Czym jest trądzik?
Trądzik pospolity (acne vulgaris) to przewleka choroba zapalna gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Charakteryzuje się występowaniem wykwitów niezapalnych (zaskórniki zamknięte i otwarte) oraz zapalnych (krosty, torbiele). Dotyka najczęściej osób młodych, u których pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać osoby dorosłe, które również dotyczy ten problem.
Przyczyny powstawania trądziku:
- uwarunkowania genetyczne
- wahania hormonalne okresu dojrzewania
- przerost gruczołów łojowych i nadmierne wytwarzanie łoju
- nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych
- namnażanie bakterii
- długotrwały i chroniczny stres oraz zmęczenie
- zmiany klimatyczne i przesilenia związane ze zmianami pór roku
- zanieczyszczenie środowiska
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry, stosowanie kosmetyków komedogennych (takich, które powodują zatykanie ujść mieszków włosowych) oraz drażniących (na bazie alkoholu)
- nieodpowiednia dieta (wysoko przetworzone produkty czy też nabiał).
- leki, kosmetyki – sterydy, jod, witaminy B6 i B12, fenytoina, barbiturany, lit, oleje mineralne
Trądzik to nie jest jedynie defekt kosmetyczny, a poważna choroba skóry, którą w większości przypadków należy leczyć pod kontrolą dermatologa. Odpowiednia pielęgnacja skóry jest bardzo ważna i często stanowi wystarczający środek do jego zwalczenia. Jeżeli jednak trądzik nie ustępuje lub jeszcze bardziej się nasila, to znak, że powinniśmy wybrać się do dermatologa. Zmiany na twarzy mogą wynikać nie tylko z niewłaściwej higieny skóry, ale też wahań hormonalnych w naszym organizmie. Walkę z trądzikiem najlepiej rozpocząć od zdiagnozowania konkretnego źródła tego problemu.
Jak pielęgnować skórę trądzikową?
- Nie należy przesadzać z kosmetykami, które działają wysuszająco na skórę. Stosowanie w nadmiarze kosmetyków o działaniu antybakteryjnym oraz preparatów np. na bazie alkoholu i mydła — to poważny błąd, który bardzo często jest popełniany przy leczeniu trądziku. Przy dłuższym stosowaniu tego rodzaju kosmetyków skóra staje się sucha i łuszcząca.. Pobudzone w ten sposób gruczoły łojowe powodują, że skóra wygląda gorzej niż przed podjęciem jakiejkolwiek kuracji. Bardzo istotnym jest zatem, aby przy trądziku regularnie i dokładnie oczyszczać twarz z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i bakterii. Najlepiej wykonywać to przy pomocy łagodnych preparatów na trądzik niezawierających w swoim składzie alkoholu i mydła. Należy pamiętać również o stosowaniu odpowiedniego kremu np. o właściwościach matująco-nawilżających (bo wbrew pozorom skóra trądzikowa również wymaga regularnego i odpowiedniego nawilżania)
- Bezwzględnie nie należy samemu usuwać zmian, które pojawiają się na twarzy. „Wyciskanie” krost może powodować podrażnienie skóry i rany, a w konsekwencji pozostawić nieestetyczne blizny. Jest również najczęstszą przyczyną rozprzestrzeniania się bakterii.
- Aby oczyścić swoją skórę, najlepiej udać się do specjalisty. Profesjonalne i dokładne oczyszczenie twarzy w gabinecie kosmetycznym jest metodą, która może wspomóc walkę z trądzikiem.
- Należy unikać nadmiernego opalania. Panuje przekonanie, że regularne opalanie się na słońcu (lub solarium) wspomaga walkę z trądzikiem. Prawdą jest, że promienie UV się zachorowuje pracę gruczołów łojowych i w pewnym sensie poprawiają wygląd skóry, ale tylko na krótką chwilę. Gdy tylko przestaniemy się opalać, skóra nie tylko wróci do poprzedniego stanu, ale jej kondycja ulegnie znacznemu pogorszeniu. W konsekwencji wysuszona na słońcu skóra będzie bronić się przed dalszym przesuszaniem poprzez pobudzanie gruczołów łojowych do aktywniejszej pracy.
Jak wyleczyć trądzik dietą
Choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi, ale sposób, w jaki codziennie się odżywiamy ,posiada niewyobrażalny wpływ na stan naszej skóry. Wykwity trądzikowe, które pojawia się na skórze, są efektem procesu oczyszczania się organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Ich ilość jest bezpośrednio uzależniona od tego, w jaki sposób na co dzień się odżywiamy. Nieprawidłowo skomponowana dieta dla osób z trądzikiem sprawia, że gruczoły łojowe zostają pobudzone do działania i produkują nadmierną ilość sebum. Zablokowane ujścia gruczołów łojowych zatrzymują wewnątrz skóry łój oraz zanieczyszczenia, przez co pojawia się zaskórniki oraz zapalne zmiany trądzikowe.
Czego unikać w diecie przy trądziku?
Osoby z trądzikiem powinny ze swojej diety wyeliminować produkty wysoko przetworzone. Jest to żywność, do której w procesie obróbki przemysłowej dodawane są duże ilości cukru, tłuszczu, soli, konserwantów, wzmacniaczy smaku i zapachu, barwników i emulgatorów. Zdecydowanie należy unikać spożywania słodyczy, fast foodów, słonych przekąsek i napojów gazowanych. Należy ograniczyć stosowanie ostrych przypraw i spożywanie alkoholu, które wpływają niekorzystnie na kondycję skóry trądzikowej.
