Postępowanie przed i po zabiegach pielęgnacyjnych twarzy peelingami chemicznymi
Skóra twarzy to jedna z najdelikatniejszych części naszego ciała. Jest ona narażona na szereg czynników, które przyspieszają proces starzenia m.in. promieniowanie UV, zanieczyszczenia, SMOG, stres, zła dieta. Nie jesteśmy w stanie ich wszystkich wyeliminować, możemy natomiast wspierać naszą skórę w walce o młody wygląd.
Czy warto robić peelingi chemiczne?
Zabiegi na twarz peelingi chemiczne są znakomitym, ponieważ mają różnorakie działanie:
- pomagają usunąć nagromadzone na powierzchni skóry zrogowaciałe komórki naskórka,
- działają stymulująco,zmniejszając zmarszczki i drobne linie mimiczne
- wyrównują koloryt skóry, rozjaśniają przebarwienia
- obkurczają pory
- pozwalają zredukować stany zapalne, zaskórniki
- regulują wydzielanie sebum oraz nawilżają
- pielęgnują skórę twatzy
peelingi zwiększają również zdolność skóry twarzy do wchłaniania składników aktywnych. Zabiegi na twarz, jakimi są peelingi chemiczne to przede wszystkim działanie kwasów AHA, BHA, PHA.
- AHA – czyli balfa-hydroksykwasy (kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas jabłkowy) – mają działanie złuszczające i stymulujące proces odnowy biologicznej skóry.
- BHA – czyli beta-hydroksykwasy, np. kwas salicylowy mający działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz seboregulujące.
- PHA – polihydroksykwasy, m.in. glukonolakton , kwas laktobionowy – przeznaczone są również do cer naczynkowych, wrażliwych i atopowych. Dobór odpowiednich preparatów jest zależny od stanu skóry, wskazań zabiegowych.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów na twarz peelingami chemicznymi?
Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu należy wykluczyć przeciwwskazania, do których należą:
- ciąża, laktacja
- -choroby skóry: uszkodzenia skóry, podrażnienia, opryszczka
- zażywane leki: pochodne wit. A, retinoidy, antyoksydanty, leki immunopresyjne, łuszczyce, alergie
- choroby autoimmunologiczne, w trakcie radioterapii oraz chemioterapii
Jak przygotować skórę do zabiegów na twarz peelingiem chemicznym?
Aby w pełni skorzystać z pielęgnacyjnego potencjału zabiegu na twarz, jakim są peelingi chemiczne , warto także, odpowiednio przygotować skórę twarzy przed zabiegiem u kosmetyczki Najlepszym rozwiązaniem jest, stosowanie dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem krem z zawartością 8 – 10% AHA np. kwas migdałowy lub glikolowy. PH tego kremu powinno oscylować w granicach 4,5.
Zadaniem takiej pielęgnacji skóry twarzy jest przede wszystkim obniżenie pH skóry oraz jej nawilżenie, dzięki czemu zabieg wykonany w gabinecie kosmetycznym będzie bardziej efektywny.
W tym okresie należy również stosować kremy na skórę twarzy, intensywnie nawilżające, ponieważ skóra odwodniona łatwiej ulega podrażnieniom i gorzej się goi.
Zdecydowanie należy odstawić substancje drażniące np. retinol (chybachyba że jest dobrze tolerowany przez skórę, nie jest ona podrażniona i zaczerwieniona). Podrażniają również szczoteczki do masażu, urządzenia do domowej mikrodermabrazji.
Przez dwa tygodnie przed zaplanowanym peelingiem chemicznym należy zrezygnować z: mikrodermabrazji, laserów ablacyjnych i nieablacyjnych, terapii światłem, depilacji woskiem, elektrolizy.
Zaleca się unikanie opalania, solarium oraz stosowanie depilatorów.
Przed przystąpieniem do zabiegu należy przeprowadzić analizę skóry na czynniki chemiczne, fizyczne, wykluczyć alergie, nadwrażliwość skóry na składniki kosmetyków, zażywane leki, choroby. Osoby o wrażliwej cerze mogą bardzo źle znosić peelingi o wyższych stężeniach lub o głębokim działaniu.
Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na przebieg zabiegu oraz okresu rekonwalescencji. Objawy towarzyszące zabiegowi peelingu chemicznego to pieczenie skóry twarzy, swędzenie, zaczerwienienie skóry, napięcie skóry oraz złuszczenie naskórka .
Jakie mogą być skutki uboczne zabiegów na twarz peelingami chemicznymi?
Możliwe skutki uboczne to:
- nadmierne złuszczanie intensywny stan zapalny
- pojawienie się opryszczki
- skóra po zabiegu jest uwrażliwiona i może reagować inaczej np.: może dojść do podrażnienia po zastosowaniu kremu do codziennej pielęgnacji mimo wcześniejszej dobrej tolerancji.
Jaką pielęgnacje twarzy należy stosować po zabiegu peelingiem chemicznym?
Po zabiegach z użyciem kwasów należy stosować wysoką fotoprotekcję min. Dwa tygodnie i to nie tylko raz dziennie rano, ale regularnie w ciągu dnia. Pamiętajmy również, że promieniowanie UVA przenika także przez szkło.
Pielęgnacja skóry twarzy po zabiegu powinna zacząć się natychmiast po zmyciu peelingu, co jest kluczowe dla zmniejszenia poczucia dyskomfortu oraz pobudzenia regeneracji skóry. Połączenie właściwej procedury w gabinecie z odpowiednią pielęgnacją domową po zabiegu gwarantuje najlepsze rezultaty kuracji. Należy sięgnąć po preparaty zawierające NNKT, ceramidy, substancje łagodzące i przyspieszające regenerację naskórka np. czynnik wzrosty EGF.
W pierwszych dniach po zabiegu należy ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, ponieważ promienie UVA i UVB docierają do skóry nawet w pochmurne dni.
Pielęgnacja skóry po eksfoliacji powinna uwzględniać zastosowanie bezzapachowego środka oczyszczającego oraz kojącego toniku, który uspokoi skórę i lekko ją nawilży.
Następnie warto zastosować serum z kwasem hialuronowym, które przywróci właściwy poziom nawilżenia skóry twarzy oraz z czynnikiem wzrostu (EGF, TG), które pobudzą i przyspieszą procesy gojenia się skóry.
Serum czy krem lipidowy zaleca się w celu uzupełnienia utraconych lipidów, aby odbudować naskórek i ograniczyć transepidermalną utratę wody.
Czego nie wolno stosować w codziennej pielęgnacji skóry twarzy po zabiegu peelingiem chemicznym?
Po zabiegach kwasowych nie należy stosować produktów drażniących np. produktów z kwasami AHA, kwasem salicylowym, retinoidów oraz substancji ścierających, które zaburzają procesy gojenia.
Nie należy drapać i odrywać łuszczących się fragmentów.
Nie aplikować makijażu, unikać basenu, sauny i intensywnego wysiłku fizycznego, wysokich temperatur.
Jak często wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne peelingiem chemicznym?
Lekkie zaczerwienienie skóry twarzy, delikatne łuszczenie, minimalny dyskomfort oraz gojenie się w przeciągu 3-5 dni są objawem pozytywnych rezultatów kuracji. Częstotliwość zabiegów dostosowuje się do rodzaju peelingu, Zasada ogólna to wykonanie zabiegów w odstępach dwutygodniowych w przypadku peelingów powierzchniowych bez widocznego złuszczania naskórka, w odstępach 28 dni w przypadku podrażnienia oraz widocznego złuszczania trwającego kilka dni.
Jakie są efekty zabiegów na twarz peelingami chemicznymi?
Regularnie stosowane peelingi chemiczne poprawiają
- kondycję skóry twarzy
- oczyszczają twarz
- naturalnie ją stymulują do produkcji nowego kolagenu
- redukują niedoskonałości , ujędrniają i zagęszczają
- wygładzają drobne zmarszczki
- wzmacniają naczynka
- wyrównuje się kolor skóry
- znikają przebarwienia na skórze
- zwężają pory
- odmładzają już po pierwszym zabiegu skóra twarzy wygląda młodziej
Autor: Anna Dziubałka kosmetyczka w Klinice Beauty
WIĘCEJ O PILLINGACH CHEMICZNYCH