Jak zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów? Wielu z nas – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – boryka się z problemem wypadających włosów. Podłoże tej dolegliwości może być różne – czynniki zewnętrzne (fizyczne i chemiczne), niedobory pierwiastków śladowych w organizmie, a także choroby skóry głowy lub ogólne.
Należy pamiętać, że normalnym etapem rozwoju włosa jest jego wypadanie – średnio od 100 do 200 na dzień. Jeśli ta liczba wzrasta – włosy podczas mycia wychodzą garściami – warto zacząć działać!
Przyczyny wypadania włosów
- czynniki fizyczne – częste farbowanie, suszenie włosów gorącym powietrzem, prostowanie czy lokowanie włosów, używanie na co dzień silnych środków, np. lakier, zbyt mocne tapirowanie czy napinanie włosów, wystawianie skóry głowy i włosów na działanie silnych promieni słonecznych.
- niedobór witamin i mikroelementów – szczególnie z grupy B, niedobór białka, cynku, żelaza czy witaminy D
- ponadto stosowanie niektórych leków – przede wszystkim antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych, przeciwtarczycowych, cytostatyków, leków immunosupresyjnych, terapii hormonalnej
- nadmierny stres
- choroby skóry głowy – łuszczyca, grzybica, łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy
- choroby ogólnoustrojowe – nadczynność i niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, anemia, choroby jajników, nadnerczy i inne zaburzenia hormonalne
Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
Na początek należy znaleźć przyczynę nadmiernego wypadania włosów. Rekomendowany pakiet badań diagnostycznych składa się z: morfologii, ferrytyny, żelaza, TSH, FSH, testosteronu, witaminy B12, witaminy D i cynku. Niektóre sytuacje życiowe takie jak choroby, poród czy stres mogą spowodować, że zbyt duża ilość włosów przechodzi w fazę spoczynku i przez to organizm odrzuca znaczne ilości włosów (tzw. łysienie telogenowe). Często są to problemy tymczasowe – jednakże warto przyspieszyć regenerację stosując wzmacniające kuracje trychologiczne.
Niektóre środki kondycjonujące, sposób mycia i suszenia mają wpływ na zwiększenie ilości wypalanych włosów. Odpowiednie szampony, maski i wcierki znacznie poprawiają kondycję włosów.
Zabiegi trychologiczne zapobiegające wypadaniu włosów i pobudzające wzrost nowych
Karboksyterapia
– zabieg polega na iniekcyjnym wprowadzeniu w skórę głowy medycznego dwutlenku węgla. Powoduje to natychmiastowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawę mikrokrążenia i pobudzenie mieszków włosowych. Oprócz tego dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych uruchamia procesy odbudowujące komórki. Wpływa to na zatrzymanie wypadania włosów i odbudowę mieszków włosowych.
Mezoterapia skóry głowy
– polega na ostrzykiwaniu skóry głowy odpowiednio dobranym koktajlem, który ma za zadanie wzmocnić i odżywić włosy. Zabieg powstrzymuje proces wypadania włosów oraz pomaga w ich odrastaniu – jeśli mieszki włosowe nie weszły jeszcze w stan zaniku. Koktajle do mezoterapii zawierają najczęściej: witaminy, cynk, kwasy nukleinowe, koenzymy, peptydy biomimetyczne oraz czynniki wzrostu. Mezoterapia jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem – świetnie się sprawdzi również u osób, które cierpią na sezonowe wypadanie włosów (wiosna i jesień).
Osocze bogatopłytkowe
– podczas iniekcji w skórę głowy podaje się autologiczny preparat (z krwi pacjenta) – odpowiednio przygotowany – odwirowany w specjalnej medycznej wirówce. Proces ten oddziela czerwone krwinki od osocza, które kilkukrotnie zagęszcza. Skoncentrowane osocze zawiera białka i czynniki wzrostu – mają one zdolność pobudzenia komórek macierzystych mieszków włosowych do przejścia ze stanu uśpienia w stan aktywny. Osocze zapobiega wypadaniu włosów oraz stymuluje porost nowych.
Laser tulowy Lavieen
– bezpieczny i nieinwazyjny zabieg z wykorzystaniem lasera tulowego to nowość na rynku kosmetycznym. Energia wiązki laserowej wywołuje efekt termiczny, dzięki czemu natychmiastowo zwiększa się przepływ krwi w tkance. Powoduje to poprawę odżywienia i dotlenienia mieszków włosowych. Co ważne – impuls lasera nie oparza skóry głowy.
Jak zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów w domu?
Tak jak zawsze – połączenie zabiegów z odpowiednio dobraną pielęgnacją domową daje najlepszy rezultaty. Warto w domu stosować szampony i wcierki, które będą hamowały wypadanie włosów i korzystnie wpływały na porost nowych. Do tego celu preparaty powinny zawierać składniki aktywne takie jak: pokrzywa, skrzyp polny, szałwia, łopian, niacynamid, cynk, palma sabałowa, oprócz tego witaminy z grupy B i inne wyciągi roślinne. Pomocne mogą być również suplementy diety, które w swoim składzie zawierają także odpowiednio dobrany kompleks hamujący wypadanie włosów i stymulujący porost. Warto zwrócić uwagę na renomowane marki kosmetyków czy suplementów. Stosowanie takich kosmetyków faktycznie przynosiło efekty – a badania kliniczne potwierdzają ich jakość.