Pielęgnacja cery trądzikowej. Skóra ze skłonnością do trądziku jest bardzo wymagająca, przez co jej pielęgnacja jest ogromnym wyzwaniem. Pozbycie się trądziku jest trudne, ale możliwe. Aby wyeliminować nawracające wypryski i doprowadzić skórę do pożądanego stanu jednym z najważniejszych kroków jest dobranie właściwych kosmetyków.
Trądzik kojarzy się głównie z problemem nastolatków, jednak może on uprzykrzać życie także osobom po 30 roku życia i występować w różnych odmianach.
Trądzik pospolity pojawia się najczęściej w wyniku zatkania ujść w okolicy mieszków włosowych. Tworzą one wraz z gruczołami łojowymi swoistą strukturę.
Jeśli dojdzie do nadmiernej produkcji sebum i w następstwie tego do zablokowania struktury włosowo-łojowej może dojść do stanów zapalnych. Wówczas pojawiają się bolesne, czerwone wykwity lub krosty niekiedy wypełnione ropą.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Najpoważniejszym stadium a w zasadzie rodzajem trądziku jest trądzik torbielowy. Na skórze pojawiają się wówczas miękkie czerwone bąble, które przy nieodpowiedniej pielęgnacji mogą prowadzić do powstania blizn trwałych i trudnych do usunięcia. Bywa także, że trądzik przebieg bez jakichkolwiek stanów zapalnych.
Na naskórku pojawiają się jedynie zaskórniki otwarte (czarne punkty) i zamknięte (białe punkty). I wtedy wystarczy wprowadzić właściwą pielęgnację. Trądzik dotyka najczęściej osoby młode, dojrzewające, w których organizmie odbywa się burza hormonalna. Jednak w ostatnich latach widać coraz większą liczbę osób po 30 roku życia, która także dotyka ta dolegliwość. Uważa się, że mają na to wpływ androgeny, który pobudzają gruczoły łojowe do wzmożonej pracy.
Co powoduje powstanie trądziku?
Pielęgnacja cery trądzikowej. Chodź trądzik, występuje w różnych odmianach, to zwykle przyczyny jego powstania są podobne. Najczęściej pojawienie się go na skórze powodują:
- czynniki genetyczne
- długotrwały i silny stres
- zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej
- choroby przewlekłe – szczególnie mające wpływ na stężenie hormonów w organizmie
- stosowanie kosmetyków zapychających skórę np. z lanoliną, woskiem pszczelim, olejami mineralnymi
- niektóre lekarstwa między innymi zawierające kortykosterydy
- wystawianie twarzy na częste zmiany warunków atmosferycznych – nagłe zmiany temperatur, wiatr
- brak ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym
- niehigieniczny tryb życia, częste dotykanie twarzy dłońmi
- niewłaściwa dieta oparta na produktach o wysokim indeksie glikemicznym – częste spożywanie fast-foodów, słodyczy, napojów słodzonych, białego pieczywa
- nieregularna pielęgnacja oczyszczająca skórę