Usuwanie naczynek na twarzy laserem
Zabiegi na naczynka – skóra naczyniowa stanowi istotny problem medyczny i kosmetyczny. Problem rozszerzonych naczyń i rumienia dotyczy coraz większej liczny kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Zmiany najczęściej występują na policzkach, nosie, brodzie, czole, ale także na szyi i dekolcie. Początkowa skłonność do czasowego i intensywnego rumienia zamienia się w teleangiektazje widoczne w postaci drobnych, pajączkowatych naczyń krwionośnych. Niestety nie znikają one samoistnie. W zaawansowanych przypadkach zmieniają barwę z różowo- czerwonych na sino-fioletowe krwiaki.
Wygląd skóry wpływa na lepsze samopoczucie psychiczne i wyższą samoocenę. Zaognione wykwity na twarzy czy dekolcie mogą powodować trudności w nawiązywaniu kontaktów, brak pewności siebie, lęk czy wycofanie.
Godnym uwagi jest fakt, iż skórę naczyniową cechuje nadwrażliwość zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Zmiany naczyniowe mogą być pierwotne – wrodzone naczyniaki lub te, które powstają w szczególnych okresach życia (np. ciąża) – lub wtórne – powstają na przestrzeni lat w wyniku działania substancji drażniących, promieni UV, stosowania niektórych leków (sterydy, retinoidy) oraz w przebiegu chorób (toczeń rumieniowaty, twardzina układowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, zaburzenia trawienia).
Przyczyny cery naczyniowej
Często osoby z cerą naczyniową mają słabą mięśniówkę otaczającą naczynia krwionośne, jest ona bardziej wiotka i szybciej traci zdolność do prawidłowego obkurczania się. W efekcie czego w rozszerzonych naczyniach zalega krew pozbawiona tlenu – przez co teleangiektazje uzyskują siną barwę, pojawiają się grudki, stany zapalne, a okoliczne tkanki nie są prawidłowo odżywiane.
Częste przyczyny cery naczyniowej to:
- reakcje termoregulacyjne na ciepło
- stres i emocje
- okres okołomenopauzalny
- spożywanie napojów alkoholowych
- ponadto spożywanie ostrych czy gorących potraw/przypraw
- stosowanie leków o działaniu naczyniorozszerzającym
- ekspozycja na środowiskowe czynniki drażniące i uczulające
- miejscowe stosowanie leków czy kosmetyków wywołujących podrażnienie lub odczyn uczuleniowy skóry
- oprócz tego niektóre choroby – toczeń, twardzina, nadciśnienie tętnicze
Zabiegi na naczynka – pielęgnacja cery naczyniowej
Zabiegi na naczynka – prawidłowa pielęgnacja cery naczyniowej powinna obejmować nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków i zabiegów, ale także zmiany nawyków żywieniowych. Warto zrezygnować z ostrych potraw i przypraw, a także ograniczyć ilość spożywanego cukru. Wzbogacenie diety o nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby i oleje roślinne) przyspieszy procesy regeneracyjne skóry, zapobiegając tym samym procesom zapalnym, redukują obrzęki i zaczerwienienia. Witaminy C i K wykazują działanie wzmacniające naczynia krwionośne, natomiast witaminy z grupy B odpowiadają za jej prawidłowy koloryt.
Zalecenia pielęgnacyjne:
- zrezygnuj z gorących kąpieli
- oczyszczaj skórę delikatnymi środkami preparatami, np. mleczko, pianka o neutralnym pH (5,5). Pamiętaj o toniku
- Oprócz tego używaj peelingów enzymatycznych
- stosuj kosmetyki zawierające: alantoinę, nagietek lekarski, d-pantenol, rumianek, dziką różę, wyciąg z kasztanowca, arnikę górską, aloes, spirulinę, skrzyp polny, kwas hialuronowy, witamina C i K.
Jak usunąć naczynka na twarzy?
Posiadając cerę naczyniową, warto zastanowić się nad skuteczniejszymi zabiegami redukującymi rumień i teleangiektazje.
