Prężny rozwój kosmetologii spowodował mnogość zabiegów odmładzających – od terapii złuszczających, antyoksydacyjnych, z wykorzystaniem właściwości fizykalnych prądów, ultradźwięków, fal radiowych, poprzez dermomasaże, laseroterapię aż do zabiegów iniekcyjnych – karboksyterapii, mezoterapii mikroigłowej (dermapen) oraz mezoterapii igłowej. Niepodważalnym faktem jest skuteczność stosowania wyżej wymienionych technik oczywiście uwzględniając potrzeby i stan skóry klienta.

Mikronakłuwanie jest zaawansowaną procedurą regeneracji i odbudowy skóry. Mikrourazy wywołane wbiciem igieł w skórę powodują obrzęk tkanek oraz niewielkie uszkodzenie naczyń krwionośnych dzięki czemu do rany napływają płytki krwi. Odpowiedzialne są one za wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego w skórze poprzez aktywację cytokin – czyli białek biorących udział w procesach gojenia i odnowy. Konsekwencją tych działań w skórze właściwej jest stymulacja komórek tkanki łącznej – fibroblastów do produkcji kolagenu, a także produkcja elastyny, kwasu hialuronowego, proteoglikanów i nowych naczyń krwionośnych . Te wszystkie procesy składają się na zwiększenie wytrzymałości i elastyczności komórek, dając wyraźną poprawę jędrności, gęstości i odmłodzenia skóry.

 

Proces gojenia skóry po zabiegu

 1. Stan zapalny – objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, uczuciem ciepła, zwiększoną wrażliwością skóry w miejscu zabiegu. Utrzymuje się 1-3 dni. W tej fazie dochodzi do fagocytozy czyli odpowiedzi immunologicznej skóry. Ma ona na celu zapobieganie zakażeniu rany.
 2. Proliferacja (namnażanie) – wypełnienie przestrzeni rany nową tkanką warunkuje stymulacja fibroblastów. Powstają elementy podporowe skóry – kolagen i elastyna, oraz naczynia krwionośne, które jeszcze nie do końca są szczelne.
 3. Remodeling (odbudowa) – zaczyna się po 3 tygodniach i może trwać nawet do kilku miesięcy. W tym okresie obserwujemy pogrubienie, zagęszczenie i wzrost napięcia skóry. 
 4. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (krem Emla) na skórze zdezynfekowanej. W zależności od problemu skórnego, okolicy i grubości dobieramy odpowiednią technikę i głębokość nakłuć (od 0,2 do 2,5 mm). W trakcie zabiegu skóra staje się zaróżowiona, z możliwością drobnych wybroczyn. Odczucia subiektywne po terapii możemy porównać do oparzenia słonecznego – wzrost ciepłoty skóry oraz delikatne pieczenie. Aplikacja serum i maski łagodzącej działa wyciszająco i kojąco. Pielęgnacja domowa polega na nawilżaniu skóry łagodnymi preparatami wspomagającymi gojenie. Po kilku dniach może wystąpić delikatne złuszczanie naskórka. Ilość i częstotliwość zabiegu dobierana jest indywidulanie, najlepiej w odstępach 4 tygodniowych.

 

Wskazania i efekty zabiegu:

 • Cera tłusta, łojotokowa (bez stanów zapalnych) – widoczna redukcja rozszerzonych porów, wygładzenie skóry
 • Cera dojrzała – zagęszczenie i lifting skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, pogrubienie skóry warunkuje zmniejszenie widoczności naczyń krwionośnych
 • Przebarwienia – wyrównanie kolorytu skóry, zmniejszenie przebarwień posłonecznych
 • Rozstępy – przebudowa kolagenu warunkuje nam wyraźną poprawę wyglądu i struktury rozstępów
 • Blizny potrądzikowe

 

Derma Fusion Pen Platinium – frakcyjne mikronakłuwanie skóry – zalety zabiegu

 • ultracienkie igły o grubości 33G
 • możliwość regulacji głębokości wkłucia w zależności od problemu skórnego (0,25 – 5 mm)
 • sterylność zabiegu – jednorazowy kartridż wyposażony w 9 igieł
 • certyfikacja medyczna urządzenia

 

Autor : Aleksandra Markiel –kosmetolog w Klinika Beauty Mazowiecka 13

 

Kategorie