Drugi podbródek to zmora wielu kobiet, nie zawsze borykających się z otyłością. Jest to rejon poniżej brody i w górnych okolicach szyi. Sprawia, że twarz nabiera zupełnie innego charakteru – skóra z tkanką tłuszczową jest obwisła i pulchna, tworzą się tzw „chomiki”. Naturalne rysy stają się zaburzone, a twarz okrągła, czasem nalana.
Widocznie zarysowana linia żuchwy oraz silnie określone rysy to wygląd pożądany zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Z różnych przyczyn walka z drugim podbródkiem staje się nierówna. Jednak obecnie dzięki rozwojowi kosmetologii, medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej istnieje duża szansa by zaradzić temu problemowi.
Jakie są przyczyny powstawania drugiego podbródka?
Pierwszą i najbardziej oczywistą przyczyną powstawania drugiego podbródka jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Ciężko jest ćwiczeniami czy dietą spalić tłuszcz właśnie tam gdzie się tego oczekuje. Nie można wybrać sobie tylko jednego określonego miejsca skąd ma się redukować tkanka tłuszczowa. Większość z nas wie, że stosując dietę czy ćwiczenia redukcja następuje globalnie – a często w miejscu gdzie nam zależy najbardziej dopiero na samym końcu.
Również uwarunkowania genetyczne wpływają na powstawanie drugiego podbródka. Niektórzy z nas mają po prostu predyspozycję do powstawania nadmiaru tkanki tłuszczowej właśnie w tej okolicy. I mogą być to osoby o szczupłej sylwetce, ale okrągłe twarzy.
Trzecia przyczyna to rzecz nieuchronna – czyli proces starzenia się. Z upływem lat skóra traci jędrność i elastyczność a przez ubytek tkanki podskórnej staje się bardziej obwisła. Nieprawidłowa postawa – patrzenie w dół na ekran telewizora czy laptopa – oraz siła grawitacji sprawiają idealne warunki do powstawania fałdu pod brodą.
Osoby otyłe, które dużo straciły na wadze szczególnie w szybkim tempie także mają problem z obwisłą skórą, niejednokrotnie z tkanką tłuszczową. Niestety, skóra po rozciągnięciu nie wróci sama do pierwotnej wielkości.
Jakie rozwiązania daje nam kosmetologia i medycyna estetyczna?
Styl życia i aktywność zawodowa niejednokrotnie sprawiają, że szukamy rozwiązań nieinwazyjnych bądź małoinwazyjnych dzięki którym okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Z reguły ostatecznością jest, aby likwidacja problemu estetycznego wiązała się z operacją, narkozą czy tygodniami dochodzenia do siebie.
Lipoliza iniekcyjna – zabieg na drugi podbródek
To zabieg podczas którego wprowadzamy podskórnie preparat o działaniu rozpuszczającym tłuszcz. Za pomocą igły podajemy preparat mający w swoim składzie najczęściej: deoksydolan sodu, fosfatydylocholinę i wpierająco L-karnitynę. Powoduje to uszkodzenie komórek tłuszczowych, a następnie są one usuwane przez organizm. Zalecana jest seria 3 zabiegów w odstępie 3-4 tygodniowym. W przypadku gdy wyjściowo jest dużo tłuszczu wzrasta także ilość zabiegów lipolizy – nie ma przeciwwskazań by wykonać ich więcej. Warto wzmocnić efekty zabiegowe adekwatną dietę i aktywnością fizyczną. Szczególnie ważne przy tym procesie jest odpowiednie nawadnianie organizmu.
Nici liftingujące haczykowe
To doskonała metoda korekcji drugiego podbródka. Konstrukcja nici przypomina w uproszczeniu gałązkę róży z kolcami. Dzięki temu podczas ich zakładania jest możliwe naciągnięcie czyli przesunięcie tkanek, tak aby zlikwidować efekt drugiego podbródka czy chomików. Nici wprowadzane są przy pomocy kaniuli w taki sposób by móc naciągnąć i unieść skórę. W przypadku walki z chomikami często miejsca wkłucia znajdują się nad uchem, w linii włosów. Przy podbródku – w okolicy kąta żuchwy. Nici są produktem rozpuszczalnym – składniki z których są zbudowane działają korzystnie na produkcję kolagenu. Tak więc efekt jest podwójny – lifting oraz stymulacja skóry, a co z tym się wiąże spowolnienie procesu starzenia. Należy pamiętać, że rozpuszczalność nici nie następuje w 100% – wokół tkanki tworzą się zrosty na tyle istotne, że lifting chirurgiczny może być trudny do przeprowadzenia i nie każdy lekarz się tego podejmie.