Zabiegi na naczynka – Laserowe usuwanie naczynek
Wśród takich metod nieocenione są zabiegi laserem. Odpowiednio dobrany sprzęt i parametry pozwoli na sukcesywne zamknięcie światła naczynia bez uszkadzania okolicznych tkanek. Lasery działając na zasadzie selektywnej fototermolizy, wychwytują w skórze odpowiedni chromofor i przez co skutecznie redukują niedoskonałości. W przypadku naczynek chromoforem jest hemoglobina. Pochłania ona promieniowanie lasera, zamieniając je w energię cieplną, co wywołuje koagulację i zamknięcie naczynia. Wśród wskazań do laseroterapii – prócz widocznego rumienia czy naczynek – znajduje się trądzik różowaty w fazie nieaktywnej. Pozwala to na zaleczenie podłoża choroby.
Laser KTP
Przy usuwaniu zmian naczyniowych na twarzy, które są płytko położone, zastosowanie znajdują zabiegi na naczynka laserem KTP. Jest to laser potasowo-tytanylowo-fosforanowy, który emituje światło o barwie zielonej. Laser KTP jest zmodyfikowaną wersją lasera Nd-Yag o długości fali 1064nm. Lasery mogą emitować wiązkę w sposób ciągły lub w postaci krótkich impulsów typu Q-switched, emitowanych z bardzo dużą częstotliwością. Długość fali lasera KTP (532nm) jest bardzo dobrze absorbowana przez hemoglobinę. Powolne podgrzewanie naczyń podczas trwania impulsu wpływa na jego zamknięcie, bez efektu pęknięcia naczynia i jego wynaczynienia. Dochodzi do koagulacji widocznej w postaci zbielenia miejsca poddanego zabiegowi – bez uszkodzenia okalających tkanek. Laser KTP jest skuteczny w przypadku usuwania zmian płytko położonych, o grubości do 1mm. Jest obarczony niewielkim ryzykiem trwałych powikłań u pacjentów z fototypem skóry I-III wg skali Fitzpatricka.
W terapii zmian naczyń głębiej położonych laserami z wyboru są lasery: aleksandrytowy 755nm, diodowy 800,980nm. Jednak przy ich zastosowaniu zwiększa się ryzyko efektów ubocznych w postaci strupów, pęcherzy, hiperpigmentacji oraz bliznowacenia. Dzieje się tak ze względu na rozprzestrzenianie się ciepła w tkankach okalających naczynia. Godnym uwagi jest fakt, iż wykazują one głębszą penetrację w porównaniu z laserem KTP.
IPL
Urządzeniem o szerokim zastosowaniu w kosmetyce m. in. w zabiegach na naczynka jest IPL. Różni się tym od lasera, że światło emitowane przez IPL nie jest spójne i jednolite. Działa w zakresie długości fal od 400 do 1200 nm w zależności od zastosowanego filtru. Wybór filtru wiąże się z leczonym problemem. Zamykanie naczyń ma miejsce przy długości powyżej 510nm. IPL, czyli źródło intensywnego pulsującego światła kieruje wiązkę o precyzyjnie określonych parametrach, eliminując niechciane naczynka. Urządzenie może być również używane w redukcji przebarwień, fotoodmładzaniu czy usuwaniu owłosienia.
Zabiegi na naczynka – przeciwwskazania do zabiegów laserowych
- nowotwory (do 5 lat po wyleczeniu)
- ciąża, karmienie piersią
- rozrusznik serca
- bielactwo, łuszczyca
- świeża opalenizna – minimalny czas po ekspozycji to 4 tygodnie
- samoopalacz
- ponadto doustna terapia pochodną witaminy A (retinoidy) – wymagana półroczna przerwa
- stosowanie antybiotyków – 2 tygodnie
- leki i zioła światłoczułe – 2 tygodnie
- leki rozrzedzające krew, alkohol – 2 dni
- osłabienie organizmu
- nieleczona cukrzyca
- oprócz tego poważne choroby ogólnoustrojowe