Peelingi chemiczne w zabiegach oczyszczających i na przebarwienia skóry twarzy

Peeling chemiczny wpływa na rozluźnienie komórek warstwy zewnętrznej naskórka i ułatwia jej usunięcie. W zależności od mocy substancji aktywnych, poziomu pH oraz nośników zastosowanych w preparacie złuszczającym komórki rozwarstwiają się i odłączają – początkowo w górnych warstwach naskórka (w warstwie rogowej), a następnie w warstwach niżej położonych. Wraz z trwaniem procesu złuszczania lub podczas kolejnego zabiegu eksfoliacji peeling może penetrować w głąb naskórka i osłabiać wiązania pomiędzy komórkami w niższych warstwach. To działanie jest impulsem do uruchomienia przez skórę naturalnego procesu regeneracji, nowe komórki przechodzą do wyższych warstw naskórka poprawiający wygląd cery.

W zależności od głębokości penetracji peelingi chemiczne dzielimy na powierzchowne, średniogłębokie i głębokie.

 

 

Peelingi powierzchowne w zabiegach kosmetycznych na twarz

Peelingi powierzchowne są najbezpieczniejsze do stosowania i najczęściej wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Do tej grupy zaliczamy kwasy AHA (alfa hydroksykwasy: glikolowy, migdałowy, mlekowy, cytrynowy i inne owocowe) i BHA (beta hydroksykwasy: kwas salicylowy) – w zależności od stężenia, wartości pH i rodzaju kwasu peelingi powierzchowne mogą wykraczać poza zabieg powierzchowny i wtedy zaliczamy je do zabiegów o średniej głębokości. Peelingi powierzchowne są wykorzystywane w zabiegach redukujących pierwsze oznaki starzenia skóry i przebarwienia, kuracjach dla cery odwodnionej, przy trądziku pospolitym i różowatym. Działają korzystnie na poprawę ogólnego stanu i wyglądu skóry. Złuszczając martwe komórki naskórka, dodają cerze blasku. Co istotne tego typu zabiegi nie wykluczają z życia, skóra dość szybko ulega regeneracji.

 

 

Peelingi średniogłębokie na skórę twarzy

Peelingi średniogłębokie penetrują do zewnętrznej warstwy skóry właściwej – czyli do warstwy brodawkowatej. Jest to luźna tkanka łączna zbudowana z kolagenu i elastyny oraz dużej ilości małych naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za dostarczenie substancji odżywczych do naskórka. Znajdują się tam również włókna nerwowe i receptory dotyku. W związku z niezwykle ważną rolą, jaką odgrywa ta warstwa skóry, peelingi o średniej głębokości działania powinny być dobierane z należytą ostrożnością. Najpopularniejszym peelingiem z tej grupy jest TCA ( kwasy trójchlorooctowy) w stężeniu powyżej 20%. Do tej grupy zaliczamy także roztwór Jessnera oraz peelingi o wysokim stężeniu kwasu glikolowego, salicylowego. Peelingi średniogłębokie działają na problemy występujące na głębszych poziomach skóry – blizny, przebarwienia, głębokie zmarszczki i bruzdy. W przypadku tych peelingów czas rekonwalescencji jest dłuższy i występuje wyższe ryzyko działań niepożądanych, dlatego niezmiernie ważna jest wiedza i doświadczenie osoby przeprowadzającej dany zabieg.

 

peelingi chemiczne

 

Peelingi głębokie na skórę twarzy

Peelingi głębokie docierają do warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Znajdują się w niej mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe, a także fibroblasty produkujące kolagen i elastynę. Jest grubsza niż warstwa brodawkowata i ma mniej naczyń krwionośnych. Ze względu na obecność w tej warstwie komórek tucznych odpowiedzialnych za kontrolę reakcji alergicznych oraz makrofagów, które zwalczają bakterie i wirusy, dlatego wybór głębokiego peelingu powinien być przemyślaną decyzją. Dlatego też wykonywany jest wyłącznie w gabinecie lekarskim. Po zabiegu stosuje się maści okluzyjne, czasami preparaty z antybiotykiem. Czas regeneracji może wynosić 2 tygodnie lub więcej – w zależności od komplikacji i prędkości procesów gojenia się skóry. Wskazania do głębokiego peelingu – hiperpigmentacje, głębokie zmarszczki i bruzdy, blizny potrądzikowe, ciężkie fotouszkodzenia skóry.

