Osocze bogatopłytkowe (PRP) od dawna cieszy się niegasnącą popularnością, a jego mocniejszym odpowiednikiem jest fibryna bogatopłytkowa (I-PRF). Kluczową rolą zarówno w osoczu bogatopłytkowym czy fibrynie odgrywają czynniki wzrostu. Są to cytokiny, które mają za zadanie aktywacje funkcji poszczególnych komórek. Istotne w kontekście odmłodzenia skóry jest 5 bazowych czynników wzrostu:
- PDGF – płytkowy czynnik wzrostu – odpowiada za regulacje różnicowania i podziały komórek, stymuluje angiogenezę oraz ma działanie naprawcze na tkankę łączną (w tym kolagen)
- VEGF – czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego – uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych oraz bierze udział w tworzeniu nowych naczyń
- ponadto EGF – czynnik wzrostu naskórka – odpowiada za pogrubianie struktur naskórka
- TGF – transformujący czynnik wzrostu – kontroluje tempo i różnicowanie komórek, działa przeciwzapalnie
- oprócz tego BFGF – czynnik wzrostu fibroblastów – pobudza fibroblasty do tworzenia kolagenu i elastyny.
Jak działa fibryna bogatopłytkowa?
Fibryna jest białkiem, które wchodzi w skład krwi i bierze udział w procesach krzepnięcia. Jest bogata w czynniki wzrostu i komórki macierzyste, dzięki czemu wykazuje silne właściwości regeneracyjne. To właśnie te właściwości sprawiły, że fibryna bogatopłytkowa znalazła zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej.
Fibryna bogatopłytkowa to autologiczny koncentrat czynników wzrostu, komórek macierzystych oraz leukocytów. Który stymuluje odnowę komórkową skóry. Fibryna podana śródskórnie metodą głębokiej mezoterapii powoli koaguluje tworząc żel oraz dając efekt naturalnego wypełnienia. Fibryna bogatopłytkowa w tkance staje się trójwymiarowa – powstaje tzw. macierz, w której zawieszone są wszystkie składowe koncentratu. Tak usieciowana budowa preparatu powoduje, że czynniki wzrostu uwalniane są znacznie dłużej – nawet do 10 dni. Dzięki temu uzyskujemy znacznie lepsze efekty terapeutyczne. Godnym uwagi jest fakt, iż ogromną zaletą zabiegu jest działanie odmładzające komórek macierzystych również na okoliczne tkanki.
Jak działają komórki macierzyste?
Mezenchymalne komórki macierzyste zawarte w macierzy fibryny mają zdolność przekształcania się w różne typy dojrzałych komórek. Oznacza to, że realnie mogą odbudowywać ubytki tkankowe. Mają zdolność do nieograniczonej ilości podziałów komórkowych. Wpływają również na tworzenie nowych naczyń krwionośnych.
Jakie są wskazania do zabiegu?
- profilaktyka starzenia się skóry
- odmłodzenie skóry twarzy, szyi i dekoltu
- redukcja zmarszczek i fałdów skóry
- poprawa napięcia i zagęszczenia skóry
- zagęszczenie skóry wokół oczu
- redukcja blizn i rozstępów
- łysienie typu męskiego, wypadanie włosów
- ponadto poprawa ukrwienia skóry
- rewitalizacja skóry poszarzałej, zmęczonej
- oprócz tego przyspieszenie procesu gojenia skóry po innych zabiegach estetycznych
Godnym uwagi jest fakt, iż fibrynę bogatopłytkową najczęściej podaje się w miejsca newralgiczne: kąciki ust, zmarszczki palacza, fałd nosowo-wargowy, policzki oprócz tego okolice oczu i czoło. Ponadto można również użyć ją w odmładzaniu szyi, dekoltu ponadto na owłosioną skórę głowy.
Ile i jak często należy wykonywać zabiegi z fibryną bogatopłytkową?
Fibrynę bogatopłytkową wykonujemy w sekwencji 3 zabiegów co 4 tygodnie. Kolejną serię lub zabieg podtrzymujący wykonujemy dopiero po 6-10 miesiącach. U osób młodych profilaktycznie można wykonać 1-2 zabiegów w roku. Pierwsze efekty poprawy napięcia i elastyczności skóry widoczne są już nawet po 2 tygodniach. Ponadto fibryna bogatopłytkowa idealnie sprawdza się w terapiach łączonych – z dermapenem, mezoterapią, peelingami chemicznymi czy laserami.
Fibryna bogatopłytkowa – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
- ciąża i laktacja
- choroby krwi
- choroby nowotworowe
- stosowanie środków rozrzedzających krew
- ponadto antybiotykoterapia
- poważne choroby ogólnoustrojowe
- oprócz tego leczenie pochodną witaminy A