Trądzik hormonalny to zdecydowanie najczęściej występująca dermatoza, czyli choroba skórna, która dotyka ponad 85% nastolatków i młodych osób między 18 a 35 rokiem życia. Przyczyn powstawania trądziku może być wiele. Zaliczamy do nich nadmierną produkcję łoju, nadmierne rogowacenie mieszków łojowych, co prowadzi do ich zaczopowanie oraz proliferację bakterii Cutibacterium acnes (kiedyś nazywane Proionibacterium acnes), Staphylococcus aureus lub grzybów Pityrosporum ovale.
Trądzik hormonalny inaczej zwany trądzikiem dorosłych lub specjalistycznie Acne Tarda, to choroba, która dotyka ludzi najczęściej powyżej 25 roku życia. Poza wyżej wspomnianymi możliwymi przyczynami trądziku, w trądziku hormonalnym mamy dodatkowo do czynienia z zaburzoną gospodarką hormonalną. Głównymi hormonami wpływającymi na patogenezę trądziku są androgeny:
- testosteron,
- dihydrotestosteron (DHT)
- ponadto androstendion,
- siarczan dihydroepiandrosteronu (DHEA-S),
- dodatkowo białko wiążące DHT (SHBG).
Androgeny mają receptory w ujściach gruczołów łojowych i w ujściach mieszków włosowych. W wyniku ich nadmiernej stymulacji dochodzi do nagromadzenia łoju i keratyny, co powoduje powstanie zaskórników zamkniętych.
Poza androgenami, na powstawanie trądziku mogą mieć również wpływ hormony damskie – estrogeny, progesteron lub inne – prolaktyna, hormony tarczycy, kortyzol (hormon stresu), insulina lub insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1).
Trądzik dorosłych najczęściej umiejscawia się w strefie U – policzki oraz żuchwa u kobiet, u mężczyzn natomiast jest to najczęściej broda i kark. Obraz kliniczny to wszelkie rodzaje zmian trądzikowych – zaskórniki otwarte, zamknięte, guzki, cysty, nadmierne świecenie skóry bądź nadmierna suchość. Zmiany te powodują powstawanie przebarwień pozapalnych i blizn.
Jak zwalczać trądzik hormonalny?
Na początku należałoby znaleźć przyczynę, niestety często nie jest to łatwe zadanie. Warto wprowadzić zdrowia dietę przeciwzapalną, bogatą w witaminy, NNKT i mikro- i makroelementy. Często nie obejdzie się bez wykonania dokładnych badań krwi, które pomogą określić problem. Warto stosować również suplementy, dobrane odpowiednio do własnych potrzeb – złotym duetem jest witamina D (której większość z Nas ma niedobór) oraz kwasy Omega 3,6 i 9.
W gabinecie kosmetologicznym kosmetolog może pomóc dobrać odpowiednią pielęgnację domową. Zabiegi wykonywane przy trądziku dzielimy na:
- oczyszczające – peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, oksybrazja, kawitacja czy coraz rzadziej wykonywane oczyszczanie manualne
- regulujące wydzielanie sebum – Geneo, jonoforeza, infuzja tlenowa
- zwalczające przebarwienia pozapalne, blizny – laser tulowy, dermapen
Jeśli chcesz przeczytać więcej o zabiegach na trądzik kliknij tutaj.
W pielęgnacji domowej warto zawrzeć kosmetyki zawierające:
- kwasy AHA, BHA, PHA (w niskich stężeniach),
- kwas azelainowy,
- retinol,
- azeloglicyna
- oprócz tego ceramidy, kwas hialuronowy, trehaloza lub inne składniki nawilżające
W walce z trądzikiem ważny jest umiar w doborze składników aktywnych, więcej wcale nie znaczy lepiej! Dlatego warto, aby kosmetolog dobrał odpowiednie kosmetyki.