 

 

Peelingi kwasowe w zabiegach kosmetycznych na twarz

Peelingi kwasowe możemy podzielić jeszcze na alfa hydroksykwasy, beta hydroksykwasy i polihydroksykwasy.

Alfa hydroksykwasy (AHA) są otrzymywane z produktów występujących naturalnie w przyrodzie. W kosmetyce stosuje się kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, cytrynowy, jabłkowy.

Kwas glikolowy posiada najmniejszą cząsteczkę z AHA, dzięki czemu może wnikać do głębokich warstw naskórka. Ma zdolność stymulacji fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Wspomaga proces keratynizacji, czyli złuszczania naskórka, a także zwiększa nawilżenie skóry. Stosowany jest głównie przy odmładzaniu skóry, redukcji zmarszczek, przebarwień i blizn zanikowych (w tym również stanów pozapalnych i potrądzikowych). Może być stosowany również na ciało w terapii rogowacenia okołomieszkowego czy rozstępów.

Kwas mlekowy wykazuje działanie złuszczające, nawilżające i przeciwstarzeniowe. Ma większą cząsteczkę, niż kwas glikolowy, w związku z czym wykazuje mniejsze działanie drażniące na skórę. Wpływa na produkcję ceramidów, które są odpowiedzialne za szczelność bariery hydrolipidowej – zapobiega ona nadmiernej utracie wody i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pobudza fibroblasty do produkcji białek podporowych kolagenu i elastyny oraz redukują drobne zmarszczki . Dodatkowo pogrubia skórę właściwą. Usuwa zrogowaciały naskórek, wyrównuje koloryt redukując przebarwienia posłoneczne.

Kwas migdałowy jest zaliczany do łagodnych peelingów, który doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem, starzeniem skóry czy bliznami. Zalecany jest do każdego typu cery, ze szczególnym uwzględnieniem skóry łojotokowej, trądzikowej czy zanieczyszczonej. Działa antybakteryjnie, oczyszcza pory, reguluje wydzielanie sebum. Oprócz spłycenia blizn i zmarszczek pomaga w stymulacji produkcji kolagenu, poprawia koloryt i rozjaśnia skórę. Może być stosowany na postać zaskórnikową czy grudkowo-krostkową w przebiegu trądziku pospolitego.

Kwas cytrynowy poprawia jędrność skóry, zwiększając stężenie kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Wykazuje działanie wybielające wynikające ze zdolności tego kwasu do hamowania syntezy barwników skóry – zmniejsza aktywność tyrozynazy, która jest odpowiedzialna za tworzenie przebarwień skórnych. Efekty zabiegów z peelingiem cytrynowym to: normalizacja namnażania komórek naskórka, głębokie oczyszczenie skóry, wygładzenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień i skóry oraz jej regeneracja i odbudowa.

Beta hydroksykwasy (BHA) – w kosmetyce wykorzystywany jest głównie kwas salicylowy, który w zbyt dużym stężeniu może być toksyczny. Złuszcza on martwe komórki naskórka, ze względu na swoją budowę ma zdolność przenikania przez warstwę łojową – wnika w głąb i intensywnie oczyszcza pory. Działa silnie antybakteryjnie – niweluje stany zapalne, jak również zapobiega powstawaniu nowych. Redukuje stany pozapalne i niewielkie blizny potrądzikowe. Spłyca drobne zmarszczki i powierzchowne przebarwienia, jednakże najlepiej sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej, łojotokowej czy zanieczyszczonej.

