Cellulit polega na zmianach obrzękowo-zwłóknieniowo-stwardnieniowych w tkance podskórnej. Zmiany tego typu mogą pojawić się niezależnie -od masy (występuje zarówno u osób szczupłych, jak i otyłych) czy aktywności fizycznej. Dotyka około 85-98% populacji kobiet i około 2% populacji mężczyzn.
Proces powstawania i rozwoju cellulitu
Proces rozwoju i stopnia zaawansowania cellulitu jest złożony. Na skutek nadmiernego gromadzenia się tłuszczy w depozytach (komórkach tłuszczowych) dochodzi do zastoju żylnego i tętniczego – naczynia stają się bardziej przepuszczalne. Narastający obrzęk uszkadza włókna kolagenowe i elastylowe. Z czasem pojawiają się nowe włókna kolagenowe, które otaczają skupiska adipocytów przyczyniając się do powstawania mikroguzków, niekiedy bolesnych makroguzków. Zmiany przyjmują wygląd „skórki pomarańczowej” lub „materaca”. Towarzyszy im utrata sprężystości skóry, nierzadko obrzęki. Również zabarwienie skóry może ulec zmianie – pojawia się bladość, sinienie lub zaczerwienienie skóry. Związane jest to z zaburzeniami krążenia – niedokrwienia lub zastojów włośniczkowo-żylnych.
Cellulit najczęściej umiejscawia się na udach, biodrach, pośladkach, brzuchu, ramionach czy okolicy kolan.
Najczęstsze przyczyny cellulitu:
- płeć – cellulit dotyka głównie kobiet za względu na specyficzną budowę tkanki podskórnej
- zaburzenia równowagi hormonalnej np. w stanach fizjologicznych – okres pokwitania, ciąża, menopauza, stosowanie antykoncepcji czy hormonalnej terapii zastępczej. Dochodzi wówczas do rozrostu komórek tłuszczowych i gromadzenia nadmiernej ilości wody
- zaburzenia w obrębie układu krążenia i układzie limfatycznym
- niewłaściwa dieta- nadmiar węglowodanów, na syconych kwasów tłuszczowych, soli, wysoko przetworzona żywność – przez co dochodzi do zatrzymania wody, tworzą się obrzęki, przyrasta masa ciała
- mała aktywność fizyczna lub jej brak
- siedzący tryb życia
- przewlekły stres
- stosowanie używek – palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu
- zbyt ciasna odzież, która utrudnia prawidłowe krążenie
Podział cellulitu ze względu na badanie pulsacyjne
- postać zwarta (twarda) – skóra jędrna, dobrze napięta, objaw skórki pomarańczowej widoczny przy ujęciu skóry w fałd. Dotyka najczęściej młodych kobiet bez nadwagi
- postać wiotka – objaw materaca widoczny zarówno w stanie napięcia, jak i rozluźnienia mięśni. Skóra jest wiotka, pozbawiona sprężystości. Występuje najczęściej u dojrzałych kobiet z obniżonym napięciem mięśniowym.
- postać obrzękowa – do objawów występujących w postaci wiotkiej dochodzi bladość i zmniejszenie grubości skóry
- oprócz tego postać mieszana – w zależności od obszaru mogą występować różne objawy cellulitu z wyżej wymienionych postaci
Czym są mikrofale Coolwaves na cellulit?
Włoska firma Deka stworzyła unikalną technologię opartą na działaniu tzw. zimnych mikrofal. Częstotliwość działania mikrofal Coolwaves jest całkowicie bezpieczna i wynosi 2,45GH. Dzięki temu przenika do niemal całej warstwy podskórnej tkanki tłuszczowej – nie uszkadzając przy tym zewnętrznych warstw skóry.
Energia fal elektromagnetycznych deponowana jest do tkanek dwiema głowicami zabiegowymi:
- Głowica płytkiego działania – fale Coolwaves podgrzewają włókna kolagenowe w skórze właściwej, prowadząc do ich obkurczenia – efektem jest natychmiastowe napięcie i ujędrnienie skóry. Podskórne zwłóknienia ulegają rozpadowi, a powierzchowna tkanka tłuszczowa redukcji – dzięki czemu płytki cellulit jest eliminowany.
- Głowica głębokiego działania – sprawdza się przy głębokim i opornym cellulicie oraz miejscowych otłuszczeniach
Jak działają mikrofale Coolwaves na cellulit?
Energia urządzenia kumuluje się w 80% w tkance tłuszczowej. Powoduje ona przegrzanie adipocytów, w konsekwencji czego dochodzi do ich rozpadu – czyli lipolizy. Błona komórkowa komórki tłuszczowej pęka i uwalnia upłynnioną jej zawartość (glicerol i kwasy tłuszczowe). Trwale uszkodzone komórki tłuszczowe wraz z ich zawartością zostają usunięte z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych.
Powyższy mechanizm działania pozwala na znaczną redukcję cellulitu niezależnie od stopnia jego nasilenia. W serii zaleca się wykonanie 4 zabiegów co 2-3 tygodni. Technologię można łączyć z masażami próżniowymi czy falą uderzeniową dla wzmocnienia efektu redukcji cellulitu i ujędrnienia skóry.