Co jeść na trądzik?
Dieta na trądzik powinna być bogata w naturalne i lekkostrawne produkty, które pomogą oczyścić nam organizm z toksyn. Zalecane jest spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców, w których znajdują się cenne dla skóry witaminy oraz składniki mineralne. Tłuste potrawy należy zamienić na chude mięso, jaja i ryby, a zamiast soli używać dużej ilości przypraw oraz świeżych ziół. Białe pieczywo lub makarony najlepiej zastąpić wieloziarnistymi odpowiednikami. Warto jeść duże ilości produktów bogatych w cynk, który reguluje pracę gruczołów łojowych (np. owoce morza, ryby, wątróbka), witaminy z grupy B działające łagodząco na różne schorzenia skórne (np. jaja, drożdże, rośliny strączkowe, orzechy) oraz błonnik, który pozwala skutecznie oczyścić organizm z toksyn (np. kasze, otręby, pieczywo pełnoziarniste). Zamiast smażenia potraw lepiej przygotowywać je na parze lub w piekarniku. Olej zastąpić oliwą z oliwek lub olejem lnianym. Regularne spożywanie pomarańczy, czerwonej papryki i brokułów, które są bogatym źródłem witaminy C, korzystnie wpływa na cerę trądzikową. Należy pić dużo wody, która niezbędna jest przy usuwaniu toksyn z organizmu.
Zabiegi kosmetyczne na trądzik
Zabiegi kosmetyczne na trądzik mogą skutecznie poprawić wygląd i kondycję skóry. Warto wybrać się do lekarza specjalisty lub kosmetologa, który dopasuje odpowiedni zabieg do potrzeb naszej skóry. Pomoc dermatologa lub kosmetologa jest niezbędna, ponieważ samodzielna walka często kończy się pogorszeniem stanu naszej skóry. Trądzik, zamiast cofać się, ulegnie nasileniu, a stan skóry znacznie zaostrzy się. Gabinety kosmetyczne oferują szeroką gamę zabiegów dedykowanych dla skóry trądzikowej. Przykładowe zabiegi kosmetyczne, które najlepiej wybrać przy cerze trądzikowej to:
Zabiegi z kwasami
Zabiegi z wykorzystaniem kwasów są skuteczne przy cerze trądzikowej, ponieważ dogłębnie oczyszczają, zwalczają i goją wypryski na skórze. Dodatkowo złuszczają naskórek i wygładzają powierzchnię skóry. Najbardziej popularne kwasy stosowane przy cerze trądzikowej to:
- kwas migdałowy
- kwas azelainowy
- kwas glikolowy
- kwas salicylowy
- kwas pirogronowy
Kwasy wykorzystywane w kosmetologii szybko penetrują powierzchnię skóry, dzięki czemu już po pierwszym zbiegu widoczna jest poprawa kondycji cery. Jednak do uzyskania jak najlepszego efektu, konieczne jest wykonanie serii przynajmniej pięciu zabiegów w tygodniowych lub dwutygodniowych odstępach. Najlepszym czasem do wykonywania tych zabiegów jest okres jesieni i wiosny, ponieważ po ich wykonaniu należy unikać kontaktu ze słońcem, aby zapobiec podrażnieniom i przebarwieniom na skórze.
Peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny jest zabiegiem, który w bezpieczny sposób oczyszcza skórę. Może stanowić alternatywę dla manualnego oczyszczania twarzy, która przy trądziku nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Podczas zabiegu peelingiem kawitacyjnym usuwamy martwy naskórek i wszystkie zalegające w ujściach gruczołów łojowych zanieczyszczenia, bez skutków ubocznych takich jak zaczerwienienie, podrażnienie, a nawet blizny. Zabieg polega na przyłożeniu do wilgotnej skóry urządzenia, które wytwarza fale dźwiękowe. Pod wpływem drgań martwe komórki naskórka zostają usunięte. Peeling kawitacyjny usuwa również zaskórniki i wszystkie inne zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Po zabiegu skóra wygląda na zdrowszą i odzyskuje blask. Jest to również zabieg, który może być wykonany przed dalszymi etapami pielęgnacji (np. kwasami) . Dzięki temu skóra łatwiej i szybciej przyjmie substancje aktywne, przez co będzie lepiej odżywiona.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja to zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka. Wyróżniamy jej 2 rodzaje:
- mikrodermabrazja korundowa
- mikrodermabrazja diamentowa
W przypadku pierwszej jako ścierniwo wykorzystywany jest korund, natomiast w tej drugiej stosujemy diamentową głowicę, która ściera naskórek warstwa po warstwie. Mikrodermabrazja jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym. Najlepsze efekty daje, jeśli wykonywana jest regularnie i w serii. Zazwyczaj wykonuje się pięć zabiegów w dwutygodniowych odstępach. Pomaga w usuwaniu zaskórników, zmniejsza rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, wspomaga likwidację blizn potrądzikowych. Tak oczyszczona skóra może być poddawana kolejnym zabiegom (np. kwasy). Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zabieg nie jest odpowiedni dla osób z trądzikiem różowatym czy krostkowym. Jego wykonanie w tych przypadkach może podrażnić skórę i nasilić objawy trądziku.
Więcej o zabiegach na trądzik przeczytasz na stronie Kliniki Beauty w zakładce ZABIEGI NA TRĄDZIK