Kwasy w kosmetologii – do tego, że zabiegi z użyciem kwasów spektakularnie poprawiają jakość skóry, nikogo nie trzeba przekonywać.
Które z nich są teraz najbardziej popularne?
Jak dzielimy kwasy?
Kwasy kosmetyczne, zastosowane w formie peelingów chemicznych, stanowią jedne z najbardziej uznanych surowców w branży kosmetologicznej. Znajdują szerokie zastosowanie w preparatach profesjonalnych, jak również tych przeznaczonych do pielęgnacji w domu. Powszechnie stosuje się podział hydroksykwasów na dwie klasy:
- AHA (alfa-hydroksykwasy)
- BHA (beta-hydroksykwasy)
Aha to α-hydroksykwasy, gdzie oprócz grupy karboksylowej znajduje się również grupa hydroksylowa. Do najczęściej stosowanych kwasów z grupy Aha należą:
- kwas migdałowy,
- kwas mlekowy,
- kwas glikolowy
- kwas jabłkowy,
- kwas winowy,
- kwas cytrynowy.
Jakie działanie mają kwasy owocowe na skórę?
- Kwas AHA, określane również mianem kwasów owocowych, mają działania eksfoliacyjne, ale efekt złuszczania jest uzależniony od rodzaju danego kwasu, jego pH oraz zastosowanego stężenia procentowego.
- Zazwyczaj w stężeniach powyżej 20% preparatu kwasowe wykazują działanie złuszczające, natomiast w niższych – działanie nawilżające.
- Kwasy AHA stosuje się w terapiach kosmetologicznych przeciwtrądzikowych. Mają one działanie antybakteryjne i przeciwzmarszczkowe dzięki stymulacji syntezy białek kolagenu oraz elastyny.
W grupie kwasów BHA najpopularniejszy jest kwas salicylowy, który pozyskuje się z liści brzozy, kory wierzby i kwiatów rumianku. Dzięki małej cząsteczce wnika głęboko do naskórka, ma działanie złuszczające. Sugerowane stężenie kwasu oscyluje między 1 a 2%.
Zazwyczaj używa się go do pielęgnacji skóry trądzikowej. Coraz częściej wykorzystywana jest pochodna kwasu salicylowego, czyli kwas lipohydroksylowy LHA, który znany jest również jako kwas kapryloilosalicylowy. Jego najważniejsze właściwości to działanie ściągające oraz delikatnie złuszczające.
LHA posiada pH zbliżone do pH skóry (5,5), dzięki czemu uważany jest za kwas bezpieczny w stosowaniu dla większości rodzajów skóry.
Kilka słów o peelingach PHA
Niedawno do grupy kwasów stosowanych w kosmetologii dołączyły również kwasy polihydroksylowe (PHA). Kwasy te mają działanie delikatnie złuszczające, jednak różnią się strukturą molekularną. Cząsteczki kwasów PHA są znacznie większe. Do grupy kwasó1) PHA należa:
- kwas laktobionowy,
- glukonolakton,
- glukoheptanolakton.
Kwasy PHA wzmacniają naturalną barierę lipidową naskórka, nawilżają, łagodzą podrażnienia oraz zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych.
Ponadto działają przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie. Stymulują syntezę kolagenu , elastyny i kwasu hialuronowego. Kwas laktobionowy jest także inhibitorem metaloproteinaz macierzy.
Terapie łączone peelingami chemicznymi
Możliwe jest zastosowanie kombinacji kwasów AHA, BHA i PHA w jednym preparacie – dzięki takiemu koktajlowi złuszczającemu zadziałamy wielokierunkowo.
Kwasy PHA są odpowiednie dla osób ze skórą suchą i wrażliwą, odwodnioną, a także ze skórą trądzikową, dojrzałą, naczyniową oraz tą z przebarwieniami. PHA sprawdziły się też po zabiegach medycyny estetycznej np. po mezoterapii igłowej, w trakcie terapii retinolem i u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS), egzemą czy łuszczycą.
W pielęgnacji opartej o polihydroksykwasy warto stosować preparaty z kwasem hialuronowym, ceramidami, gliceryną oraz peptydami. Dostępne badania wykazują, iż octan retinylu może nasilać działanie kwasów PHA.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o peelingach chemicznych kliknij tutaj.