Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe – łysienie i choroby skóry owłosionej głowy istotnie wpływają na jakość życia. Dyskomfort tym spowodowany dodatkowo nasila stres, który także jest przyczyną wypadania włosów. Obecnie istnieją liczne metody terapii łysienie – od leczenia farmakologicznego, chirurgicznego do niechirurgicznych metod stosowanych w trychologii (mezoterapia, karbokyterapia, stymulatory tkankowe, osocze bogatopłytkowe).
Osocze bogatopłytkowe znane jest przede wszystkim jako zabieg odmładzający na okolicę twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni – ze względu ma stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu. Podanie osocza bogatopłytkowego (PRP) wpływa także na przyspieszenie regeneracji tkanek, poprawia gojenie ran oraz przebudowuje blizny. Kolejne badania wykazały, że również przy wypadaniu włosów, łysieniu androgenowym czy plackowatym osocze wywiera korzystny wpływ na porost włosów.
Przyczyny wypadania włosów
- zaburzenia hormonalne – nadczynność czy niedoczynność tarczycy, wysokie stężenie androgenów, spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy
- choroby skóry głowy – grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy
- łysienie plackowate – choroba autoimmunologiczna
- niedożywienie – niedobory cynku, żelaza, witamin z grupy B, brak białka w diecie
- leki, np. chemioterapia, leki przeciwzakrzepowe
- zatrucie metalami ciężkimi – arsen, rtęć
- łysienie androgenowe – dziedziczone genetycznie
- restrykcyjna dieta, anoreksja, bulimia
- mechaniczne uszkodzenie włosów – częste farbowanie, silne kosmetyki stosowane w stylizacji, prostowanie, suszenie wysoką temperaturą
- po porodzie – związane ze zmianą gospodarki hormonalnej
- długotrwały stres
Jak działa osocze bogatopłytkowe na porost włosów?
Osocze bogatopłytkowe to autologiczny preparat pozyskiwany ze krwi pacjenta. Podczas wirowania krwi w specjalnej wirówce uzyskuje się maksymalne zagęszczenie płytek, które znacznie przewyższa stężenie fizjologiczne. W terapii łysienia działanie osocza bogatopłytkowego bazuje głównie na obecności cytokin i czynników wzrostu, które mają za zadanie pobudzenie namnażania i regenerację komórek włosów. Obserwujemy także wydłużenie fazy anagenowej włosa (wzrostowej) oraz przyspiesza się ich wzrost. Czynnik wzrostu śródbłonka naczyń krwionośnych aktywuje neowaskularyzację, czyli tworzenie się nowych naczyń okołomieszkowych – przyczynia się to do poprawy ukrwienia i „zakorzenienia” włosa. Na poziomie komórkowym dochodzi do wydłużenia życia komórek brodawki włosa.
Zabieg osoczem bogatopłytkowym
Do uzyskania preparatu pobiera się niewielką ilość krwi pacjenta z żyły łokciowej. Następnie odwirowuje w specjalnej wirówce. Osocze bogatopłytkowe podaje się techniką mezoterapii w formie śródskórnych depozytów w obrębie skóry głowy. Zaleca się serię około zabiegów wykonywanych raz w miesiącu. Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji, jest dobrze tolerowany ze względu na naturalne pochodzenie. Miejscowo może pojawić się jedynie zaczerwienienie, delikatne strupki czy niewielki ból pojawiający się przy podaniu preparatu.
Terapie łączone z osoczem bogatopłytkowym
Jak w przypadku większości zabiegów najlepsze efekty uzyskuje się łącząc kilka technik. Osocze bogatopłytkowe można łączyć z zabiegami mezoterapii igłowej podczas której podajemy substancje aktywne wzmacniające włosy, karboksyterapii – polega na śródskórnym podaniu medycznego dwutlenku węgla o działaniu dotleniającym oraz pobudzającym angiogenezę, leczeniem farmakologicznym oprócz tego przeszczepem włosów.
Osocze bogatopłytkowe – jakie są przeciwwskazania?
- ciąża, karmienie piersią
- trombocytopenia (zbyt mała liczba płytek krwi)
- dysfunkcje płytek krwi
- infekcja grzybicza czy bakteryjna w obrębie skóry głowy
- nowotwory
- przewlekłe leczenie sterydami
- poważne choroby ogólnoustrojowe
Jeśli chcesz przeczytać więcej o zabiegu osoczem bogatopłytkowym kliknij tutaj