Rumień na twarzy – cera naczynkowa charakteryzuje się widocznymi, prześwitującymi naczyniami krwionośnymi. Często jest nadwrażliwa na kosmetyki, zmiany temperatury, suche, mroźne powietrze, klimatyzację. Skóra u osób z cerą naczynkową jest zwykle cienka i delikatna. Okresowo może być wysuszona, piekąca, ściągnięta, może występować także świąd. Pierwszym sygnałem do niepokoju jest nagle pojawiający się znikający rumień. Z biegiem czasu występowanie rumienia jest stałe, a w następstwie prowadzi do rozszerzenia i uwydatnienia nowych naczyń krwionośnych (teleangiektazji). Powstają tzw. pajączki. Rumień naczyniowy jest zaczerwienieniem, które powstaje w wyniku rozszerzenia się naczyń krwionośnych.
Co to jest rumień naczyniowy?
Rumień naczyniowy – to gęsta sieć naczynek włosowatych objawiający się widocznymi (ustępującym lub trwałym) zaczerwieniem skóry np. policzków czy dekoltu. Naczynka gwałtownie rozszerzają się pod wpływem emocji, ciepła oprócz tego mrozu lub wzrostu ciśnienia tętniczego.
Przyczyny rumienia na twarzy
Przyczyny rumienia naczyniowego:
- genetyczne,
- środowiskowe lub cywilizacyjne,
- intensywne opalanie na słońcu lub w solarium
- przebywanie na mrozie i silnym wietrze
- nagłe zmiany temperatur otoczenia
- klimatyzacja
- ponadto stres
- bardzo jasna skóra
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny
- alergie, nadmiar kawy i alkoholu
- oprócz tego leki
Jakie są etapy rozwoju rumienia?
Rumień naczyniowy to problem, który dotyka kobiet i mężczyzn, niezależnie od wieku. Często obserwuje się już pierwsze objawy u osób młodych w wieku ok. 20-25 lat.
Objawy rumienia naczyniowego dzielimy na fazy, które wiążą się z nasileniem zmian.
Pierwszym objawem rumienia jest częściowa utrata lub całkowita nietolerancja na kosmetyki. Skutkiem tego może być:
- wzmożona wrażliwość naczyń krwionośnych
- pojedyncze rozszerzenia naczyń krwionośnych (głównie na policzkach, brodzie, dekolcie)
- ponadto pojawiający się i ustępujący rumień
- zaczerwienienie skóry pod wpływem silnych emocji, wzrostu ciśnienia krwi
- oprócz tego zmiany pojawiające się pod wpływem amplitudy temperatur
Godnym uwagi jest fakt, iż w początkowej fazie rumienia naczyniowego zaczerwienienie skóry często samoistnie ustępuje, lecz ponownie powraca.
Rumień na twarzy – trwałe objawy
Po upływie pewnego czasu nieleczony rumień naczyniowy wskutek trwałego uszkodzenia naczyń powoduje trwałe zmiany, czyli stałe zaczerwienienie skóry i trądzik różowaty. Zmiany te mogą ogniskować się w jednym obszarze lub rozszerzać się na większe partie ciała.
Jak zadbać o cerę naczynkową?
Cera naczynkowa wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji. W przeciwnym razie może przerodzić się w trądzik różowaty. Krem na pękające naczynka na twarzy powinien skutecznie uszczelniać kapilary znajdujące się pod skórą, tym samym wzmacniając i uszczelniając naczynia krwionośne. Powinien zawierać w składzie witaminy K i C oraz składniki takie jak:
- escynę, która hamuje stany zapalne w żyłach, poprawia elastyczność ich ścianek oraz zmniejsza lepkość krwi. Jest pozyskiwana wyłącznie z nasion kasztanowca.
- ekstrakt z ruszczyka, który obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ich widoczność. Wzmacnia również ścianki naczyń i zwiększa ich elastyczność oraz redukuje zaczerwienienie skóry
- oprócz tego arnika, wytwarzana z kwiatów arniki górskiej zmniejsza przepuszczalność naczyń, obkurcza je oraz działa ochronnie na ich ściany. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie
Jak można usunąć rumień na twarzy?
Rumień na twarzy czy też pojedyncze naczynka o zmiany, które można z powodzeniem usuwać i leczyć laserem KTP.
To szybki i bezpieczny proces zamykania naczynek i usuwania rumienia. Kiedy naczynka są widoczne gołym okiem, mogą być usunięte, tylko podczas zabiegu laserowego zamykania naczynek.
Zasada działania laserów polega na tzw. selektywnej fototermolizie. Jest to zjawisko, podczas którego promieniowanie laserowe zostaje przesunięte przez chromofory w skórze, oddając energię wyłącznie w tych strukturach. W przypadku zmian naczyniowych tym chromoforem jest hemoglobina, która absorbuje energię świetlną lasera i przekształca ją w ciepło.
Efektem tego działania jest odparowanie wody z krwi oraz rozpad ścian naczyń krwionośnych. Kolejnym etapem jest usunięcie mechanicznych struktur z organizmu przez makrofagi (to naturalny proces fizjologiczny organizmu).
Więcej o działaniu lasera KTP
LASER KTP – potasowo-tytoniowo-fosforowy o długości fali 532 mm emituje promieniowanie barwy zielonej i jest dobrze absorbowany przez hemoglobinę. Znajduje zastosowanie przy zamykaniu naczynek na twarzy, szyi, dekolcie (średnica do 1 mm) oraz usunięciu rumienia.
Powolne podgrzewanie naczyń podczas trwania impulsu wpływa na jego zamknięcie, bez efektu pęknięcia naczynia i jego wynaczynienia. Zabieg charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i niewielką bolesnością – nie ma konieczności stosowania znieczulenia.
Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest konsultacja odnośnie do stanu zdrowia, przyjmowania leków oraz ocena problemu. Natomiast na oczyszczoną okolicę zabiegową nakłada się żel, który chłodzi skórę oraz zapobiega przed nadmiernym przegrzaniem.
W zależności od problemu efekt może być widoczny niemal natychmiastowo lub wchłonięcie uszkodzonych naczyń może trwać nawet do 4 tygodni. Po zabiegu zamykania naczynek laserem skóra może być zaczerwieniona, odczuwalna może być nadmierne ciepło skóry. Można wtedy zastosować chłodzące okłady.
W codziennej pielęgnacji rekomendowane są delikatne kremy regenerujące i łagodzące oraz stosowanie kremów z SPF 50. Do 7 dni nie należy korzystać z sauny i jacuzzi.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o zabiegu usuwania naczynek i rumienia na twarzy kliknij tutaj.