Kriolipoliza – niezastąpiona metoda modelowania sylwetki
Problem nagromadzenia tkanki tłuszczowej stał się powszechny nie tylko w branżach dietetycznej, sportowej, farmaceutycznej, lecz także w kosmetologii i medycynie estetycznej. W ostatnim czasie można zauważyć na rynku coraz większą dostępność technologii do modelowania ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. Jedną z najbardziej spektakularnych metod jest kriolipoliza.
KRIOLIPOLIZA jest technologią, która wykorzystuje działanie niskiej temperatury do nieinwazyjnej redukcji lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Kriolipoliza sprawdzi się u osób w dobrej kondycji, ze średnimi fałdami tkanki tłuszczowej, które są trudne do wyeliminowania za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych.
Co to jest kriolipoiza?
Słowo kriolipoliza pochodzi z greckich: KRYOS (lód), LIPA (tłuszcz) i LYSIS (rozpad).
Jest metodą nieinwazyjną do usuwania komórek tłuszczowych z organizmu człowieka. Problematyczne, miejscowo lokalizujące się złogi tłuszczu poddawane są procesom ekstrakcji ciepła z komórek tłuszczowych (adipocytów). Skutkiem wystawienia ich na odpowiednio kontrolowane zimno jest krystalizacja trójglicerydów, po czym adipocyty rozpoczynają proces apoptozy (śmierci komórkowej) i stan zapalny, który uruchamia układ immunologiczny. Martwe komórki tłuszczowe są absorbowane przez makrofagi i usuwane z organizmu poprzez układ limfatyczny w procesie fagocytozy. Lipoliza jest nieodwracalna – uszkodzone w ten sposób adipocyty się nie regenerują. Komórki tłuszczowe są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które są podatne na działanie niskich temperatur.
Skuteczność kriolipoliza została dowiedziona w toku licznych badań. Pierwsze doniesienia dotyczące wpływu niskiej temperatury na tkankę tłuszczową pojawiły się w latach 60 XX wieku na uniwersytecie harvarda.
Procesy zachodzące w organizmie po zabiegu kriolipolizy:
- 3 dni po zabiegu można zaobserwować pierwsze zmiany w postaci stanu zapalnego wokół obszaru schłodzenia ze względu na obecność komórek w apoptozie.
- 7 dni po zabiegu widoczne jest nasilenie stanu zapalnego wokół komórek tłuszczowych.
- 14 dni po zabiegu utrzymuje się stan zapalny wokół obszaru poddanego działaniu niskiej temperatury.
- 30 dni po zabiegu następuje zmniejszenie stanu zapalnego oraz objętości komórek tłuszczowych.
- 60 dni po zabiegu widoczny jest spadek objętości adipocytów oraz ich liczby.
Zabieg kriolipoliza można przeprowadzić na wybrane części ciała, gdzie następuje nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Najczęściej są to: brzuch, boczki, uda, okolice nad kolanami, drugi podbródek.
Głównym przeznaczeniem zabiegu jest redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej, a nie działanie antycellulitowe. Jednak po kriolipolizie niejako przy okazji cellulit staje się widocznie mniejszy.
Przebieg zabiegu kriolipolizy
Przed przystąpieniem do wykonywania procedury zabiegowej bardzo ważne jest odpowiednie zakwalifikowanie pacjenta oraz przeprowadzenie wywiadu w celu wykluczenia wszelkich przeciwwskazań.
Urządzenie COOLTECH wyposażone jest w funkcje monitorowania temperatury chłodzenia -8°C.
- Zabieg rozpoczyna się od wybrania obszaru ciała, z którego chcemy pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej.
- Następnie na tę okolicę należy nałożyć specjalny podkład żelowy, tzw. membranę, na który w dalszej kolejności przykładana jest odpowiednia głowica próżniowa. Aplikator zasysa fałd skórny wraz z tkanką tłuszczową do komory, w której znajdują się elementy chłodzące.
- Zassanie tkanki polega na precyzyjnym aplikowaniu niskiej temperatury do tkanki tłuszczowej. Kriolipoliza COOLTECH trwa 70 minut na ciało oraz 45 minut na podbródek.
- Przez pierwsze 2-4 minuty można odczuwać dyskomfort. Po tym czasie odczuwalne jest tylko minimalne schłodzenie. Po zakończeniu chłodzenia i zdjęciu głowicy na skórze pojawia się tzw. efekt kostki masła, czyli uwypuklenie fałdu skórno-tłuszczowej w opracowywanym obszarze.
- Wówczas wykonujemy krótki masaż na danym obszarze, aby podgrzać tkanki i przywrócić krążenie. Zwiększa to skuteczność zabiegu o około 44% oraz przyspiesza proces regeneracji i usuwania uszkodzonych adipocytów.
Kiedy są pierwsze efekty kriolipolizy?
Pełne efekty redukcji tkanki tłuszczowej uzyskujemy po około 3 miesiącach od przeprowadzonego zabiegu. Jednak czas, po którym widoczne będą zauważalne zmiany, jest mocno indywidualny i zależy od zdolności metabolicznych organizmu. Najczęściej zaleca się serię 2-4 zabiegów w odstępach 6-8 tygodni.
Najlepsze efekty uzyskujemy w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczna. Dodatkowo można pomiędzy zabiegami kriolipoliza wspomagać się zabiegiem masażu limfatycznego -> ENDERMOLOGIĄ ALLIANCE, a także zabiegami z wykorzystaniem fali uderzeniowej STORZ. Zaleca się spożywanie dużej ilości wody w celu przyspieszenia procesu regeneracji oraz usuwania z organizmu obumarłych komórek tłuszczowych. W większości przypadków efekt można zaobserwować już po pierwszym zabiegu.
Zalecenia okołozabiegowe:
- Przed 24 godziny przed i po zabiegu nie powinno się stosować kremów, kosmetyków i leków miejscowo.
- Przez 24 godziny przed zabiegiem należy unikać zażywania leków, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia wynaczynienia (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne).
- Przez 48 godzin przed i po zabiegu należy unikać picia alkoholu.
- Ponadto na 2 godziny przed zabiegiem powinno się zjeść lekkostrawny posiłek, nie można być głodnym ani na czczo.
- Przez 48 godzin po zabiegu należy unikać przegrzewania miejsca zabiegowego, sauny, gorącej kąpieli, pływania w basenie.
- Oprócz tego przez 48 godzin po zabiegu lepiej zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej.
Po zabiegu pojawia się miejscowe zaczerwienienie, mogą pojawić się siniaki, odrętwienie skóry i zaburzenia czucia.
Godnym uwagi jest fakt, iż KRIOLIPOLIZA należy do zabiegów o dużym profilu bezpieczeństwa. Daje zadowalające efekty i u większości stanowi alternatywę do inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.