Polihydroksykwasy (PHA) to nowa generacja hydroksykwasów o łagodniejszym działaniu. Nie powodują podrażnień, nie szczypią, a skóra po zabiegu się nie łuszczy. PHA nie zwiększają wrażliwości na promieniowanie UV, dlatego mogą być stosowane przez cały rok. Idealnie sprawdzają się w pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, naczyniowej, z trądzikiem różowatym, łojotokiem, a także w różnych dermatozach (łuszczyca, egzema). Do PHA zaliczamy kwas laktobionowy i glukonolakton.

Kwas laktobionowy wykazuje silne działanie łagodzące i przeciwzapalne. Wygładza i zmiękcza naskórek, regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne. Wzmacnia barierę skóry poprzez odbudowę płaszcza hydrolipidowego. Podobnie jak inne hydroksykwasy stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, wpływa na produkcję kwasu hialuronowego. Ponadto dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zmniejsza uszkodzenia komórek wywołanych przez wolne rodniki.

Glukonolakton przyspiesza regenerację komórek skóry i łagodzi podrażnienia. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry poprzez niszczenie wolnych rodników. Zwiększa grubość skóry, spłyca drobne zmarszczki. Polecany jest szczególnie dla cer problematycznych – naczyniowej, wrażliwej, z trądzikiem pospolitym, z trądzikiem różowatym, AZS czy łojotokiem.

 

peelingi chemiczne

 

Pozostałe peelingi chemiczne w zabiegach na twarz

Kwas kojowy jest wykorzystywany w peelingach chemicznych przy skórze z objawami starzenia, fotostarzenia, uszkodzeniami po słońcu. W kosmetyce najważniejszą właściwością kwasu kojowego jest działanie rozjaśniające. Kwas kojowy ma zdolność hamowania tyrozynazy – głównego enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie melaniny. Redukuje przebarwienia i zmiany pigmentacyjne w postaci plam soczewicowatych, po słonecznych, starczych, piegów czy ostudy.

Kwas azelainowy wykazuje działanie keratolityczne, przez co zmniejsza tworzenie czopów łojowych. Hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku oraz wytwarzanie kwasów tłuszczowych, odpowiedzialnych za łojotok. Pomaga leczyć zmiany trądzikowe o podłożu zapalnym. Redukuje przebarwienia zarówno posłoneczne, jak i pozapalne. Znalazł on zastosowanie w terapii skóry trądzikowej, atopowej, z przebarwieniami, naczyniowej, z trądzikiem różowatym czy w przebiegu zapalenia mieszków włosowych

Kwas Trójchlorooctowy (TCA) jest jednym z najskuteczniejszych peelingów na powierzchniowe defekty skóry, ma wysoką zdolność penetracji do skóry właściwej. W zależności od stężenia można uzyskać efekt peelingu powierzchownego, średnio głębokiego czy głębokiego. Działa on na zasadzie koagulacji białek, czego rezultatem jest złuszczenie skóry. Niweluje płytkie blizny i zmarszczki oraz przebarwienia skórne. Stymuluje namnażanie komórek naskórka, skóra staje się bardziej napięta i jędrna.

 

Obecnie gabinety kosmetyczne oferują bardzo wiele różnych peelingów chemicznych – od monoskładnikowych, czyli zawierających jeden określony kwas po peelingi złożone – składające się najczęściej z kilku kwasów uzupełniających się i skierowanych na wiele problemów skórnych. Ważne jest, by rozpocząć kurację od lekkiego peelingu i stopniowo zwiększać jego intensywność – o ile jest taka potrzeba. Korzyść z zastosowania takiej terapii jest obopólna – kosmetolog/kosmetyczka ma możliwość obserwacji i „uczenia się” skóry klienta, dzięki czemu może dobierać efektywne i bezpieczne zabiegi, natomiast klient unika niepożądanych skutków po zabiegowych i cieszy się poprawą wyglądu swojej cery.

 Autor: Aleksandra Markiel kosmetolog w Klinice Beauty

 

WIĘCEJ O PILLINGACH CHEMICZNYCH

 

 

 

Kategorie