Jak rozpoznać rodzaj cellulitu? Cellulit inaczej lipodystrofia jest wieloczynnikowym zaburzeniem skóry i najczęstszym problemem estetycznym. Z wyglądu przypomina skórkę pomarańczy i obejmuje u kobiet głównie okolicę bioder, brzucha, ud, wewnętrzną powierzchnię kolan, pośladki oprócz tego ramiona. Polega na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych w obszarze tkanki podskórnej. Godnym uwagi jest fakt, iż dotyka wiele kobiet nie zależnie od wieku czy wagi.
Przyczyny powstawania cellulitu
Zazwyczaj przyczyny są wieloczynnikowe – nadmierne gromadzenie się wody w macierzy międzykomórkowej, zaburzenie mikrokrążenia, przerost komórek tłuszczowych. Mówi się, że cellulit jest uwarunkowany genetycznie natomiast duże znaczenie mają czynniki środowiskowe.
Po pierwsze przyczyny hormonalne
Estrogeny czyli żeńskie hormony płciowe wpływają na poszerzenie naczyń krwionośnych przez co stają się ona przepuszczalne. Płyn, który się z nich wydostał zbiera się w przestrzeniach międzykomórkowych powodując pojawienie się obrzęku z uciskiem na komórki tłuszczowe. Niestety to właśnie estrogeny sprzyjają odkładaniu i magazynowaniu tłuszczu w adipocytach. Efektem końcowym jest powiększenie komórek tłuszczowych, gorsza mikrocyrkulacja krwi i pojawienie się cellulitu.
Po drugi przyczyna krążeniowa
Zaburzenia mikrokrążenia tkankowego powoduje niedostateczne odżywienie adipocytów, które powiększają swoją objętość i zaczynają uciskać na otaczające naczynia krwionośne. Następuje zatrzymanie limfy, obrzęk a w końcowej fazie stwardnienie w formie guzków cellulitowych.
Po trzecie przyczyny środowiskowe
Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i nieprawidłowy sposób odżywiania – nadmierne spożycie soli, tłuszczów i węglowodanów prostych w diecie, zbyt mało wody i niskie spożycie błonnika pokarmowego – palenie tytuniu u spożywanie alkoholu – to kolejne czynniki sprzyjające rozwojowi cellulitu. Również ubiór ma znaczenie – niekorzystnie wpływa noszenie zbyt obcisłych ubrań i wysokich butów.
Rodzaje cellulitu
- Cellulit wody – postać twarda – powstaje głównie poprzez nadmierna gromadzenie wody w organizmie. Nieprawidłowy przepływ krwi i limfy sprzyja rozrostowi komórek tłuszczowych w nadmierny i nieregularny sposób. Objaw skórki pomarańczowej występuje przy uchwyceniu skóry w fałd – widoczne są grudki, fałdki i zagłębienia. Może dotykać również kobiet szczupłych, w młodym wieku. Do rozwoju cellulitu wodnego – prócz niewłaściwego stylu życia – zaliczamy także przyjmowanie leków, choroby nerek oraz choroby układy krążenia. Zazwyczaj skóra jest opuchnięta, pofałdowana niekiedy z niezdrowym kolorytem.
- Cellulit tłuszczowy – postać wiotka – skóra jest mniej jędrna z zagłębieniami, które zmieniają się wraz ze zmianą pozycji ciała. Najczęściej dotyka osób z nadwagą, mało aktywnych fizycznie lub w przypadku dużej utraty wagi. Polega na rozroście komórek tłuszczowych oraz włóknieniu przegród łącznotkankowych. Okalających adipocyty. Ucisk na okoliczne naczynia pogarsza usuwanie wody i toksyn z organizmu.
Stadia cellulitu tłuszczowego
I stopień – skóra gładka, tkanka tłuszczowa prawidłowo rozłożona, cellulit widoczny wyłącznie przy ucisku fałdu
II stopień – skóra mniej sprężysta, komórki tłuszczowe uciskają na naczynia krwionośne zaburzając tym samym mikrokrążenie. Grudki widoczne przy napięciu mięśni lub uciśnięciu skóry w fałd.
III stopień – wyraźna utrata elastyczności skóry. W pozycji siedzącej, stojącej czy leżącej widoczne są zmiany. Ponadto może występować obrzęk i bolesność.
IV stopień – twarde guzki są widoczne w każdej pozycji ciała, nasilają się przy napięciu mięśni. Występuje obrzęk i bolesność.
Cellulit mieszany – obejmuje cechy cellulitu wodnego i tłuszczowego.
Współczesna kosmetologia opiera się na zaawansowanych technologiach redukujących każdy rodzaj cellulitu. Najskuteczniejsza są terapie łączone dobierane w zależności od postaci i stopnia zaawansowania problemu. Zaliczamy tutaj takie zabiegi jak: Onda, endermologia, fala uderzeniowa, fala radiowa, karboksyterapia czy fala ultradźwiękowa. Nieodłącznym elementem zabiegów jest zmiana stylu życia – zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz regularna aktywność fizyczna.