast nadmiaru cukru, soli, wysokoprzetworzonych dań, przekąsek, potraw smażonych, warzyw strączkowych (fasola, ciecierzyca, groch) a także kapustnych, cebuli, owoców pestkowych (śliwka, nektarynka, czereśnie), makaronów i pieczywa z oczyszczonej mąki pszennej, białego ryżu, wody gazowanej i słodkich napojów.
Kilka wskazówek jak podkręcić metabolizm
Jeśli pogoda dopisuje warto zadbać o ruch na świeżym powietrzu – może to być nawet 30-45 minutowy szybszy spacer, jazda na rowerze czy rolkach. A jeśli pada deszcz to trening wzmacniający – z obciążeniem lub z ciężarem własnego ciała- czy zestaw ćwiczeń wzmacniająco-rozciągających typu pilates. Ważne jest aby wszystkie ćwiczenia były dostosowane do własnych możliwości i stopnia zaawansowania. Aktywność fizyczna sprzyja lepszemu funkcjonowaniu organizmu i pozwoli odpocząć od nowoczesnych technologii, dlatego warto wybrać taką, która sprawi nam przyjemność i włączyć ją do codziennego harmonogramu.