Laser tulowy Lavieen to innowacyjne urządzenie, które łączy w sobie skuteczność laserów wysokoenergetycznych jednak przy minimalnym okresie rekonwalescencji. Źródłem energii lasera jest włókno tulowe – ma ono również zastosowanie w aparatach Roentgena i laserach półprzewodnikowych. Długość fali 1927 nm znajduje zastosowanie przy różnych problemach skórnych, a wyjątkowa technologia lasera Lavieen pozwala na pracę w trybie nieablacyjnym, subablacyjnym oraz ablacyjnym w zależności od potrzeby oraz efektów jakie chcemy uzyskać. Śmiało można więc stwierdzić, że ta wspaniała technologia zastępuje kilka laserów. Laser tulowy Lavieen wykazuje wysoki poziom absorbcji wody poprzez co swoją energię głównie skupia w górnych warstwach skóry właściwej jednocześnie przebudowując strukturę naskórka. Daje to efekt tak zwany „baby face”- czyli skóry miękkiej, napiętej i rozjaśnionej.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
- odmłodzenie skóry – drobne zmarszczki, utrata elastyczności i jędrności, wiotkość skóry
- przebarwienia i hiperpigmentacje różnego pochodzenia – posłoneczne, hormonalne, melasma, przebarwienia pozapalne
- wyrównanie tekstury skóry – rozszerzone pory, skóra gruba o ziemistym odcieniu, nierówny i nieestetyczny koloryt skóry
- blizny – potrądzikowe i inne rodzaje blizn, rozstępy
- łysienie androgenowe, wolny porost i wypadanie włosów
Laser tulowy Lavieen podczas jednego zabiegu doskonale radzi sobie z kilkoma wskazaniami – przykładowo pracując z przebarwieniami następuje także przebudowa naskórka (wyrównanie tekstury skóry), a także ze względu na akumulację energii w górnych warstwach skóry właściwej uruchamia kaskadę naprawczą wpływając na odbudowę kolagenu i elastyny – przez co odmładza i zagęszcza skórę.
Laser tulowy w odmładzaniu skóry
Jak powszechnie wiadomo, proces starzenia skóry zaczyna się już po 25 roku życia – jest to proces naturalny, fizjologiczny. Dodatkowo czynniki zewnętrzne takie jak nieprawidłowa dieta, pielęgnacja, stosowanie używek, stres czy czynniki atmosferyczne wpływają na szybsze procesy degradacyjne przede wszystkim kolagenu i elastyny. Aby dłużej cieszyć się młodą, jędrną skórą stosowane są różne zabiegi anti-aging. Także wśród tych zabiegów swoje zastosowanie znajduje laser Lavieen. Skumulowana energiia na poziomie skóry właściwej zapoczątkowuje proces denaturacji białek, w efekcie długotrwałym produkcję nowych włókien podporowych – co pozwala na widoczne odmłodzenie skóry. Staje się ona bardziej napięta, sprężysta, a drobne zmarszczki ulegają redukcji.
Laser tulowy a przebarwienia
Zmorą wielu kobiet są wszelkiego rodzaju przebarwienia – posłoneczne, pohormonalne, starcze, pozapalne, melasma, piegi, ogólny nierównomierny koloryt skóry. Postrzegane są one jako defekt estetyczny, a niejednokrotnie są trudne do usunięcia. Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierna produkcja melaniny przez melanocyty w warstwie podstawnej naskórka (przebarwienia naskórkowe) lub na granicy naskórka i skóry właściwej (przebarwienia skórno-naskórkowe, głębsze bardziej oporne). Jest wiele czynników wpływających na rozwój przebarwień – nadmierne opalanie się, zaburzenia hormonalne, ciąża (ostuda/melasma) łączenie środków światłoczułych za słońcem – prowadzi to do zbyt dużego nagromadzenia melaniny na różnych poziomach skóry.