Kriolipoliza zabieg na drugi podbródek
Podczas zabiegu miejsce problematyczne jest poddawane działaniu bardzo niskiej temperatury. Powoduje to powstanie kontrolowanego stanu zapalnego, na skutek czego dochodzi do uszkodzenia adipocytów i ich śmierci, a w konsekwencji usunięcia z organizmu. Plusem jest mała inwazyjność i brak rekonwalescencji. Z wyjątkiem siniaków czy obrzęków trwających około 2 dni można wrócić spokojnie do codziennych obowiązków. Przy kriolipolizie trzeba cierpliwości – końcowe efekty mogą być nawet widoczne dopiero po 6-8 tygodniach.
Więcej o zabiegu przeczytasz tutaj
Karboksyterapia
Zabieg polega na poprawie mikrokrążenia oraz intensywnym dotlenieniu tkanek poprzez wprowadzenie igłą dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla aktywuje naturalne procesy w postaci zwiększonej aktywności komórek oraz przyspiesza transport wartości odżywczych. Jednocześnie uzyskujemy kontrolowany stan zapalny, który na poziomie tkanki tłuszczowej wpływa na jej redukcje, a w skórze właściwej intensyfikuje procesy naprawcze. Badania wykazały, że komórki tłuszczowe są podatne na działanie dwutlenku węgla, a wprowadzony bezpośrednio do tkanki tłuszczowej gaz przekształca się w kwas węglowy, który uruchamia proces lipolizy – czyli rozpadu tłuszczu. Zabieg może wywołać delikatny dyskomfort – w odczuciach porównywalny do rozpychania tkanki, ale tylko w momencie podawania. Seria zabiegów to 5-12 w zależności od problemy – wykonywanych raz w tygodniu.
Więcej o zabiegu karboksyterapii na drugi podbródek przeczytasz tutaj
Zabieg HIFU
Wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych wysokiej częstotliwości. Głównym celem jest stymulacja skóry do regeneracji i przebudowy, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta. Dodatkowo energia urządzenia pozwala rozpuścić część tkanki tłuszczowej. Proces przebudowy trwa około 3 miesięcy, przez co efekty będą potęgowały się w czasie. Liczba zabiegów 1-3.
Endermolift z falą uderzeniową
Jest to terapia najmniej inwazyjna i składa się z połączenia dwóch zabiegów w jednej procedurze. Masaż endermolift LPG zwiększa przekrwienie tkanki, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia objętości komórek tłuszczowych. Dodatkowo świetnie drenuje oraz napina skórę. Jest przyjemny i naturalny, przez co sprawdzi się u osób zaczynających swoją przygodę z kosmetyka. W drugim etapie stosowany jest zabieg fali uderzeniowej, który dzięki drganiom przenikającym w głąb skóry redukuje komórki tłuszczowe poprzez ich rozbicie. Zalecana seria zabiegów 5-10 wykonywanych raz w tygodniu.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o zabiegu endermolift kliknij , a o zabiegu fala uderzeniowa tutaj
Liposukcja – zabieg na drugi podbródek
Polega na odessaniu tłuszczu z okolicy podbródka. Metoda jest bardzo skuteczna, niemniej jednak najbardziej inwazyjna ze wszystkich wyżej wymienionych. Na pewno jest polecana dla osób z dużym problemem oraz takich, które maja nadmierne oczekiwania w stosunku do metod mniej inwazyjnych. Liposukcja jest wykonywana wyłącznie przez lekarzy, jednak trzeba mieć na uwadze fakt bezpieczeństwa zabiegu oraz rekonwalescencji po.