Dermapen – mikronakłuwanie skóry to zabieg, polegający na tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń za pomocą urządzenia wyposażonego w kilkanaście igieł. Igły wysuwają się na różną długość. Pozwala to na wywołanie silnej regeneracji skóry poprzez aktywowanie naturalnych systemów naprawczych skóry. Zabieg stanowi alternatywę dla mezoterapii igłowej oraz dla lasera frakcyjnego. Dzięki swoim możliwościom ma szersze zastosowanie, niż wymienione techniki zabiegowe i jest bardziej komfortowy w odczuciach.
Co to jest dermapen?
Dermapen jest urządzeniem, które kształtem przypomina długopis czy mazak. Działa na zasadzie alternatywnego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł z bardzo dużą prędkością. Dzięki precyzyjnemu rozmieszczeniu igieł w sterylnej końcówce daje możliwość wykonania ok 1300-2000 mikro nakłuć w skórze. Godnym uwagi jest fakt, iż w przeciwieństwie do rollerów, mikro nakłuwanie odbywa się pionowo, a nie pod kątem, ograniczając ryzyko powstawania większych urazów. Dodatkowo ergonomia końcówki zabiegowej, pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. W przypadku rollerów rozmieszczanie igły na walcu, utrudnia pracę na newralgicznych okolicach np. załamanie skóry w zmarszczce czy opracowywanie okolicy oka. Dzięki możliwości regulacji stopnie wysunięcia igieł można w trakcie zabiegu dowolnie zmienić ich długość w zależności od potrzeb okolicy zabiegowej. Dzięki czemu w trakcie zabiegu możemy opracowywać delikatną okolicę powiek krótką igłą, po czym wydłużyć jej długość na policzkach czy żuchwie. Istnieje również możliwość regulowania pulsacji igieł w stosunku do ich długości, minimalizując w ten sposób dyskomfort zabiegowy.
Mechanizm działania mezoterapii mikroigłowej jest dwuetapowy:
Po pierwsze – ułatwienie transportu substancji aktywnych w głąb skóry, dzięki wytwarzaniu mikrootworów. Mikronakłuwanie jest promotorem przejścia transepidermalnego, dzięki czemu ułatwia i polepsza penetrację substancji aplikowanych na skórę.
Po drugie – wywołanie naturalnej reakcji obronnej i indukowanie procesów naprawczych prowadzących do uwolnienia czynników wzrostu, które biorą udział w procesie gojenia ran oraz pobudzeniu fibroblastów do produkcji białek. W efekcie następuje przebudowa głębokich struktur skóry, stymulowany zostaje kolagen, elastyna i glikozaminoglikany (w tym kwas hialuronowy) produkując zmianę składek chemicznych i sposób aranżacji komórek tworzących podścielisko łącznotkankowe. Dochodzi również do zwiększenie migracji i namnażanie keratynowych. Powoduje to zwiększenie grubości skóry i wzmacnianie jej warstwy ochronnej. Wszystkie te czynniki powodują poprawę gęstości skóry, jej elastyczność i wytrzymałość dając na skórze efekt przebudowy, ujędrnienia i odmłodzenia.
Igły stosowane przy zabiegach dermapen
W zabiegach wykorzystuje się różne długości igieł, które dobiera się w zależności od partii twarzy lub ciała na jakiej wykonywany jest zabieg. Na cienkiej i delikatnej okolicy oczu wykorzystywane są igły o długości 0,2-0,5 mm. W przypadku skóry twarzy 0,5 – 1mm. Igły o długości 0,5 mm używane są w celu zwiększenia transportu substancji aktywnych, przebarwień i nierównej pigmentacji. Igły o długości 1mm rekomendowane są w celu przebudowy struktur skóry. Ponadto pobudzenia namnażania białek skóry, redukcji blizn i rozstępów. Zabiegi przy takich długościach igieł wymagają znieczulenia. Po zabiegu może pojawić się punktowe niewielkie krwawienie, obrzęk i rumień. Igły dłuższe, niż 1 mm stosowane są w celu redukcji rozstępów, poprawy jędrności ciała – brzucha, piersi, pośladków czy ud, jak również całkowitego remodelingu skóry twarzy. Najlepiej wykonywać 3-6 zabiegów co 4 tygodnie. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach, natomiast po upływie około 3 miesięcy widać już bardziej trwały efekt. Aby osiągnąć całkowitą rewitalizację skóry, wypłycanie zmarszczek i poprawę wyglądu blizn, należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż całkowity czas przebudowy skóry zajmuje około roku.
Terapie Dermapen
Terapie DERMAPENEM na ogół obarczone są niewielką bolesnością i dyskomfortem. Zabiegi wykonywane na twarzy odbierane są jako bardziej bolesne, niż te na ciele. Na twarzy najbardziej wrażliwe na ból są nos, krawędzie żuchwy i czoło. W trakcie zabiegu skóra jest zaczerwieniona, pojawia się uczucie pieczenia i poszczypywania. Uczucie to może utrzymywać się do kilku godzin. Przez 2-3 dni po zabiegu na twarzy mogą być widoczne niewielkie strupki z towarzyszącą suchością i napięciem skóry. Po kilku dniach może pojawić się niewielkie złuszczanie.
Warto zaznaczyć, iż zabiegi mikronakłuwania są doskonałą alternatywą dla głębokich peelingów, gdyż nie wywołują tak silnego stanu zapalnego i nie wspomagają długiego czasu rekonwalescencji. Są także bardziej skuteczne w terapii blizn, przy których lasery mają ograniczone działania. Niwelują także w znacznym stopniu ryzyko wystąpienia przebarwień pozapalnych, które w przypadku laserów bywają dość powszechne.
Zabiegi mikronakłuwania nie należy wykonywać w przypadku:
- choroby skóry np. łuszczyca, egzema
- cukrzycy
- zaburzeń odporności
- chorób wirusowych np. opryszczka
- chorób grzybicznych
- otwartych ran
- trądziku pospolitego w fazie aktywnej
- trądziku różowatego
- znamion skórnych
- przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. ibuprofen (ryzyko występowania krwawienia)
Po zabiegu dermapen należy pielęgnować skórę specjalnymi kosmetykami przyśpieszającymi regenerację i przynoszącymi ukojenie oraz bezwzględnie zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV. Po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, basenu, długich kąpieli w wannie. Opalanie na słońcu i solarium jest zabronione. W czasie rekonwalescencji trzeba zrezygnować z zabiegów złuszczających, depilacji czy epilacji laserowej. Nie należy zrywać ewentualnych strupków pozostałych na skórze. Należy zachowywać możliwie najwyższą higienę oraz unikać pocierania skóry.
Zabiegi DERMAPENEM wykonuje się z dużą skutecznością, pomagają poprawić jakość skóry.