Przebarwienia mogą także powstawać na skutek zejścia stanu zapalnego co prowadzi do lokalnego pobudzenia melanogenezy i w efekcie rozwoju przebarwień pozapalnych. W wyżej wymienionych przypadkach laser tulowy przychodzi z pomocą. Wiązka lasera przenika do skóry i powoduje powstanie dużej ilości mikrokanalików. Energia jest kumulowana w warstwie podstawnej naskórka i górnych warstwach skóry właściwej czyli tam gdzie zlokalizowane są melanocyty i nagromadzona melanina. Warstwa rogowa naskórka ulega niewielkiemu uszkodzeniu – dzięki czemu okres rekonwalescencji jest bardzo krótki (1-2dni) a tekstura skóry widocznie się poprawia. W wyniku promieniowania przebarwienia ciemnieją, mogą wytworzyć się delikatne strupki – w efekcie czego następuje redukcja zmian pigmentacyjnych. W tym trybie dochodzi także do odmłodzenia i zwiększenia napięcia skóry. Już po 1 zabiegu następuje poprawa, jednak w większości przypadków rekomendowana jest seria 2-3 zabiegów w odstępach 4 tygodniowych.
Laser tulowy na blizny i rozstępy
W wyniku pracy w trybie ablacyjnym dochodzi do głębokiej przebudowy skóry. W szczególności jest to korzystne w terapii blizn i rozstępów – zostają one wyraźnie spłycone. Odparowanie wierzchnich warstw naskórka wpływa na nieco dłuższy okres rekonwalescencji. I tak w porównaniu do laserów wysokoenergetycznych jest zdecydowanie szybszy i bezpieczniejszy.
Laser tulowy na porost włosów
Badania wykazały, że laser tulowy może być stosowany samodzielnie lub w terapii łączonej. Można go łączyć z mezoterapią, osoczem bogatopłytkowym czy karboksyterapią w celu stymulacji porostu włosów. Pobudza on „uśpione” mieszki włosowe do przejścia do fazy aktywnego wzrostu. W następstwie podgrzania głębszych struktur skóry (bez naruszenia ciągłości naskórka) dochodzi do szybszej regeneracji mieszków włosowych osłabionych przez np. androgeny. Zostają uwolnione czynniki wzrostu, a zwiększenie ukrwienia tej okolicy pobudza wzrost nowych włosów. Dla wzmocnienia efektów dodatkowo poleca się stosowanie zabiegów mezoterapii igłowej czy osocza bogatopłytkowego. Natomiast w kuracji domowej odpowiedniej suplementacji i/lub wcierek.
Sposób działania lasera tulowego Lavieen
Laser tulowy Lavieen działa w trzech trybach pracy:
- Nieablacyjny – efekt termiczny w skórze właściwiej zapoczątkowuje proces denaturacji białek. Stosowany głównie w zabiegach odmładzających. Ze względu na brak uszkodzenia naskórka nie występuje okres rekonwalescencji. Dodatkowo w tym trybie można pracować na delikatnej skórze okolicy oka również wpływając na jej zwiększone napięcie.
- Subablacyjny – energia lasera dociera do głębszych warstw naskórka i powierzchownych skóry właściwej. Następuje remodeling skóry – jej odmłodzenie i efekt „baby face”. W tym trybie pracy redukowane są wszelkiego rodzaju przebarwienia. Natomiast przebudowa naskórka wpływa na wyraźną poprawę wierzchnich warstw skóry (wygładzenie skóry, redukcja rozszerzonych porów). Okres rekonwalescencji jest minimalny (1-2 dni).
- Ablacyjny – poprzez odparowanie wierzchniej warstwy skóry następuje denaturacja białek a w konsekwencji głęboka przebudowa skóry. Idealnie sprawdza się w terapii blizn i rozstępów. Okres rekonwalescencji wynosi około 5-7 dni.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
- aktywne choroby skóry
- głębokie złuszczanie naskórka (4 tygodni)
- stosowanie leków i ziół światłoczułych
- miejscowe stosowanie preparatów sterydowych, z retinolem czy kwasami owocowymi
- doustne stosowanie sterydów i retinoidów
- świeża opalenizna
- choroby nowotworowe (5 kat po wyleczeniu)
- poważne choroby ogólnoustrojowe
- niewyrównana cukrzyca
- ciąża i okres karmienia piersią
- czynna infekcja skóry
Jeśli chcesz przeczytać więcej o zabiegach laserem tulowym Lavieen kliknij tutaj.